مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» موس چیزکیک با سس تمشک

موس چیزکیک با سس تمشک

موس شکلاتی، موس انار و موس آلبالو، موس شکلات لیوانی تی‌اس از خامه، زرده تخم‌مرغ، کرم کاکائو و پودر کاکائو تهیه شده است. موس انار لیوانی آن از شیر، شکر، تخم‌مرغ، خامه، عصاره انار و دانه‌های انار و موس آلبالو لیوانی تی‌اس از شیر، شکر، تخم‌مرغ، خامه، عصاره آلبالو و چند دانه آلبالو. طعم‌هایی که می‌توانند پاسخگوی سلایق و ذائقه‌های مختلف باشند.


موس واژه فرانسوی است که به دسرهای غنی و غلیظ و سرد و خنک اطلاق میشود که : معمولا از سفیده تخم مرغ خام زده شده ( یا مرنگ ) به منظور ایجاد غلظت همراه با شکلات دوب شده و دیگر اسانس ها و حتی پنیر ( خامه ای ) و پوره میوه جات مانند موز و توت فرنگی تهیه میشود .

 

مواد لازم : برای 4 نفر

 برای پوسته

1-1/2 قاشق غذاخوری شکرقهوه ای بسته بندی شده

  3/4 فنجان بیسکویت پودر شده

      2 قاشق غذاخوری کره ذوب شده

          کمی دارچین 

  طرز تهیه :

 در یک کاسه کوچک، بیسکویت ، شکر قهوه ای و دارچین را با استفاده ازیک چنگال یا نوک انگشتان ، با کره ذوب شده ترکیب کنید.تا نرم ویکدست شود.

 

موادلازم : برای سس تمشک

1-1/2 قاشق چایخوری آرد ذرت

1-1/2 فنجان تمشک تازه یا یخ زده

1/2 قاشق چایخوری آب لیمو

  1/3 فنجان آب سرد

       2 قاشق غذاخوری شکر دانه ریز

طرز تهیه :

 دریک ماهی تابه کوچک، شکر و آرد ذرت آب سرد، آب لیمو و تمشک را با هم ترکیب و روی حرارت متوسط به مدت 5 دقیقه گذاشته تا جوش آمده و مرتب هم بزنید، تا سس غلیظ شده وبعد از یک صافی رد تا صاف و یک دست شود

 

موادلازم : برای موس پنیری

240 گرم پنیر خامه ای نرم شده 

1/2 قاشق چایخوری عصاره وانیل

1/2 قاشق چایخوری شربت ذرت

 2/3 فنجان پودرقند

 2/3 فنجان خامه

طرز تهیه :

در یک کاسه با همزن با سرعت بالا خامه را زده،شربت ذرت را هم اضافه وکمی هم بزنید. درظرفی جداگانه پنیر خامه ای را کمی زده وبعد پودرقند، وانیل را اضافه وحدود 3 دقیقه با همزن زده تا ترکیب شود.


 نیمی از ترکیب خامه را به مخلوط پنیرخامه ای اضافه وهمزده وبعد باقی خامه را اضافه کرده هم زده تا یکدست وکرکی شود. درب ظرف را گذاشته وبه مدت 2 تا 8 ساعت در یخچال قرار دهید.

 

مونتاژ کردن

 

بیسکویت را توی 4 لیوان کوچک یا فنجان دسر، 1/4 فنجان از ترکیب بیسکویت بریزید و روی آن را با یک قاشق فشرده کنید. ترکیب پنیرخامه ای را توی لیوانها تقسیم کرده وبعد از سس تمشک روی موس بریزید وبا یک پرگ نعنا موس را تزیین کنید


نکاتی در باره موس

 یک نوع دسر است ، موس که ریشه‌ها و مبدا خود را از کشور فرانسه گرفته است. دسری سرد که فقط به طعم شیرین محدود نمی‌شود و در دستور پخت‌های مختلف به صورت غذاهای متعددی نیز تهیه می‌شود. غذاهایی که در در پخت آن‌ها ممکن است از گوشت، ماهی، صدف و سبزیجات استفاده شود.


موس شکلاتی، موس انار و موس آلبالو، موس شکلات لیوانی تی‌اس از خامه، زرده تخم‌مرغ، کرم کاکائو و پودر کاکائو تهیه شده است. موس انار لیوانی آن از شیر، شکر، تخم‌مرغ، خامه، عصاره انار و دانه‌های انار و موس آلبالو لیوانی تی‌اس از شیر، شکر، تخم‌مرغ، خامه، عصاره آلبالو و چند دانه آلبالو. طعم‌هایی که می‌توانند پاسخگوی سلایق و ذائقه‌های مختلف باشند.


موس واژه فرانسوی است که به دسرهای غنی و غلیظ و سرد و خنک اطلاق میشود که : معمولا از سفیده تخم مرغ خام زده شده ( یا مرنگ ) به منظور ایجاد غلظت همراه با شکلات دوب شده و دیگر اسانس ها و حتی پنیر ( خامه ای ) و پوره میوه جات مانند موز و توت فرنگی تهیه میشود .


موس در زبان فرانسوی به معنای کف یا خزه است. به همین دلیل شاید نام این شیرینی را موس گذاشته‌اند. چراکه از ویژگی‌های این دسر، بافت پر از هوای آن است. این دسر معمولا با هم زدن سفیده تخم‌مرغ و خامه و ترکیب و مزه‌دار کردن آن به وسیله تکه‌های میوه و شکلات تهیه می‌شود. همچنین در مدلی دیگر از دستور پخت موس، این دسر را از زرده تخم‌مرغ و ژلاتین درست می‌کنند. بدین ترتیب با توجه به مواد به‌کار رفته در طرز تهیه این دسر، ما انواع موس‌ها را خواهیم داشت. موس شکلاتی، موس توت‌فرنگی، موس انار، موس چای سبز و موس زردآلو


البته مشابه موس، دسر دیگری نیز وجود دارد. دسر باواریا. گاهی این دو دسر با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند. اما ما تفاوت آن‌ها را به شما می‌گوییم. در موس بیشتر از مرنگ یا سفیده تخم‌مرغ زده شده استفاده می‌شود. همچنین سبکی از ویژگی‌های اصلی موس است. به علت همین سبکی است که همراه با موس بیشتر از خمیر کیک اسفنجی استفاده می‌شود تا خمیر بیسکویت. به خاطر تردی و نرمی، خمیر کیک اسفنجی با موس هم‌خوانی بهتر و بیشتری دارد.


موس دسری است که معمولا به صورت یک نفره سرو می‌شود. در ظرف‌هایی تک‌نفره و عموما لیوانی شکل. در نهایت اینکه موس دسری غنی، غلیظ؛ سرد و خنک است. معمولا برای ایجاد غلظت در آن از شکلات ذوب شده استفاده می‌کنند و از دیگر اسانس‌ها و حتی پنیر خامه‌ای و پوره میوه‌های مختلف مانند موز و توت‌فرنگی برای تهیه آن بهره می‌برند. این را بدانید که موس پخته نمی‌شود. بلکه معمولا به صورت بن‌ماری و غیرمستقیم و از طریق بخار آب آن را آماده می‌کنند و سپس آن را در یخچال با سرد کردن به غلظت می‌رسانند. در مراحل تهیه انواع موس از خامه فرم گرفته، سبک و زده شده هم استفاده می‌شود.


موس پخته نمیشود . معمولا به صورت بن ماری و غیر مستقیم بخار آب آن را می پزند و سپس آن را در یخچال با سرد کردن به غلظت میرسانند . در آنها از خامه فرم گرفته و سبک و زده شده هم استفاده میشود . موس های غذایی هم وجود دارند که از گوشت و ماهی و صدف و پنیر تهیه میشوند و در بین مواد اولیه خامه فرم گرفته و ژلاتین هم مورد استفاده قرار میگیرد .


البته در بین تعاریف شامل غذا و دسرهای گرم هم هست . یعنی فقط به سرد و خنک بودن و شیرین بودن آن اشاره نشده است .

 کرم واژه فرانسوی است که به دسر سردی اطلاق میشود که مانند کرم باواریا در بین مواد اولیه آن کاستارد : شیر و شکر و زرده تخم مرغ و خامه فرم گرفته و زده شده و نیز شکلات و اسانس و ژلاتین و پوره میوه جات و شربت مانند کارامل و دارند و هم در فر تهیه میشوند و هم با روش بن ماری و غیر مستقیم با بخار آب پخته میشوند و سپس در یخچال قرار میگیرند .


 موس آلبالو، موس شکلاتی با خامه و توت فرنگی، موس شکلاتی، موس ژله‌ای و موس کیک پنیر از معروف‌ترین موس‌هایی هستند که طرفداران زیادی دارند.


تهیه موس در خانه می‌تواند کار آسانی باشد. شما می‌توانید در کاسه‌های شیشه‌ای کوچک یا فنجان‌هایی زیبا این دسر را درست کنید. این دسر را حداقل چهار ساعت قبل از زمان سرو تهیه کنید و اجازه بدهید در یخچال خود را بگیرد. همچنین شما می‌توانید مقدار شکر را با توجه به ذائقه خود تغییر دهید و یادتان باشد که در هر صورت از بهترین شکلات استفاده کنید.


یک پیمانه شکلات تلخ و شیرین، نصف پیمانه شیر، سه عدد سفیده تخم‌مرغ، سه قاشق غذاخوری شکر و خامه زده شده به مقدار لازم را تهیه کنید. در یک قابلمه کوچک، شیر و شکر را مخلوط کرده و روی حرارت قرار دهید تا داغ شده و شکر کامل حل شود. اجازه ندهید مخلوط به دست آمده، بجوشد. شکلات‌ها را ریز خرد کرده، داخل مخلوط‌کن بریزید و شیر داغ را به آن اضافه کنید. حدود یک دقیقه مخلوط کرده تا شکلات آب شود. نوبت اضافه کردن سفیده تخم‌مرغ‌ها است. با درجه بالا یک دقیقه یا بیشتر مخلوط کنید تا مایه سبکی حاصل شود. سپس موس را داخل فنجان‌ها ریخته و 3 تا 4 ساعت در یخچال بگذارید. هنگام سرو کردن، مقداری خامه زده شده روی آن‌ها بریزید و با مواد دلخواه تزیین کنید.


اسباب بازی
فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ تبلیغاتی   |   آموزش آشپزی سبزینه  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو مشاهده