مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» معتادان گوشی هوشمند

معتادان گوشی هوشمند

 چگونه میتوان با تلفن خود رابطه بهتری برقرار کرد ؟

در رابطه خود با فناوری تأمل کنید و از راهنمایی ها و ابزارهایی برای کمک به شما در رسیدن به اهداف خود استفاده کنید، با خانواده خود در مورد ایجاد عادات سالم دیجیتال صحبت کنید ، با هم صحبت کنید.تلفن گوگل که نشان می دهد کاربر بیش از 3 ساعت از تلفن خود استفاده کرده است.


یاد خواهید گرفت: چگونه، با استفاده از فناوری، ابزارها و نکات ما ، می توان عادات دیجیتالی خود را کنترل کرد ، یک طراح اتریشی به نام Klemens Schillinger چند شی با نام Substitute Phone طراحی کرده تا به کسانی که به کار کردن با تلفن هوشمند معتاد شدند کمک کند.


Klemens Schillinger عنوان کرده گوشیها هر روز بیشتر به یک شی اعتیادآور تبدیل می‌شوند و کاربران بدون نیاز واقعی به آنها همیشه در حال کارکردن یا به نوعی بازی کردن با آن‌ها هستند. این رفتار خاص یعنی چک‌کردن مدام و بی‌هدف گوشی باعث شده این طراح پنج گوشی‌مانند طراحی کند.استفاده از این اشیاء به جای گوشی به افرادی که قصد دارند اعتیادشان را ترک کنند کمک می‌کند با این موضوع راحت‌ تر کنار بیایند.


اعتیاد به گوشی و انواع گجت‌ها موضوع جدیدی نیست و از سال‌ها قبل وجود داشته است. اما در هر صورت با پیشرفته‌تر شدن گوشی‌ها، کاربران وقت بیشتری صرف استفاده از گوشی‌های خود می‌کنند و همین موضوع می‌تواند مشکلات زیادی ایجاد کند. به خوبی می‌دانیم که بیشتر تکنولوژی‌ها به خودی خود بد نیستند ولی در هر صورت باید برای استفاده از آن‌ها تعادل را رعایت کنیم.


در این زمینه برای گوشی‌های اندرویدی اپلیکیشن Digital Wellbeing توسط گوگل ارائه شده و گجت‌های اپل هم می‌توانند از ابزار Screen Time بهره ببرند. در ادامه راهکارهای کلی برای کنترل اعتیاد به گوشی و بهبود نحوه استفاده از این گجت‌ها را مطرح می‌کنیم.


نگاه کردن به نمایشگر گوشی قبل از خواب می‌تواند منجر به افزایش کورتیزول و کاهش ملاتونین شود و این موضوع برای خواب عمیق می‌تواند مشکل‌زا شود. چنین کاری در مورد مشکل بی‌خوابی هم تأثیرگذار است. یک راهکار ساده برای این معضل، قطع استفاده از گوشی حدود 30 دقیقه قبل از خوابیدن است. این کار به مغز شما فرصتی برای آرام شدن می‌دهد و این امکان را فراهم می‌کند که راحت‌تر به خواب عمیق‌تری فرو بروید.


اگر از جمله کاربرانی هستید که تا لحظات آخر قبل خواب باید از گوشی استفاده کنید، می‌توانید از حالت شب یا night mode گوشی خود استفاده کنید. این مشخصه در گوشی‌ها و سیستم‌عامل‌های مختلف به عناوین گوناگونی وجود دارد ولی در نهایت عملکرد آن‌ها یکسان است.


با فعال کردن این حالت، رنگ کلی نمایشگر کمی گرم‌تر می‌شود و با کاهش نور آبی صفحه نمایش، تأثیر آن بر مغز هم کمتر می‌شود. با این وجود طی پژوهشی که در سال 2019 توسط دانشگاه منچستر انجام شده، نور آبی در واقع متهم ردیف اول برای افزایش کورتیزول نیست و این یعنی شاید این روش اصلا مثمر ثمر واقع نشود.


یک راهکار برای کنترل اعتیاد به گوشی های هوشمند، سیاه‌وسفید کردن نمایشگر است. با این کار، جذابیت گوشی پایین می‌آید و به همین خاطر احتمالا فقط زمانی که کار مهمی برای انجام دادن داریم، از گوشی استفاده می‌کنید. در بیشتر گوشی‌های اندرویدی به راحتی می‌توان این کار را انجام داد و در آیفون هم انجام این کار امکان‌پذیر است.


نظرتان در مورد بهره‌گیری از گوشی‌های ساده چیست؟ در روزگاری که همه از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند، چنین کاری نه‌تنها منجر به شاخص شدن شما می‌شود بلکه دیگر نمی‌توانید از اپلیکیشن‌های اعتیادآور هم استفاده کنید.


زمانی که اپلیکیشن شبکه‌های اجتماعی را باز می‌کنیم، معمولا زمان استفاده از آن‌ها از دستمان خارج می‌شود. به همین خاطر با زیر نظر قرار دادن زمان استفاده از اپلیکیشن‌ها، می‌توانیم تا حدی این مشکل را کنترل کنیم. اپلیکیشن‌هایی که برای کنترل اعتیاد به گوشی عرضه شده‌اند، معمولا از چنین قابلیتی بهره می‌برند و می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.


 اگر اپلیکیشن‌ها را حذف نمی‌کنید یا استفاده از آن‌ها را محدود نمی‌کنید، حداقل می‌توانید نوتیفیکیشن‌های آن‌ها را غیرفعال کنید. با این کار، می‌توانید از مزاحمت‌ها جلوگیری کنید و برای استفاده از اپلیکیشن‌های مختلف حس اجبار نداشته باشید. برخی از کاربران می‌گویند استفاده از ساعت هوشمند باعث می‌شود به طور بیهوده گوشی را از جیب خارج نکنند.


 در صورت امکان، برای زمان مشخصی مانند یک هفته یا بیشتر، استفاده از انواع گجت‌ها را متوقف کنید تا نتیجه این کار را بر زندگی خود ببینید. البته این روزها بسیاری از کاربران برای انجام کارهای مختلف به تکنولوژی نیاز دارند ولی مثلا می‌توانید برای چند روز از برخی از آن‌ها استفاده نکنید.


 فرض کنید که مشکل استفاده طولانی‌مدت از گوشی را کنار گذاشته‌اید ولی حالا با این وقت به دست آمده می‌خواهید چه کارهایی را انجام دهید؟ به‌عنوان مثال اگر فکر می‌کنید وب‌گردی منجر به کم شدن دامنه توجه شما شده، شاید بخواهید وقت بیشتری صرف کتاب‌خوانی کنید. از طرف دیگر می‌توانید


بهداشت و سلامتی دیجیتال حرکتی است که در مورد مدیریت مدت زمانی که در مقابل تلفن های همراه ، وب و نوآوری به طور کلی سرمایه گذاری می کنیم نگران است.


منابع androidauthority theverge


اسباب بازی
فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


چاپ انواع پرچم های ساحلی ، تبلیغاتی و تشریفات چاپ انواع پرچم های ساحلی ، تبلیغاتی و تشریفات مشاهده