مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» دستور پخت کال کباب ، چاشنی معروف گیلانی

دستور پخت کال کباب ، چاشنی معروف گیلانی

از غذاهای شهر رشت که بسیار پر طرفدارو با بادمجان طبخ می شود. این غذا شباهت زیادی به میزراقاسمی دارد،

غذا یکی از نمادهایی است که به خوبی فرهنگ هر ناحیه را نشان می دهد در شمال ایران هم مردمی خلاق با سالم ترین و بهترین مواد اولیه، غذاهایی را به وجود آورده اند که اشتها آور و خوشمزه اند. شمال ایران پر از غذاهای رنگارنگ است که با چاشنی های بومی، وسوسه انگیز و در کل کشور معروف شده اند.


کال کباب یک پیش غذای خوشمزه شمالی است ممکن است با دیدن اسم کباب فکر کنید با یک غذای گوشتی طرفید اما اصلا اینطور نیست ! مواد لازم برای درست کردن این غذا بادمجان کبابی، ترکیب سیر و گردو آسیاب شده، آب انار ترش، نعناع و سبزی محلی چوچاق است. چوچاق یک سبزی شمالی است که می توانید آن را در بازارهای محلی شمال پیدا کنید و از آن جایی که طعم عطرش خیلی زیاد است فقط مقدار کمی از آن را در این غذا استفاده کنید.


طرز تهیه این غذا به این ترتیب است که اول بادمجان های کبابی خوب با گوشتکوب کوبیده و بعد دو سبزی چوچاق و نعناع و ترکیب سیر و گردو به آن اضافه می شود. باز هم به کوبیدن ادامه می دهیم تا مواد به خورد همدیگر بروند در آخر چند قاشق آب انار هم به غذا اضافه می شود تا رنگ صورتی زیبایی به خود بگیرد. جالبه بدانید که شمالی ها معمولا این غذا را در ظرف های سفالی مخصوصی به اسم گمج درست می کنند که در قدیم کاربرد زیادی داشت.


مواد لازم : برای 6 نفر

150 گرم گردو آسیاب شده

  10 عدد بادمجان کباب شده

    6 حبه سیر ریز رنده شده

    1 فنجان آبغوره

    1 قاشق غذاخوری نعناع ساطوری شده

    1 قاشق غذاخوری خلواش ساطوری شده

    1 قاشق غذاخوری چوچاق ساطوری شده

       نمک و فلفل سیاه به میزان لازم

طرز تهیه :

ابتدا 10 عدد بادمجان را بر روی شعله گاز و یا روی آتش مستقیم کبابی کنید. زمانی که بادمجان ها به خوبی کبابی شدند، پوست بادمجان ها را جدا کنبد و یا برای اینکه پوست بادمجان به خوبی جدا شود


بادمجان ها را بلافاصله بعد از کباب شدن توی یک نایلون قرار دهید تا بخار کند و بعد اینکه کمی خنک شدند پوست بادمجان ها را جداکنید. اگر بادمجان ها پر تخم بودند تخم آن ها را جدا کنید.


بعد از جدا کردن پوست بادمجان درظرفی بریزید و با گوشت کوب دستی یا برقی آن را له کنید. سیررنده شده را هم به بادمجان ها اضافه نمایید.


 نعناع، خلواش ،چوچاق ، نمک، فلفل سیاه و گردو، آبغوره را هم به ترکیب اضافه و خوب با هم مخلوط کنید. کال کباب را می توانید با رب انار یا دانه های انار تزئین و با نان یا در کنار برنج سرو کنید.


نکات:

1. برای این که میزان ترشی غذا کم شود می توانید یک تا دو قاشق سوپخوری از انار آن کم کنید.

2. گردو را تا حدی که دندان گیر باشد آسیاب کرد.

3. به جای سبزی محلی چوچاق می توانید از گشنیز نیز استفاده کنید.


اسباب بازی
فرم ارسال نظر

  آموزش آشپزی سبزینه   |   ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو مشاهده