مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» ایران - استان گیلان ، جاذبه های گردشگری ،دیدنی و تاریخی

ایران - استان گیلان ، جاذبه های گردشگری ،دیدنی و تاریخی

استان گیلان با مرکزیت شهر رشت از استانهای سبز در شمال ایران است. گیلان شامل انتهای غربی کوههای البرز و استان گیلان نگین بر روی کمربند سبز جنگل ها در شمال ایران است.

سرسبز به ایران بیایید و فکر کنید وقتی از جاذبه های هیجان انگیز استان گیلان با طبیعت قاطع و دست نخورده و مهمان نواز دیدن کنید ، گیلان در غرب استان مازندران ، شرق اردبیل و شمال استانهای زنجان و قزوین واقع شده است. همچنین با جمهوری آذربایجان در شمال و همچنین روسیه در دریای خزر هم مرز است.


استان گیلان یکی از مهم ترین شهر های توریستی و گردشگری ایران می باشد. این استان زیبا در شمال کشور واقع شده است و از محبوب ترین شهر های توریستی برای گردشگران و طبیعت دوستان است.


این استان به 16منطقه مهم تقسیم بندی شده است. این مناطق عبارتند از آستانه اشرفیه، طوالش، املش، شفت، رودبار، رودسر، فومن، رشت، بندر انزلی، رضوان شهر، ماسال، صومعه سرا، آستارا، لنگرود، لاهیجان و سیاهکل، که هر کدام دارای جاذبه های گردشگری فراوانی می باشند.


همچنین هر کدام از شهر های یاد شده دارای سوغاتی ها و محصولات خاص خود هستند. استان گیلان با داشتن شرایط آب و هوایی مناسب، شهری جذاب و از حاصل خیز ترین شهر ها برای کشت برنج ایرانی و چای است.


به عبارتی می توان گفت برنج و چای، فرآورده های اصلی این استان می باشند. از سوی دیگر، همین موقعیت جغرافیایی و داشتن مردمانی خوش ذوق و هنرمند، سبب تولید محصولات متنوع و منحصر به فردی شده است.


انواع خوراکی های محلی و صنایع دستی از جمله محصولات دیگر استان گیلان می باشد. سوغات و دیگر فرآورده های محلی این استان را می توان از بازارهای محلی و مراکز فروش سوغات و صنایع دستی گیلان تهیه کرد. بازار های محلی و سنتی استان گیلان در هر منطقه و محله ای از این استان بزرگ و سبز وجود دارند.


رشته خشکار: یکی از شیرینی های سنتی استان گیلان می باشد. این شیرینی خوش طعم از آرد برنج، شکر، هل و مغز گردو تشکیل شده است و در بسیاری از فروشگاه ها می توان آن را به صورت داغ و تازه تهیه و خریداری نمود.

باقلوای یاس: از دیگر شیرینی های استان گیلان می باشد. این شیرینی خوشمزه، ترکیبی از خمیر باقلوا، هل و چندین نوع از مغز ها مانند گردو، پسته و بادام می باشد.


پنیر سیاه میزگی : از دیگر سوغاتی های استان گیلان به شمار می رود. این پنیر که در اصل برای شهر سیاه مزگی این استان می باشد، در طعم و مزه با بسیاری از پنیر های خارجی رقابت می کند.


کلوچه فومن و کوکی : از مشهور ترین سوغات گیلان می باشند. هر چند امروزه در بسیاری از فروشگاه ها و مراکز خرید موجود در سراسر کشور، می توان انواع کلوچه فومن و انواع کوکی ها را که با گردو و کشمش ترکیب شده اند، خریداری کرد؛ اما بسیاری از مردم ترجیح می دهند به این استان سفر کرده و کلوچه های فومن را مستقیما به صورت تازه و داغ از تولید کنندگان آن ها تهیه نمایند.


 نان محلی خلفه و نان محلی تمیجان : دو نوع نان خوشمزه ی تهیه شده در استان گیلان می باشد. نان خلفه ترکیبی از آرد برنج، آرد گندم، ماست ترش، شکر و تخم شنبلیله و پوره کدو است، از این رو نانی مقوی و پر خاصیت می باشد. این نان بیشتر در شهر لاهیجان طبخ می شود. نان محلی تمیجان نیز از دیگر نان های محلی و سوغات گیلان است و از آرد برنج و شکر تهیه می گردد.


حلوای به: از خوراکی های پر طرفدار استان گیلان است. مردم خوش ذوق گیلانی، این حلوا را در قابلمه های مسی طبخ می کنند. همین امر در رنگ و طعم حلوا نقش چشمگیری دارد و آن را به یکی از خوراکی های منحصر به فرد تبدیل کرده است.


 کلوچه فومن

زیتون، روغن زیتون و زیتون پرورده

رشته خوشکار

 فندق

بادام زمینی

 پنیر سیاهمزگی

 کلوچه و کوکی

اربا دوشاب

کلوچه

کوکی

نان تمیجان

نان خلفه

نان برنجی

تمیجان

کشتا

 رب ، آلوچه و لواشک، ازگیل، بِه، نارنج

مرباجات شامل بِه، بهارنارنج، شقاقل، کامکوات

 ترشی هفت بیجار و نازخاتون لواشک و آلوچه ترشی


سوغات خوراکی گیلان

 برنج

چای لاهیجان

صنایع دستی گیلان


گلیم

 زیر اندازمردم که تار آن از نخ پنبه و یا پشم و پود آن از پشم بوده و در اندازه های مختلف، توسط دار گلیم بافی و به کمک ابزارهای ساده و غالبا توسط زنان و عمدتا در منازل بافته می‌شودو گلیم گیلان، که در مناطق روستایی بندر آستارا و تالش بافته می شود


رشتی دوزی

 از جمله هنرهای بومی و خاص استان گیلان بوده و به رشته دوزی و گلبند دوزی مشهور است.

حصیر بافی و سبد بافی از صنایع دستی و خانگی بسیار رایج در استان گیلان است و تولید انواع سبد ها و حصیرها در اکثر نقاط این استان رواج دارد، حصیر به شکل های مختلف زنبیل، کلاه، سفره، سبد، آبکش و زیر داغی حصیری در تمامی خانه های گیلان وجود دارد،


مروار بافی

از بافت اشیاء و وسایل مختلف با استفاده از ساقه های تازه گیاهان و ترکه است. مروار بافان گیلانی مقادیر قابل توجهی از ترکه ها را از ملایر خریده و به گیلان حمل می کنند.


بامبو بافی

بافت سبد از رشته های به دست آمده از گیاه نی خیزران( بامبو) گفته می شود. در این رشته با استفاده از ابزار بسیار ساده نی خیزران را به تارهای نازک تبدیل و انواع طرح های سبد بافته می شود. آب و هوای مساعد، رطوبت فراوان و کیفیت خاک زمینه بسیار مساعدی را برای رویش طبیعی یا کشت بامبو، یعنی نی خیزران فراهم ساخته است.

قالی بافی

سفالگری

چموش دوزی

نمد بافی

چادر شب بافی

نازک کاری چوب و خراطی

تولیدات دستباف پشمی

تابلوهای نقاشی مینیاتور و معرق


کدوی قلیانی

یکی از صنایع دستی خاص گیلان نقاشی روی کدو است، کدویی که روی آن نقاشی می شود کدوی قلیانی نام دارد و در گیلان به قلیان کوئی معروف است. از کدو قلیانی برای تهیه تنگ یا ظرف محتوی آب قلیان، پایه چراغ و نیز کدوی منقوش استفاده می شود. مرکز اصلی این هنر شرق گیلان بخصوص لیالستان لاهیجان می باشد.


مینای خانه بندی

یکی از صنایع سنتی استان گیلان مینا کاری یا مینای خانه بندی می باشد که مواد اولیه آن نقره خالص استرلینگ با تزئین آب طلا و رنگ های معدنی می باشد.محصولاتی همچون سرویس چای خوری، آیینه و شمعدان از تولیدات بسیار زیبا و گرانبهای این هنر می باشد که بنا به سفارش به خارج از کشور نیز صادر می شود.


منبت

کنده کاری و ایجاد نقوش نیم برجسته توسط ابزرا خاصی به نام مغار بر روی چوب را منبت می گویند که به دلیل فراوان بودن چوب در جنگل های شمال کشور این رشته هنری در گیلان رونق خوبی دارد.


شال بافی

جزو دست بافتنی های سنتی گیلان به ویژه غرب گیلان می باشد که مواد اصلی و اولیه آن از پشم گوسفندان بوده و بدون طرح، ساده و خود رنگ می باشد. مرکز اصلی این دست بافتنی های سنتی ماسال، شاندرمن و هشتپر می باشد.


عروسک کاموایی

نوعی تولیدات دستباف فانتزی در شهرک ماسوله، که در ساعات فراغت روزانه توسط زنان بافته می شود، عروسک کاموایی نام دارد


ییلاق زندانه

 مردمی گرم و مهربان، می‌تواند مکان مناسبی برای چند روز توقف کوتاه و سپری کردن لحظاتی آرام و رویایی باشد که برای رفتن به آن ابتدا باید از رشت به رضوانشهر بروید و سپس از آنجا به سمت پونل و در ادامه جاده‌ی پونل به خلخال رفته و حدود 45 کیلومتر را در دل کوه‌های زیبای جنوب غرب گیلان طی کنید. زندانه در ارتفاعات قرار دارد، به همین علت پوشیده از مراتع سرسبز و زیباست. جمعیت زندانه در فصول پاییز و زمستان بسیار کمتر می‌شود. این روستا هنوز دارای برق نیست و ساکنین آنجا از موتور برق برای مصارف برقی استفاده می‌کنند. گرچه با بودن چراغ‌های گازی و نفتی برای روشنایی شاید حتی نیازی به برق نیز نباشد. ساکنین زندانه جدا از چراغ‌های گازی از هیزم برای گرما و گاه پخت‌و‌پز استفاده می‌کنند. بنابراین در سرمای ارتفاعات می‌توانید در داخل کلبه‌های دنج این مکان و در کنار بخاری هیزمی لحظات دوست‌داشتنی تجربه کنید.


بقعه دانای علی آرامگاهی است

در شهر رشت مرکز استان گیلان. مردم شهر رشت اعتقاد و تعصب خاصی نسبت به این بقعه دارند. این بقعه در محله چُمارسرا در خیابان طالقانی قرار دارد. دانای علی از اهالی روستای سیاه اسطلخ شهر رشت بوده. این بقعه دارای گنبد کاشی‌کاری می‌باشد که طرح گنبد از کلاه درویشی و به تقلید از گنبد شیخ زاهد گیلانی در حومه لاهیجان ساخته شده است.


پارک جنگلی ماسوله

با وجود کوهستان‌‌ها و جنگل‌های پوشیده در درختانی تنومند و سرسبز، یکی از دیدنی‌های پربازدید و توریستی کشور به‌شمار می‌رود. با ۲۰۰۰ هکتار وسعت، بخش عظیمی از این پارک جنگلی را کوهستان‌ و میانبدها تشکیل می‌دهند. علاوه‌بر فراهم آوردن مکانی تفریحی برای گردشگران، با احداث پارک به حفظ محیط زیست و گونه‌های مختلف گیاهی و درختان کمک شایانی شده است. از گونه‌های گیاهی و درختی حاضر در این منطقه می‌توان به درختان فندق، راش، ممرز، توسکا، درخت آزاد، گیاهان دارویی و علفی اشاره کرد.


روستای داماش

در بهار و تابستان، معتدل و خنک و در فصل‌های پاییز و زمستان به سردی می‌گراید. این منطقه دارای اقلیم نیمه مرطوب معتدل است. اقطی، گرنه، بنفشه، انواع سرخس، گل قاصد، شبدر وحشی و سرخ ولیک از جمله گونه‌های گیاهی منطقه به شمار می‌آیند.

پیرامون روستا را ارتفاعات و بیشه‌زارهای سلسله جبال البرز فراگرفته و چشم‌اندازهای بسیار زیبایی را پدید آورده است.

سوسن چلچراغ یا سوسن سفید از گیاهان انحصاری فلات ایران است که در این منطقه می‌روید. سرو کهن‌سال هرزویل در این منطقه وجود دارد که قدمت این سرو 1000سال تخمین زده شده است.


آبشار ویسادار

طبیعت دست نخورده مدتهاست که برای انسان آرامش ایجاد کرده است زیرا روند مدرنیزاسیون در حال تجدید ساختار و تغییر شکل دوباره عادات ، محیط ها و در نهایت زندگی ما است. حال اگرچه این یک ضرورت باشد ، عواقب آن را به همراه دارد که می تواند انواع مختلف اضطراب و نگرانی های ناتوان کننده را برای ما به همراه داشته باشد.


در هر کشور یا منطقه ای در جهان ، بخش هایی وجود دارد که بیش از سایرین از لمس ماشین بزرگ تمدن زنده مانده اند. در ایران ساحل شمالی که با دریای خزر همسایه است یکی از این مکان ها است. استان گیلان که به دلیل طبیعت دیدنی پربازدیدترین و معتبرترین شهرها محسوب می شود ، کشور را در فراهم آوردن مکانهای طبیعی و طبیعی و طبیعی حفظ می کند.


جنگلهای عرفانی مانند جنگل فندقلو ، آبشارهای آرام و آرام مانند آبشار ویسادار ، مزارع سبز و تپه هایی مانند تپه شیطان و البته دریای خزر. از جمله جاذبه های گردشگری فوق الذکر گیلان است ، یکی نزدیکترین حالت طبیعی خود را حفظ کرده است و آن آبشار ویزادار است. این شگفتی طبیعی سومین آبشار مرتفع گیلان به حساب می آید ،نام ویزادار به معنی "سایه درخت بید" است و در واقع از این مکان متناسب است زیرا جوهر آرام و صلح آمیز آن را به طور مناسب می گیرد.


ایستادن در زیر این آبشار عالی ، نگاه کردن به ظرافت آن و گوش دادن به صدای هیپنوتیزم آب در حال ریزش ، ترکیبی آسمانی است که بندرت در آن یافت می شود و می تواند شما را از هرگونه نگرانی خلاص کند و به شما کمک کند تا ذهن خود را تازه کنید. در میان تمام درختان ، صخره ها و پرندگان عجیب و غریب که آواز می خوانند ، پلی وجود دارد که می توانید در آن قدم بزنید تا در زیر رودخانه خشمگین بی روح بنشینید. این قطعاً باعث افزایش سطح آدرنالین شما فوراً خواهد شد ، زیرا هیجان و ترس نیز درگیر است.این آبشار دیدنی در جنگل تالش در منطقه پارسار واقع شده است. شهرک پارسار بخشی از شهر رضوانشهر و در نیمه غربی استان گیلان است.


هیل یا تپه شیطان

استان همیشه زیبا گیلان در سواحل شمالی ایران مملو از مکان ها و استراحتگاه های شگفت انگیز و شگفت انگیزی است که بدون توجه به ترجیحات آنها می تواند به راحتی تقریباً هر نوع بازدید کننده را راضی کند. طبیعت وحشی و رنگارنگ این منطقه در کل منطقه خاورمیانه دوم نیست و به راحتی می تواند خود را در برابر هر منطقه نیمه گرمسیری در اروپا نیز حفظ کند.


لاهیجان به عروس گیلان معروف است - در شرق استان واقع شده و در دریای خزر احاطه شده استو دامنه کوه البرز. تقریباً 45 کیلومتر با پایتخت گیلان رشت فاصله دارد و این منطقه زیبا که دارای آب و هوای عالی ، غذاهای خوشمزه و صحنه های شگفت انگیز است ، یک آستین بلند برای آستین خود دارد.


 به منطقه ای در شرق لاهیجان با یک آبشار شگفت انگیز ، یک دریاچه مصنوعی و یک جزیره زیبا در وسط اشاره دارد که تقریباً شبیه یک آبشار یخی سبز است.


منطقه عالی دیگری به نام "سقف سبز". کل این منطقه دقیقاً ساخته شده است تا مسیری کاملاً در دسترس به بازدیدکنندگان تا مناطق جذاب ترین مناطق جغرافیایی را در اختیار بازدید کنندگان قرار دهد و به علاقه مندان به عکاسی در تعقیب خود کمک می کند تا طبیعت آسمانی تپه شیطان را قاب کنند.


 قلعه تک آغاج

شناخته شده با نامهای قلعه مریدلر یا قلعه دربند و به دوران سلجوقیان تعلق دارد. هنگام قشون‌کشی به سمت سنجر آباد، تیمور لنگ در این قلعه اتراق کرده است. همچنین طی سال‌های 1326 تا 1329، این قلعه مرکز نورافکن مرزبانی آستارا بوده‌ است.


موزه میراث روستایی گیلان

نمونه‌ای از نحوه‌ زندگی و فرهنگ سنتی روستاهای گیلان است. بخش معماری موزه، مجموعه‌ای است که قدمت بناهای آن به‌طور متوسط به 150سال می‌رسد. هدف موزه میراث روستایی گیلان، تنها معرفی بناهای روستایی نیست،


بلکه حفظ فرهنگ بومی، فن ساخت و دانش نانوشته‌ای است که در روستاهای گیلان وجود داشته‌اند. در این مجموعه، علاوه بر معماری روستایی مناطق مختلف استان، سایر عناصر فرهنگی مربوط به ابزارهای زندگی و کار، خوراک، پوشاک نیز به نمایش در آمده است. دهکده با شکوه گردشگری و همچنین بندر انزلی ، یک بندر نفیس با تالاب های زیبا.


یک موزه هوای آزاد در پارک جنگلی سراوان ، در 18 کیلومتری رشت ، در جاده شفت - سراوان ، مکانی برای فرو رفتن بازدید کنندگان به تاریخ زندگی روستایی در شمال ایران است.حدود 4 ساعت پیاده روی برای بازدید از کلیه قسمت های این موزه حاشیه نفس گیر در جنگل و آشنایی با کلیه سبک های معماری کلبه در طول تاریخ روستایی لازم است.


نمایش سنت ها و آداب و رسوم این فرصت را به شما می دهد تا محیط زندگی روستایی را گشت و گذار کنید و حتی از لباس های محلی عکس بگیرید همچنین می توانید صنایع دستی بخرید و یا حتی یک تکه نان تخت داغ تهیه کنید. کافی شاپ ها و رستوران هایی وجود دارند که در آن بتوانید نیش ترش کباب یا باقالی قطوک بخورید. بسیاری از خانه های روستایی که سبک معماری ساحلی یا دشت و همچنین مناطق کوهستانی گیلان را نشان می دهد شناسایی شده و متعاقباً در موزه برچیده و بازسازی شده اند.امامزاده ابراهیم و قاسم

 از فرزندان امام موسی کاظم بوده‌اند که در هفت کیلومتری جاده‌ی آستارا به سمت تالش و در روستای کانرود از توابع بخش لوندویل دفن شده‌اند. بارگاه این امامزاده در نزدیکی شبستان، کاروانسرا و بازار قرار گرفته است. به‌عنوان یکی از مجهزترین مراکز مذهبی گیلان، هر ساله هزاران زایر برای زیارت و پرداخت نذورات به این امامزاده مراجعه می‌کنند.


رودخانه پلنگ ور

از رشته‌ کوه‌های تالش در ضلع جنوبی دهستان آلیان سرچشمه می‌گیرد و پس از مشروب نمودن مزارع کشاورزی روستای سه سار، از ضلع شمالی روستا خارج می‌شود. روستای سه سار از توابع شهرستان فومن است و در فاصله 20 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان صومعه سرا قرار دارد.


قلعه شیندان

 یکی از قلعه‌هایی تاریخی و مرتفع در مرز جمهوری آذربایجان و ایران به‌شمار می‌رود و قدمت آن به حدود دو هزار سال پیش بازمی‌گردد. دژ و قلعه تاریخی در ارتفاع 1850 متری بر فراز کوه شیندان، در منطقه حیران و جاده آستارا به اردبیل، بالای روستای ونبین و آنسوی مرز واقع شده‌ است. با معنای لغوی محل نور، در این قلعه آتشکدهایی قرار داشت. از اتفاقات مهم این قلعه می‌توان به قیام حمزه خان تالش (حاکم آستارا) در عهد شاه عباس صفوی اشاره کرد. طی این رویداد حاکم اردبیل به مدت 9 ماه قلعه را به محاصره در آورد و در نهایت حمزه خان با کشتی به شیروان متواری شد.


آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی

به صورت یک هشت ضلعی منظم از اشکال هندسی رایج در معماری سنتی ایران است و به مساحت 40 متر مربع و ارتفاع 9 متر ساخته شده است. عناصر تشکیل دهنده آن عمدتا آجر، کاشی، سفال و چوب است که همگی از مصالح بومی به‌شمار می‌روند و تلفیق آن با فضای سبز درختان کهنسال اطراف بنا یادآور جنگل و متناسب با آرامگاه دارد.


قلعه رودخان

در بیش از 50 کیلومتری جنوب غربی رشت ، در جنگلهای بارانی عمیق و معتدل باران گیلان ، قلعه رودخان به خوبی حفظ شده یا قلعه رودخان به زبان فارسی مشرف بر جنگل های سرسبز با نهرهایی است که از کوه پایین می رود.برخی از مورخان می گویند ساخت قلعه به دوران ساسانیان یعنی بیش از 14 قرن پیش بر می گردد. اما در حدود قرن 10 میلادی در دوره سلجوقی نوسازی شده است.

این قلعه از سنگ ساخته شده است و در حدود 1000 پله معروف است که شما را به بالای آن سوق می دهد ، سپس خود را برای یک پیاده روی شیب دار 50 دقیقه ای آماده کنید و کفش های پیاده روی خود را بپوشید. صعود کنید تا منظره خوبی از قلعه و اطراف آن داشته باشید.


در طول راه فروشندگان و مغازه هایی وجود دارند که می توانید میان وعده بخورید و موارد دیگر اگر می خواهید فضای مرموز این قلعه دست نخورده باستانی را حس کنید ، در یک روز مه آلود از آن دیدن کنید. همچنین می توانید در طول راه از غذاهای و نوشیدنی های سنتی فراوان لذت ببرید.


باغ محتشم رشت

 که به پارک شهر رشت نیز شهرت دارد، قدیمی ترین پارک موجود در این شهر زیباست. این پارک در خیابان حافظ در جنوب رشت و در مجاورت رودخانه زیبای گوهر‌ رود واقع شده است. منطقه باغ محتشم، اصلی ترین پارک و تفرجگاه مردم رشت است که در دوران قاجاریه احداث گشته است.

این باغ پس از درگذشت اکبر خان، از طریق ارث به تنها دختر او رسید که همسر پسرعموی خود صادق خان اکبر محتشم‌الملک (سردار معتمد بعدی) بود و از آن پس این باغ را باغ محتشم نامیدند. بعدها در دوره پهلوی این پارک در ازای بدهی‌های مالیاتی به تصرف دولت درآمد و از آن تاریخ به عنوان پارک عمومی مورد استفاده اهالی شهر قرار گرفت. وسعت اولیه این باغ چندین برابر مساحت فعلی آن بود، ولی رفته رفته با توسعه شهر و خیابان کشی‌های انجام شده از وسعت آن کاسته شد.

در سی سال اخیر نیز با احداث بنای استانداری و شهر بازی در محوطه آن، باز هم کوچک‌تر شد که البته به تازگی تشکیلات استانداری به جای دیگری انتقال یافت و قرار است در محل قبلی آن در پارک شهر، ساختمانی جهت کتابخانه ملی رشت تدارک دیده شود.

در انتهای این پارک نیز رودخانه‌ای در جریان است که سابقا برای ماهیگیری مورد استفاده قرار می‌گرفت ولی امروزه به دلیل ریختن فاضلاب‌های شهری و بیمارستانی به درون آن، آلوده و غیر قابل استفاده می‌باشد. رودخانه گوهررود با انحنای خاصی از جنوب ساختمان و باغ عبور کرده و زیبایی محیط اطراف بنا را دو چندان می سازد، همچنین این بوستان دارای یک برکه طبیعی زیبا با دو فواره است که همراه با درختان قدیمی به جذابیت آن افزوده است.


تله کابین حیران آستارا

طول مسیر هزار و 500 متر در محدوده روستای و نه بین و حاجی امیر قرار دارد. مسیر تله کابین حیران از جاده آستارا به اردبیل در منطقه حیران آغاز شده و وارد جنگل فندقلو می‌شود. تله کابین در نقطه‌ای از گردنه حیران قرار گرفته که از طرف شرق به دریای خزر و شهر آستارا و چشم‌ اندازهای زیبای گردنه حیران و از طرف غرب و جنوب به جنگل‌های زیبای فندقلو و از شمال نیز به شهرهای مرزی جمهوری آذربایجان مشرف است. تله کابین حیران دارای 30 کابین شش نفره معمولی و سه کابین ویژه VIP بوده و ایستگاه‌های این تله کابین از استانداردترین ایستگاه‌های موجود در میان تله کابین‌های کشور است


موزه میراث روستایی گیلان

آبشار گیلان ویسادار

جنگل فندقل

سوئه چاله

ماسال ، استان گیلان

قلعه رودخان


آرایشی بهداشتی
فرم ارسال نظر

  جاذبه های گردشگری   |   ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


پکیج های تبلیغاتی هدفمند و تحت سئو در بلاگسازان پکیج های تبلیغاتی هدفمند و تحت سئو در بلاگسازان مشاهده