مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» دستور تهیه آبگوشت ایرانی نعناع با جعفری

دستور تهیه آبگوشت ایرانی نعناع با جعفری

 انواع پخت آبگوشت در تمام کشورهای جهان دارای محبوبیت خاصی در میان افراد است ولی در اصل آبگوشت ایرانی یکی از لذیذ ترین آبگوشت ها در دنیای آشپزی است ، در استان ها و شهرهای مختلف ایران، آبگوشت را به شیوه ها و با مواد مختلفی می پزند.

گوشت، گوجه فرنگی، پیاز، سیب زمینی، حبوبات و لیمو عمانی در تمام این آبگوشت ها یکسان است. بلکه در ادویه ها و طعم ها متفاوت خواهد بود.

آبگوشت واقعی را آبگوشتی می‌دانند که در دیزی پخته شده باشد. استفاده از دیزی از آنجا برای پخت آبگوشت اهمیت دارد که با استفاده از این ظرف مواد به آرامی در مدت زمان زیاد پخته می‌شوند و به این ترتیب غذا عطر و طعم ویژه‌ای می‌یابد و به اصطلاح جا می‌افتد. دیزی 3 نوع دارد، دیزی سنگی، سفالی و مسی که دیزی سفالی معمولا رواج بیشتری دارد.


مواد لازم : برای 6 نفر

500 گرم گوشت ماهیچه

500 گرم نعناع و جعفری خرد و تفت داده شده

500 گرم گوجه سبز بدون هسته

 1 فنجان لپه

 1 عددپیاز

5 عدد سیب زمینی

 نمک، فلفل ، زردچوبه به مقدار کافی

اگر طعم لیمو عمانی را دوست دارید در اواسط پخت چند عدد اضافه کنید.

طرز تهیه :


گوشت را با پیاز خرد کرده و به همراه 6 لیوان آب، توی قابلمه بریزید و روی حرارت گذاشته و پس از بجوش آمدن و گرفتن کف گوشت حرارت را کم کرده و بگذارید تا گوشت کمی پخته شود .


سپس لپه را به آن اضافه بعد از چند جوش، نعناع و جعفری را هم به گوشت اضافه کرده تا زمانی که گوشت کاملا پخته شود.

گوجه سبز بدون هسته و سیب زمینی ،نمک ، فلفل و زردچوبه را به آن اضافه و گذاشته تا گوجه سبز کمی پخته و بعد با سبزیجات و ترشی با نان سرو کنید.


درباره آبگوشت

بعضی از افراد در تهیه دیزی سنگی از فلفل سبز برای کمی تند شدن آن، استفاده می کنند. آبگوشت نعناع و جعفری یکی از انواع آبگوشت های رایج در نواحی مختلف ایران است و مانند آبگوشت بزباش تهیه می شود با این تفاوت که به جای تره و جعفری، نعناع و جعفری، و به جای لیمو عمانی، گوجه سبز، و به جای لوبیا به همان اندازه لپه در آن می ریزیم. حدودا در مدت 2 ساعت آماده می شود و البته هر چه بماند آبگوشت جاافتاده تر و خوشمزه تر می شود.


برخی از افراد سبزیجات معطری همانند جعفری و ترخون خشک به آن اضافه می کنند. کرمانی ها به دیزی سنگی و آبگوشت پر زرد آلو و به خشک شده (یا ترشی این مواد) را به آبگوشت اضافه می کنند.


آبگوشت دیزی یا پیتی یکی از غذاهای سنتی ایران است.دراکثر شهرستان های ایران دستور غذایی متفاوتی بسته به منطقه اب و هوایی آن استان دارنند، در طبخ آبگوشت از گوشت و دنبه گوسفند، گوجه فرنگی و یا رب گوجه فرنگی و برخی حبوبات از قبیل نخود و لوبیا یا لپه استفاده می‌شود.


خوراکی رقیق که از پختن گوشت و پیاز و سیب زمینی و حبوبات درست می‌شود و در صورت پخته شدن در ظروف سنگی آن را دیزی سنگی نیز می‌نامند.از معروف ترین انواع آبگوش تها می‌توان به آبگوشت ساده، آبگوشت بزباش، آبگوشت میوه، آبگوشت لیمو، آبگوشت برنج، آبگوشت قوره و آبگوشت بامیه اشاره کرد.

فرم ارسال نظر  آموزش آشپزی سبزینه   |   ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو مشاهده