مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» زردچوبه|مزایای سلامتی اثبات شده از زردچوبه

زردچوبه|مزایای سلامتی اثبات شده از زردچوبه

 تقویت سیستم ایمنی


زردچوبه حاوی ماده‌ای به نام لیپو پلی ساخارید است که به تحریک سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. عوامل ضدباکتری، ضدقارچ و ضدویروس زردچوبه نیز سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. با داشتن یک سیستم ایمنی قوی احتمال ابتلا به سرماخوردگی، آنفلوانزا و سرفه کمتر خواهد شد. اگر به هر یک از این بیماری‌ها مبتلا شدید، یک‌بار در روز 1 قاشق چای‌ خوری زردچوبه به 1 لیوان شیر گرم مخلوط کرده و میل کنید.


زردچوبه مؤثرترین مکمل غذایی موجود باشد.زردچوبه مفیدترین ادویه در میان انواع مختلف ادویجات است که دارای هزاران خواص درمانی بخصوص درمان سرطان است.


با پیشرفت علم و انجام پژوهش های علمی در زمینه ی سلامتی، محققان هر روز به نتایج تازه ای در خصوص خواص درمانی گیاهان و مواد غذایی می رسند. زردچوبه نیز یکی دیگر از خوردنی های مورد علاقه این محققان است و هر روز اثرات تازه ای از آن کشف می شود. یکی از بزرگترین کشفیات در این زمینه اثر ضد سرطانی زردچوبه می باشد.خوشبختانه این ادویه در هر خانه و آشپزخانه ای وجود دارد و شما می توانید از این ریشه پرخاصیت به جای برخی از داروها استفاده کنید.


بسیاری از مطالعات با کیفیت بالا نشان می دهد که این مزایای اصلی برای بدن و مغز شما است.


زردچوبه حاوی ترکیبات فعال کننده دارویی با خواص دارویی قدرتمند است


زردچوبه ادویه ای است که رنگ زرد آن را به رنگ زرد می دهد.


این گیاه هزاران سال در هندوستان به عنوان ادویه و گیاه دارویی مورد استفاده قرار گرفته است.


به تازگی ، علم شروع به پشتیبان گیری از آنچه هندی ها مدتهاست که می دانند - در واقع حاوی ترکیباتی با خواص دارویی است


این ترکیبات کورکومینوئیدها نامیده می شوند که مهمترین آنها کورکومین است.


کورکومین ماده اصلی فعال زردچوبه است. دارای اثرات ضد التهابی قدرتمند و یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است.

با این حال ، محتوای کورکومین زردچوبه آنقدر زیاد نیست. وزن آن تقریباً 3٪ است


بیشتر مطالعات انجام شده در مورد این گیاهان از عصاره زردچوبه استفاده می شود که بیشتر خود کورکومین را شامل می شود ، با دوزهایی که معمولاً بیشتر از 1 گرم در روز است.


رسیدن به این سطوح بسیار دشوار خواهد بود فقط با استفاده از ادویه زردچوبه در غذاهای خود.


بنابراین ، اگر می خواهید اثرات کامل را تجربه کنید ، باید مکمل مصرف کنید که حاوی مقادیر قابل توجهی کورکومین است.


متأسفانه ، کورکومین به مقدار ضعیفی در جریان خون جذب می شود. این ماده به مصرف فلفل سیاه با آن ، که حاوی پیپرین است ، یک ماده طبیعی است که جذب کورکومین را 2،000٪ افزایش می دهد


بهترین مکمل های کورکومین حاوی پیپرین هستند که باعث افزایش قابل ملاحظه ای اثر آنها می شوند.


کورکومین نیز محلول در چربی است ، بنابراین ممکن است ایده خوبی باشد که آن را با یک وعده غذایی چرب مصرف کنید.


زردچوبه حاوی کورکومین است ، ماده ای با خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قدرتمند. در اکثر مطالعات از عصاره زردچوبه استفاده شده است که بصورت استاندارد شامل مقادیر زیادی کورکومین است.


کورکومین یک ترکیب ضد التهابی طبیعی است


این به بدن شما کمک می کند تا با مهاجمان خارجی مبارزه کند و همچنین در ترمیم آسیب ها نقش دارد.


بدون التهاب ، عوامل بیماری زا مانند باکتری ها می توانند به راحتی بدن شما را تصاحب کرده و شما را بکشند.


اگرچه التهاب حاد ، کوتاه مدت مفید است ، اما وقتی مزمن شود و به طور نامناسب به بافتهای بدن شما حمله کند ، می تواند به یک مشکل اساسی تبدیل شود.


دانشمندان اکنون بر این باورند که التهاب مزمن و سطح پایین تقریباً در هر بیماری مزمن و غربی نقش عمده ای دارد. این شامل بیماری های قلبی ، سرطان ، سندرم متابولیک ، آلزایمر و شرایط دژنراتیو مختلف است


بنابراین ، هر چیزی که بتواند به مبارزه با التهاب مزمن کمک کند ، در پیشگیری و حتی درمان این بیماریها از اهمیت بالایی برخوردار است.


کورکومین به شدت ضد التهاب است. در واقع ، آنقدر قدرتمند است که با اثر بخشی برخی داروهای ضد التهاب ، بدون عوارض جانبی مطابقت داشته باشد


این NF-kB ، مولکولی را که به هسته سلولهای شما می رود مسدود می کند و ژن های مرتبط با التهاب را روشن می کند. اعتقاد بر این است که NF-kB در بسیاری از بیماریهای مزمن نقش عمده ای دارد


بدون وارد شدن به جزئیات (التهاب بسیار پیچیده است) ، نکته اصلی این است که کورکومین یک ماده فعال زیستی است که التهاب را در سطح مولکولی مبارزه می کند


التهاب مزمن به بسیاری از بیماریهای رایج غربی منجر می شود. کورکومین می تواند بسیاری از مولکولها را که نقش مهمی در التهاب دارند ، سرکوب کند.


زردچوبه حاوی پلی فنول است. این مولکول به میزان قابل توجهی در اکثر گیاهان وجود دارد. نتایج پژوهشی که در سال 1999 انجام شده است نشان می دهد پلی فنول ها در بدن درست مانند استروئیدهای موجود در داروی التهاب رایج چشم (ورم عنبیه) عمل می کند. به همین دلیل توصیه می شود این ریشه ی پرخاصیت را در برنامه ی غذایی روزانه بگنجانید تا در بروز بسیاری از بیماری ها پیشگیری شود. اگر از مشکل التهاب در بدن بخصوص مفاصل رنج می برید نیز بهتر است زردچوبه ی بیشتری مصرف کنید.


 کنترل دیابت

کورکومین موجود در زردچوبه برای افراد دیابتی بسیار مفید است. این رنگدانه ی مفید باعث فعال شدن آنزیم AMPK می شود که روی جذب گلوکز تأثیر می گذارد. در نتیجه به کنترل میزان قند خون و ثابت نگه داشتن آن کمک زیادی می کند. از بیماری دیابت رنج می برید حتماً زردچوبه را وارد برنامه ی غذایی تان بکنید زردچوبه به حفظ سطح سالم انسولین خون کمک می‌کند، می‌توان برای درمان دیابت استفاده وهمچنین کنترل گلوکز را تقویت و تأثیر داروهای دیابت را افزایش می‌دهد. زردچوبه در کمک به کاهش مقاومت انسولین است که می‌تواند از بروز دیابت نوع ۲ پیشگیری کند. اما وقتی با داروهای خیلی قوی ترکیب شود، می‌تواند موجب افت قند خون شود. بنابراین بهتر است قبل از مصرف آن با پزشکتان مشورت کنید.

 

 ضد التهاب

کورکومین به داشتن خواص ضدالتهابی طبیعی شهرت دارد. در نتیجه می توان آن را جایگزین برخی دارو های ضدالتهاب کرد. زردچوبه حاوی خواص ضدالتهابی بالایی است و می تواند جایگزینی برای سولینداک، آسپرین، دیکلوفناک و حتی ایبوبروفن شود. زردچوبه همچنین یک داروی طبیعی و ضدالتهاب برای افرادی است که نیاز به داروهای ضدآرتریت دارند. البته حواستان باشد اگر مشغول مصرف دارو هستید بهتر است نظر پزشک خود را در خصوص مصرف زردچوبه جویا شوید.


ضد انعقاد خون

نتایج بیش از 5000پژوهش انجام شده نشان می دهد که زردچوبه برای سلامتی و حتی زیبایی فوق العاده است. محققان به این نتیجه رسیده اند که زردچوبه مانند داروهای ضدانعقاد خون عمل می کند. اگر خودتان را مستعد گرفتگی عروق می دانید حتماً زردچوبه را دریابید. حتماً می دانید که از داروهای ضدانعقاد خون برای پیشگیری از مسدود شدن و تشکیل لخته های خونی استفاده می کنند. «کورکومین» موجود در این ادویه تأثیری مشابه با آسپرین دارد که یک داروی معروف ضدانعقاد خون است. زردچوبه همچنین یک داروی طبیعی و ضدالتهاب برای افرادی است که نیاز به داروهای ضدآرتریت دارند. البته حواستان باشد اگر مشغول مصرف دارو هستید بهتر است نظر پزشک خود را در خصوص مصرف زردچوبه جویا شوید.


ضد افسردگی

زردچوبه یک داروی ضدافسردگی کاملاً طبیعی است که تأثیری مانند داروهای ضدافسردگی موجود در بازار (پروزاک) دارد. ترکیبات موجود در این گیاه برای کنترل علائم افسردگی تأثیر خوبی داشته و عوارض جانبی داورهای ضد افسردگی مانند اعتیاد دارویی را در پی ندارد.


 درمان آرتروز

خواص ضدالتهاب زردچوبه برای درمان هر دو نوع آرتروزهای استخوانی و روماتوئید عالی است. علاوه بر این، خواص آنتی‌اکسیدانی آن رادیکال‌های آزاد که سلول‌های بدن را تخریب می‌کند، از بین می‌ برد. مشخص‌ شده است افراد مبتلا به آرتروز روماتوئید که به‌طور منظم از زردچوبه استفاده می‌کنند، دچار درد و التهاب مفاصل کمتری می‌شوند.


کاهش سطح کلسترول

تحقیقات ثابت کرده است که مصرف زردچوبه به‌عنوان چاشنی در غذاها می‌تواند سطح کلسترول را پایین بیاورد. میدانید که بالا بودن میزان کلسترول در بدن می‌تواند مشکلات جدی برای سلامتیتان ایجاد کند. حفظ سطح سالمی از کلسترول از بسیاری بیماری‌های قلبی عروقی جلوگیری خواهد کرد.


بهبود و التیام زخم ها

زردچوبه یک عامل ضدعفونی‌کننده و ضدباکتری طبیعی است و می‌توان از آن به‌ عنوان یک داروی ضدعفونی‌کننده استفاده کرد. اگر جایی از بدنتان بریده یا زخم شده است، کمی پودر زردچوبه روی آن بپاشید تا روند التیام آن سریع‌تر شود. زردچوبه همچنین به ترمیم پوست آسیب‌دیده نیز کمک کرده و برای درمان پسوریازیس و سایر بیماری‌های التهابی پوست نیز مفید است.

 

کنترل وزن

پودر زردچوبه برای حفظ وزن سالم بسیار مفید است. از ترکیبات موجود در زردچوبه به بالا بردن تولید صفرا در تجزیه چربی‌هاست، کمک می‌کند. کسانی که می‌خواهند وزنشان را پایین بیاورند با هر وعده غذایی خود یک قاشق چایخوری زردچوبه مصرف کنند.


بیماری آلزایمر

التهاب مغز یکی از دلایل اصلی اختلالات شناخت مثل بیماری آلزایمر به شمار می‌رود. زردچوبه با کمک به از بین بردن پلاک‌هایی که در مغز ایجاد می‌شود و بهبود جریان اکسیژن. به سلامت عمومی مغز کمک می‌کند. این ماده می‌تواند ایجاد یا پیشرفت بیماری آلزایمر را نیز کاهش دهد.


 بهبود هضم و گوارش

ترکیبات بسیاری در زردچوبه کیسه صفرا را برای تولید صفرا تحریک می‌کنند که گوارش را تقویت کرده و علائم نفخ و گاز معده را کاهش می‌دهد. همچنین زردچوبه برای درمان بسیاری از بیماری‌های التهابی روده ازجمله کولیت اولسراتیو مفید است. اما باید به خاطر داشته باشید که افرادی که از هر نوع بیماری صفراوی رنج می‌برند، نباید از زردچوبه به‌عنوان مکمل غذایی استفاده کنند زیرا وضعیت آن‌ها را بدتر خواهد کرد. اگر از مشکلات و بیماری‌های گوارشی رنج می‌برید، بهتر است زردچوبه را بصورت خام مصرف کنید.


پیشگیری از بیماری کبد

زردچوبه نوعی پاک‌کننده طبیعی کبد به شمار می‌رود. کبد از طریق تولید آنزیم‌ها، خون را تصفیه می‌کند و زردچوبه تولید این آنزیم‌های حیاتی بدن را افزایش می‌دهد. این آنزیم‌ ها تجزیه‌شده و سموم داخل بدن را کاهش می‌دهند. همچنین گفته می‌شود که زردچوبه موجب بهبود گردش خون نیز می‌شود. همه این عوامل به سلامت کبد کمک می‌کند.


درمان آکنه

ماسک صورت زردچوبه در کاهش آکنه بسیار موثر است. مقداری زردچوبه را با پودر چوب صندل مخلوط کرده و روی صورت تان بگذارید. 10دقیقه آن را به حال خود رها کنید و سپس با آب سرد صورت تان را تمیز کنید. این ماسک را سه بار در هفته استفاده کنید.


 کاهش کک و مک

پودر زردچوبه را با آبلیمو مخلوط کنید تا خمیری به دست بیاید. هر روز آن را روی صورت تان بگذارید. استفاده مداوم از این خمیر بطور موثر در مبارزه با کک و مک، مفید خواهد بود.

 

ارزش غذایی 100گرم


354 گرم کالری خواص زردچوبه

230 گرم آهن

2/3 گرم قند

1/3 گرم چربی های اشباع شده

2/2 گرم چربی های اشباع نشده

90 گرم ویتامین B6

65 گرم کربوهیدرات

48گرم منیزیم

43 گرم ویتامین C

21 گرم فیبر

38 گرم سدیم

18 گرم کلسیم

8 گرم پروتئین

مصرف دارویی زردچوبه، می توان آن را در کپسول های پانصد میلی گرمی ژلاتینی پُر نموده و استفاده کرد.

نگهداری زردچوبه نباید از ظروف پلاستیکی استفاده کرد. بهترین ظروف آلومینیومی و شیشه های رنگی (قهوه ای) می باشند. هم چنین درب ظرف باید کاملا بسته باشد.

ریشه و ریزوم زردچوبه که پودر نشده است در برابر حرارت مقاوم تر از پودر آن است، ولی چون اکثراً پودر زردچوبه در بازار مصرف به فروش می رسد، برای نگه داری طولانی مدت آن بهتر است در جای خنک نگهداری شود.

 از اثرات زردچوبه مربوط به رایحه (اسانس) آن می باشد که در اثر حرارت و یا مرور زمان کاسته می شود، لذا زردچوبه کهنه دارای خواصی کمتر از زردچوبه تازه است.

میزان مصرف زردچوبه به عنوان دارویی تا روزی 3 گرم برای اشخاص بالغ بلامانع می باشد. گزارشاتی مبنی بر مصرف 8 تا 10گرم زردچوبه به طور روزانه در هندوستان بدون اثرات جانبی در انسان به چاپ رسیده استاسباب بازی
فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو مشاهده