نوکارتو

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» گلودرد: راه هایی برای جلوگیری از این بیماری

گلودرد: راه هایی برای جلوگیری از این بیماری

گلودرد از نشانه های ابتدایی و معمول برای اکثر سرماخوردگی ها می باشد. برای درمان گلودرد ها شناخت عامل آن ها ضروری است. به طور کلی سرماخوردگی ها با دو منشاء ویروسی و باکتریایی بروز می کنند.یک درمان مناسب معمولا تشخیص درست علت درد گلو ضروری می باشد. بهتر است روند تشخیص را به پزشک معالج خود بسپارید. بعد از تشخیص معمولا روند درمانی طی می گردد. در صورتی که این درد گلو ناشی از یک سرماخوردگی ساده باشد معمولا طی چند روز برطرف می گردد. چنان چه عامل ایجاد کننده باکتری باشد معمولا داروهای آنتی بیوتیکی جزو گزینه های درمانی برای این حالت خواهند بود. باید به این نکته دقت شود که این داروها معمولا برای سرماخوردگی معمولی و سرماخوردگی ویروسی بی تاثیر می باشند و نباید مورد مصرف قرار گیرند. بیماری التهاب لوزه نیز همانند سرماخوردگی ها ممکن است تحت تاثیر دو عامل ویروسی و یا باکتریایی به وجود بیاید، در این حالت نیز انتخاب روش درمانی بستگی به علت ایجاد کننده آن خواهند داشت.


گلو درد یک مشکل کاملاً شایع است. گفته می شود گلودردها هنگامی که حلق یا پشت گلو ملتهب می شود رنج آور است. غشایی که حلق را پوشانده است در صورت وجود گلودرد ممکن است قرمز شود. هنگامی که درد ایجاد می شود ، تحریک زیادی در گلو ، درد در گلو وجود دارد. ممکن است برای بیمار بلعیدن غذا را مشکل کند و صدا ممکن است خشن شود. در صورت گسترش التهاب ممکن است غدد لنفاوی متورم شده. سرفه ، لرز ، تب ، سردرد ، درد گوش ، آبریزش یا آبریزش بینی و غیره ممکن است همراه با گلو درد باشد.

خواص و فواید انبه برای بدن مطلب مرتبط خواص و فواید انبه برای بدن

معمولا یکی از علائم متداول سرماخوردگی ‌است و گلودرد ناشی از سرماخوردگی معمولا بعد از دو تا سه روز ممکن است بهبود یابد. البته غالبا علائم دیگر آن مثل آبریزش و احتقان بینی (گرفتگی) به‌دنبال این نوع گلودرد خود را نشان می‌دهند.


اما نوع دیگر گلودرد، موسوم به گلودرد استرپتوکوکی، ناشی از باکتری‌ای به‌نام استرپتوکوک است که منجربه گلودرد و ورم لوزه می‌شود. این نوع گلودرد معمولا ادامه‌دار و شدید است.


نوع دیگر گلودرد در واقع ناشی از ورم لوزه‌هاست و التهابی دردناک است که با عفونت لوزه‌ها خود را نشان می‌دهد این نوع گلودرد معمولا به صورت بافتی توده‌ای در قسمت پشت گلو، نمودار می‌شود.

در سرماخوردگی، گلودرد یا منشأ ویروسی دارد یا باکتریایی. اما شایع‌ترین علت گلودرد ویروس‌ها هستند. گلودرد ویروسی معمولا از آنجایی قابل تشخیص است که با دیگر علائم سرماخوردگی مثل آبریزش بینی و چشم، سرفه، قرمز و ملتهب شدن چشم‌ها و عطسه همراه است. علل دیگر گلودرد ممکن است در اثر سیگار کشیدن، وجود آلودگی یا مواد محرک پخش شده در هوا، مشکلات آلرژیک یا خشکی هوا اتفاق بیفتد.


دیگر علائم سرماخوردگی که همراه گلودرد بروز می‌کند

آبریزش بینی

عطسه

سرفه

سردرد خفیف

بدن درد خفیف

تب

درمان گلودرد ناشی از سرماخوردگی

اگرچه هیچ درمانی برای گلودردِ ناشی از سرماخوردگی وجود ندارد اما راه‌هایی وجود دارد که تحمل درد آن را برای شما ساده‌تر می‌کند. نوشیدن مایعات گرم، غرغره‌ی گلو با آب‌نمک ولرم، مکیدن آبنبات سرد و مصرف داروهای کاهش دهنده‌ی درد، تب و التهاب گلو می‌تواند از این جمله باشد. دوستان عزیزم توجه داشته باشید هنگامی‌که سرماخورده هستید، استراحت کافی، رژیم غذایی سالم و نوشیدن فراوان مایعات می‌تواند کلیه‌ی علائم سرماخوردگی از جمله گلودرد را کاهش دهد.


آیا گلودرد ناشی از سرماخوردگی با دارو قابل درمان است؟

تفاوت سروتونین و دوپامین مطلب مرتبط تفاوت سروتونین و دوپامین

بیشتر دارهای ضدسرماخوردگی، علائم سرماخوردگی و گلودرد را کاهش می‌دهد. اما تقریبا تمامی این داروها، کمترین فایده را دارند.

برخی از داروهای سرماخوردگی

داروهای مسکن مثل استامینوفن، ایبوبروفن، ناپروکسن برای از بین بردن درد و تیرکشیدن ناشی از گلودرد و سرماخوردگی.(توجه داشته باشید، نباید به کودکان‌ آسپرین داده شود زیرا این دارو با اختلالی به نام سندرم ری مرتبط است که می‌تواند آسیب‌های مغزی شدید و مرگ را در پی داشته باشد.)

اسپری‌های گلودرد و قرص‌های مکیدنی که موقتا موجبِ تسکین درد گلو و بی‌حس شدن آن می‌شوند. (بهتر است قرص‌های مکیدنی به کودکان داده نشود)

اسپری بینی که گلو دردِ ناشی از ترشحات پشت حلق -همان ترشحاتی که در حفره‌ی گلو جمع می‌شوند- را برطرف می‌کند. (از این اسپری‌ها بیش از سه روز استفاده نکنید و به این نکته توجه داشته باشید که با توقف این نوع اسپری‌ها ممکن است این ترشحات متراکم‌تر شوند)

دوستان عزیزم نکته‌ی مهم این است که آنتی‌بیوتیک‌ها نباید برای درمان سرماخوردگی‌ و گلودرد‌های ویروسی استفاده شوند چون این داروها فقط روی باکتری‌ها تأثیر می‌گذارند و اثری روی سرماخوردگی‌های ویروسی ندارند.


گلودرد استرپتوکوکی

گلودرد استرپتوکوکی نتیجه‌ عفونت در اثر باکتری‌ای به نام استرپتوکوک است. معمولا این نوع گلودرد از طریق بذاق دهان یا ترشحات بینیِ فرد مبتلا به سایرین منتقل می‌شود. گرچه این نوع گلودرد در کودکان بین 5 تا 15 سال شایع‌تر است اما در بزرگ‌سالان نیز مشاهده می‌شود. معمولا مبنای تشخیص این نوع گلودرد تست استرپتوکوکی یا استفاده از سواپ گلو و آزمایش آن برای تشخیص نوع باکتری است. در بسیاری از موارد این نوع گلودرد از روی علائم بالینی فرد مبتلا مانند لکه‌های سفید روی لوزه‌ها، تب و تورم غدد لنفاوی گردن هم قابل تشخیص است.

 در صورتی که گلودرد استرپتوکوکی کاملا درمان نشود ممکن است فرد را دچار بیماری‌های جدی‌تری مثل تب رماتیسمی کند که در این بیماری دریچه‌های قلب آسیب می‌بینند. به همین دلیل درمان کامل این نوع بیماری اهمیت ویژه‌ای دارد. دوستان عزیزم هرچند گلودرد استرپتوکوکی بیماری جدی‌ای است اما نگران نباشید چون با درمان مناسب معمولا ظرف 10روز کاملا مداوا می‌شوید.

عفونت های باکتریایی یا ویروسی نیز در مورد بیماری هایی سرماخوردگی و آنفولانزا ، لوزه ، سینوزیت ، دیفتری ، سرخک اوریون و غیره وجود دارد.

تنفس از طریق دهان

داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها ، داروهای سازنده سیستم ایمنی

شیمی درمانی

سرطان حنجره

ایدز

سرطان خون

سیگار کشیدن بیش از حد

 با صدای بلند صحبت می کند یا فریاد می زند.

راه های موثری برای جلوگیری از گلودرد

گلو درد این بیماری دلیل اساسی در بدن انسان نیست. اما می تواند در هر زمان خطرناک باشد. ما باید با انجام برخی اقدامات علیه گسترش ویروس ، پیشگیری از ویروس را انجام دهیم. فارنژیت ویروسی است که باعث گلودرد می شود. داروهای گلو درد ، راه جلوگیری از اثرات گلودرد است. ما می توانیم با ایجاد آگاهی اجتماعی و شخصی ، اثرات بد گلو درد را برطرف کنیم. این هزینه و زمان را از هر شخص هزینه نخواهد کرد.


معمولاً توسط ویروس مسری رخ می دهد. ما باید از این ویروس مراقب باشیم. داروهای گلودرد عمدتاً توسط آگاهی سازی و حفظ برخی از قوانین و مقررات مربوط به این بیماری انجام می شود. روش های پیشگیری مؤثر بسیاری وجود دارد که توسط متخصصان و پزشکان ارائه می شود. موارد زیر آورده شده است.


گلودرد خودش را با ورم لوزه‌ها نشان می‌دهد، این التهاب لوزه می‌تواند توسط ویروس‌ یا باکتری ایجاد شود و از آنجایی‌که کار لوزه‌ها کمک به مبارزه با عفونت است خود لوزه‌ها هم ممکن است درگیر این عفونت ‌ها شوند که در نتیجه‌ی این درگیری لوزه‌ها ملتهب می‌شوند و فرد بیمار گلودرد دردناکی را تجربه خواهد کرد.


تفاوت علائم گلودرد ناشی از تورم لوزه‌ها و گلودرد ناشی از سرماخوردگی

در سرماخوردگی، فرد بیمار علاوه‌بر گلودرد دچار علائمی مثل آبریزش یا گرفتگی بینی هم می‌شود اما در ورم لوزه‌ها معمولا علائمی مثل التهاب لوزه همراه با لکه‌ها‌ی سفید یا زرد روی لوزه‌ها بروز می‌کند.


نشانه‌های الهتاب لوزه

بوی بد دهان

تب

تغییر صدا به‌خاطر تورم لوزه

بلع دردناک

تورم غدد لنفاوی گردن


درمان گلودرد ناشی از ورم لوزه‌ها

در صورتی‌ که التهاب لوزه‌ها منشأ باکتریایی داشته باشد و فرد دچار عفونت گلو باشد، برای فرد مبتلا آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود. اگر عفونت یا التهاب لوزه ویروسی باشد، تجویز آنتی‌بیوتیک به رفع مشکل کمک نخواهد کرد و این بیماری باید دوره‌ی خود را طی کند تا بهبودی حاصل شود. اما چه ورم لوزه در اثر حمله‌ی یک باکتری اتفاق بیفتد چه منشأ ویروسی داشته باشد،

استراحت کردن

نوشیدن مایعات فراوان

خوردن خوراکی‌هایی که گلو را تحریک نمی‌کنند؛ مانند سوپ، ژله و بستنی که به راحتی بلعیده می‌شوند.

اجتناب از خوردن غذاهای تند

بخور

مصرف داروهای مسکن مثل استامینوفن، ایبوپروفن و ناپروکسن (کودکان نباید آسپرین مصرف کنند)


ماندن در داخل خانه

ما می توانیم با ماندن در داخل خانه شخصی از انتشار گلودرد جلوگیری کنیم. این ویروس بسیار مسری است ، بنابراین هر کسی می تواند قربانی گلودرد شود. با لمس و سرفه و عطسه نیز می تواند گسترش یابد.

استفاده از دستمال را عادت دهید. اگر ویروس در شما باشد ، ممکن است گاهی اوقات علائم سرفه و عطسه کنید. اگر سپس از یک دستمال برای مسدود کردن میکروب های ویروس استفاده کنید ، برای همه مفید خواهد بود.


غرغره کردن با آب گرم و نمکی

در گلو شما ویروس های گلودرد زیادی وجود دارد که میکروب های آنها را در بدن شما کشت. اگر فقط از آب نمک و آب گرم استفاده می کنید ، میکروب ها و ویروس ها توسط عناصر مؤثر نمک و آب گرم شسته می شوند. داروهای گلو درد از طریق غرغره ، پرکاربردترین و مشهورترین فرآیند در سراسر جهان است.

 آب نمک غرغره کنید دو قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کنید، سپس غرغره اش کنید و داخل سینک بریزید. این کار را روزی سه مرتبه تکرار کنید تا التهاب و درد کاهش پیدا کند. پژوهش های متعددی نشان دادند چندین مرتبه غرغره کردن آب نمک گرم می تواند به کاهش ورم گلو و نرم کردن آن کمک کند. همچنین به بیرون ریختن محرک ها و باکتری ها نیز کمک می کند. پزشکان معمولا توصیه می کنند نصف قاشق چای خوری نمک را در یک فنجان آب حل کنید. اگر آب نمک اذیت تان می کند مقداری عسل اضافه کنید تا ترکیب کمی شیرین شود. به خاطر داشته باشید آب را بعد از غرغره به بیرون بریزید و قورتش ندهید!


مصرف چای گیاهی

چای های گیاهی توانایی از بین بردن درد و میکروب گلودرد از بدن و گلو را دارند.


جلوگیری از آلودگی

همچنین می توان با جلوگیری از هوای آلوده و دود سیگار و دود از بروز گلو درد جلوگیری کرد. سیگار کشیدن هوا را نیز آلوده می کند ، بنابراین هرگاه کسی سیگار می کشد عاقلانه است که در نزدیکی افراد سیگاری نمانید.


ظروف مشترک مواد غذایی را متوقف کرده و دست خود را بشویید

مواد غذایی می تواند راه انتشار ویروس باشد. ما باید عادت به اشتراک گذاشتن را متوقف کنیم و فرهنگ عادت به دست شستن دست ها را قبل و بعد از مصرف غذا متوقف کنیم.


جلوگیری از گلو درد از این فرآیند تنها راه نیست. برخی از داروها همچنین برای جلوگیری از بیماری استفاده می شود. اما استفاده از آنتی بیوتیک ها بر روی بدن شما ایده آگاهی نخواهد بود. آنتی بیوتیک ها ویروس را از بین نمی برند ، باکتری ها را از بین می برد. ممکن است برای همه مناسب نباشد. بعضی اوقات تأثیر نامطلوبی بر بدن انسان می گذارد. ممکن است فرد دچار استفراغ ، بیماری و عدم تمایل به غذا شود.


نباید نگران این بیماری باشیم زیرا به طور طبیعی تا چند روز از بدن انسان خلاص می شود.

آسپرین ضد التهاب است پس به مرور غده های متورم شده را بهبود می بخشد. آسپرین درمان نیست اما می تواند از غیر قابل تحمل شدن گلودرد جلوگیری کند. 


از یک دستگاه بخور استفاده کنید تا گلویتان صاف بماند و بتوانید راحت تر نفس بکشید ( یک دوش آب گرم یا وان آب گرم نیز مناسب است). 


 آب یا مایعات دیگر بنوشید آب یا دمنوش استفاده کنید، حتی آب میوه های رقیق شده نیز می توانند علاوه بر تامین آب بدنتان به بهبود گلو درد نیز کمک کنند. تامین آب بدن بسیار مهم است به خصوص زمانی که مریض هستید و گلویتان تحریک شده و التهاب دارد. باید به اندازه آب بنوشید تا رنگ ادرارتان زرد کمرنگ یا بدون رنگ باشد. این کار غشاهای مخاطی را مرطوب نگه می دارد و به بهتر مبارزه کردن با باکتری ها تحریک کننده مانند آلرژی کمک می کند. همچنین بدن می تواند به نشانه های سرما خوردگی بهتر واکنش نشان دهد. اینکه چه چیزی می نوشید به خودتان بستگی دارد، آب همیشه گزینه مناسبی است اما می توانید به جای آن یک نوشیدنی قندی نیز جایگزین کنید. مانند آب میوه یا آب مرغ


از یک اسپری یا قرص های گلودرد بدون نیاز به نسخه استفاده کنید مکیدن آبنبات ها تولید بزاق را تحریک می کند در نتیجه گلو مرطوب می ماند اما بسیاری از آنها به اندازه آبنبات مکیدن تاثیر ندارند. برای تاثیر بیشتر از برندهایی استفاده کنید که مواد تشکیل دهنده بی حس کننده یا خنک کننده مانند منتول یا اوکالیپتوس داشته باشند. اسپری که دارای منتول یا نعناع باشد به مرور گلویتان را بی حس می کند. برخی اسپری ها نیز اثر مشابه قرص های خنک کننده را دارند. آنها گلو درد را خوب نمی کنند یا برلی مبارزه با سرما خوردگی مفید نیست اما به کاهش موقت درد کمک می کنند. ماده فعال، فنل Chloraseptic (ضدعفونی کننده موضعی ) دارای خواص ضد باکتریایی است. 


سوپ مرغ میل کنید سوپ مرغ از قدیم برای سرما خوردگی تجویز می شده است، این سوپ برای تسکین گلو درد نیز کاربرد دارد. این سوپ نه تنها آرامش بخش است بلکه ثابت شده مخاط را در مسیر بینی کاهش می دهد. مخاط باعث تحریک گلو درد می شود. سدیم موجود در آب مرغ خواص ضد التهابی دارد و وقتی پایین می رود حس خوبی می دهد. زمانی که مریض هستید سوپ مزایای متعددی دارد: با گلوی ملتهب و دردناک خوردن و قورت دادن سخت است. پس سوپ می تواند بدون اینکه باعث اذیت شدنتان شود مقدار زیادی مواد مغذی به بدن برساند و آن را در برابر بیماری تقویت کمک کند


از الکل استفاده نکنید لازم نیست بگوییم که الکل چقدر مضر است و باید به کلی کنار گذاشته شود اما استفاده از نوشیدنی های الکلی هنگام گلو درد باعث کم آب شدن بدن و بدتر شدن گلودرد می شود. پس فقط از آب، چای و دمنوش ها استفاده کنید.


شربت سرفه مصرف کنید اگر هنوز به سرفه کردن هم نیفتاده باشید، شربت سرفه می تواند درد را کاهش دهد. شربت همانند آبنبات و اسپری، گلو را مرطوب می کنند و درد را به طور موقت تسکین می دهند. اگر می خواهید سرکار بروید مطمئن شوید از شربتی استفاده می کنید که فرمول غیر کسل کننده داشته باشد. اگر به خاطر گلو درد مشکل خوابیدن دارید، شربتی که شامل مسکن و آنتی هیستامین است بسیار کمک می کند. برخی شربت ها نیز دارای گایافنزین و کدئین هستند که آنها نیز شب هنگام به خواب راحت تر کمک می کنند.


 مورد معاینه قرارش دهید اگر گلو دردتان ناگهان با تب همراه شد یا وضعیتش وخیم تر شد ممکن است دچار گلو درد میکروبی یا عفونتی دیگر شده باشید که نیاز به تجویز دارو داشته باشد. بنابراین بهترین کار این است که توسط پزشک معاینه شوید.


از ضد التهاب ها استفاده کنید یکی از تاثیر گذارترین درمان ها برای گلو درد ممکن است همین حالا بین داروهایی باشد که در قفسه نگه می دارید. داروی غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAID ) مانند آسپرین یا ناپروکسن است. این داروها ترکیبی از بهبود دهنده های درد و ضد التهاب هستند پس کمک می کنند احساس بهتری داشته باشد. این داروها می توانند مقداری تورم همراه با گلودرد را کاهش می دهند. اگر تب دارید و این تب باعث شدت علائم می شود، این داروها تب را نیز فروکش می کنند. 


آنتی بیوتیک ها هم مفید هستند گاهی اوقات گلو درد به علت عفونت باکتریایی مانند استرپتوکوکها اتفاق می افتد. اگر گلو دردتان میکروبی و یا عفونت باکتریایی بود پزشکتان آنتی بیوتیک تجویز می کند. استفاده از آنتی بیوتیک برای گلو درد حاصل از ویروس بی فایده است. همیشه دوره کامل دارو ها را استفاده کنید حتی اگر بعد از چند روز احساس بهتری داشتید

فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده