مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» نحوه تعیین نوع پوست خود در چهار مرحله آسان

نحوه تعیین نوع پوست خود در چهار مرحله آسان

پنج دسته کلی وجود دارد که به ما کمک می کنند نوع پوست خود را تعریف کنیم و بهتر با آن آشنا شویم. توضیحات را بخوانید و دریابید که کدام نوع مانند پوست شما به نظر می رسد.

برای جوان ماندن مراحلی وجود دارد که از زبان پوست نمی شنوید. این ها مواردی وابسته به سبک زندگی شما هستند که در جوان به نظر رسیدن تان تاثیر به سزایی دارند.سلول های پوست دائما در حال تغییر می باشند و زمانی که عمرشان به پایان برسد، به سطح پوست آمده و سلول های تازه جایگزین آنها می شوند.پوست عضوی بسیار حساس و آسیب پذیر است و اگر در شرایط مناسبی قرار نگیرد خیلی زود بیمار می شود.


برای تشخیص نوع پوست خود کافی است صورت خود را با آب و صابون شسته خشک کنید.


پس از شستشو از هیچ گونه کرم یا لوازم آرایشی استفاده نکنید.حدود 4_5 ساعت بعد یک تکه کاغذ را بر روی پیشانی، گونه ها و چانه خود بکشید و سپس به آن نگاه کنید. اگر بر روی کاغذ لکه های روغنی کم و بیش وسیعی مشاهده شود، پوست شما چرب است.


اگر فقط اثر مختصری از چربی روی کاغذ بیفتد نشانه این است که شما دارای پوست معمولی هستید.اگر با مالش کاغذ روی پوست هیچگونه اثری از چربی روی آن نباشد، نشانه خشک بودن پوست شما است.اما اگر کاغذی که بر روی پیشانی و چانه و بینی کشیده می شود چرب ولی کاغذی که بر روی گونه ها کشیده می شود، هیچگونه اثری از چربی بر روی آن نباشد، نشانه آن است که پوست شما از نوع مختلط است.

خورشید و پوست

کرم‌های ضد آفتاب با SPF حداقل 15، اشعه UVA و UVB را مسدود می‌کند. ازآنجایی‌که اشعه‌ آفتاب باعث ایجاد چین‌وچروک، لکه‌های پیری و سایر مشکلات پوستی می‌گردد، باید پوست خود را در برابر نور خورشید محافظت کنید. فراموش نکنید! پوست شما در روزهای ابری و سرد نیز به کرم ضد آفتاب نیاز دارد. در این شرایط آب و هوایی بهتر است از کرم ضد آفتاب با SPF حداقل 30 استفاده کنید.


از شوینده‌های مناسب استفاده کنید

یک شوینده مناسب مخصوصاً برای دست و صورت می‌تواند نقش بسزایی در جوانی و سلامت پوست شما ایفا کند. لذا توصیه می‌کنیم هنگام خرید مایعات دستشویی به نوع ترکیبات و فرمولاسیون آن‌ها دقت کنید. اگر پوست دستان شما خشک و زبر است از مایعات دستشویی استفاده کنید که کرمی بوده و میزان نرم‌کننده‌های آن‌ها بالاتر است. اگر پوست دستان شما علاوه بر زبری دچار لکه و چین‌وچروک شده است توصیه می‌کنیم از مایعات دستشویی حاوی پروتئین سویا استفاده کنید. پروتئین سویا حالت کشسانی پوست را افزایش داده و با نرم و مرطوب نگه‌داشتن پوت دست به جوانی و شادابی آن کمک می‌کند.

داشتن پوستی سالم و یافتن بهترین راه‌های مراقبت از آن، ابتدا باید با انواع پوست آشنایی پیدا کنیم و پس‌ازآن با شناخت کامل پوست خود، راه و روش مراقبت صحیح از پوستمان را انتخاب کنیم.

در این مقاله معرفی خصوصیات انواع پوست را به شما معرفی خواهیم کرد. یقیناً دانش و آگاهی کافی داشتن در مورد نوع پوست باعث می‌شود تا بتوانیم تصمیمات بهتری در مورد طرز رفتار باپوست، روش‌های مراقبت و شستشو، انتخاب مواد و لوازم‌آرایشی و بهداشتی داشته باشیم.


پوست نرمال

    بدون نقص یا با ضایعه‌ی بسیار کم

    بدون حساسیت شدید

    منافذ کم و تقریباً غیرقابل دید

    رنگ شفاف و روشن


پوست نرمال آسان‌ترین و کم دردسر تریم نوع پوست برای نگهداری است که عموماً مشکل خاصی در مواجهه با شوینده‌ها یا مواد آرایشی و بهداشتی ندارد و با رعایت نکات بهداشتی و روش‌های زندگی سالم می‌توان به شکل خوبی از آن مراقبت کرد.


پوست مختلط

پوست شما ممکن از در برخی نواحی نرمال یا خشک باشد و در برخی دیگر از نواحی، چرب(مثل ناحیه‌های پیشانی –بینی-چانه). تعداد زیادی از انسان‌ها دارای این نوع پوست هستند. این نوع پوست ممکن است روش‌های مراقبتی متفاوت‌تری برای برخی از نقاط آن احتیاج داشته باشد.

منافذی که بیش‌ازحد طبیعی بزرگ به نظر برسند

جوش‌های سرسیاه

مراقیت پوست در برخی از نواحی


در مورد پوست‌های مختلط معمولاً از روش‌های مراقبت و پاکسازی ترکیبی استفاده می‌شود تا هم قسمت به چرب پوست توجه و رسیدگی مناسب شود و هم بقیه قسمت‌ها از آسیب دیدن و خشک شدن در امان بمانند. این مراقبت‌ها ممکن است شامل استفاده از دو نوع مختلف از مواد آرایشی یا شوینده برای پوست باشد که مواضع چرب پوست دارای محصولات مراقبتی خاص هستند.


پوست خشک

منافذ تقریباً غیرقابل دید

نقاط سرخ

کشسانی کمتر

خطوط چهره‌ی واضحتر

این نوع پوس ممکن است خارش ، ترک ، پوسته‌ پوسته ، به‌آسانی تحریک یا ملتهب شود. اگر درصد خشک بالا باشد ممکن است شکل سخت و فلس گونه به خود بگیرد مخصوصاً در قسمت پشت دست‌ها، بازوها و پاها

علت‌های به وجود آمدن یا تشدید خشکی پوست

علل ژنتیکی

تغییرات هورمونی

بالا رفتن سن و سال

عوامل آب و هوایی مثل باد، آفتاب یا برودت هوا

اشعه ماوراء بنفش ناشی از تخت‌های برنزه

گرمایش داخلی فضاها

حمام طولانی با آب داغ

مواد تشکیل‌دهنده‌ مواد آرایشی و بهداشتی یا شوینده‌ها

داروها

برای مراقبت از پوست خشک

زمان دوش گرفتن و حمام رفتن را کوتاهتر کرده و بیش از یکبار در روز انجام نشود.

 صابون‌ها و شستشو دهنده‌های ملایم استفاده کنید و از صابون‌های عطری دوری‌کنید.

لایه‌ بردارها در زمان استحمام یا در زمان خشک شدن پوست استفاده نکنید.

پس از استحمام از یک مرطوب‌کننده قوی برای تمام پوست خود استفاده کنید. پمادها و کرم‌ها کارایی بهتری نسبت به لوسیون ها داشته باشند ولی اغلب دردسر بیشتری هم دارند. در صورت نیاز می‌توانید در طی روز آن‌ها را دوباره استفاده کنید.

دستگاه‌های مرطوب‌کننده‌ هوای محیط استفاده کنید

دمای هوای محیط‌های داخلی بالا رفته و بیش‌ازحد گرم شود.

از مواد شوینده، حلال‌ها و پاک‌کننده‌های خانه‌داری استفاده می‌کنید حتماً از دستکش استفاده کنید.


مراقبت محافظت از پوست بدن

پوست چرب

 از بارزترین خصوصیات پوست چرب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

منافذ باز

خستگی و کدربودن

ضخامت بالای پوست

 انواع جوش ازجمله جوش‌های سرسیاه

لکه‌های مختلف چربی پوست می‌تواند بسته به آب‌وهوا و شرایط جوی زمان‌های مختلف سال متغیر باشد. عواملی که می‌توانند چربی پوست را تشدید کنند شامل موارد زیر می‌شوند:

بلوغ یا دیگر تغییرات هورمونی

استرس و اضطراب

گرمای شدید یا رطوبت بسیار بالا


محافظت از پوست چرب خود

پس از تعریق زیاد پوست چرب خود را بشویید

بیش از دو بار در روز آن را نشویید

یک شوینده ملایم استفاده کنید

مواد لایه‌ بردارزیاد یا بطور روزانه استفاده نکنید

جوش‌ها را نترکانید، نکنید و فشار ندهید چون زمان بهبود آن را طولانی‌تر می‌کنید

از مواد آرایشی فاقد چربی استفاده کنید.

مشخصات پوست حساس

سرخی پوست

خارش پوست

سوختگی‌های پوست

خشکی پوست


درمان در پاییز

اگر پوست شما در تابستان به دلیل تابش آفتاب خشک، پوسته‌پوسته، پر از ترک و به‌طورکلی آسیب‌دیده است، پاییز زمان مناسبی است تا همه این موارد را درمان کنید. در زیر نکات و روش‌هایی یادآور می‌شویم که می‌تواند در درمان مشکلات پوستی شمارا یاری کند.


پوست خود را مرطوب نگهداری

بخور دادن یکی از روش‌هایی است که می‌تواند پوست را نرم و آب‌رسانی کند؛ اما تأثیر این روش زودگذر است و باگذشت زمان دوباره پوست خشکی خود را بازمی‌یابد. علاوه به راین بخور دادن گزینه مناسبی برای پوست‌های آکنه دار نیست چراکه برشدت آکنه می‌افزاید. یکی دیگر از راه‌های درمانی استفاده از کرم‌های مناسب مرطوب‌کننده است. حتماً پس از حمام، یا پس از شستن دست و صورت، پوست خود را به مرطوب‌کننده آغشته کنید.


پوستتان را زیاد نشویید

شستشوی مداوم دست و صورت خشکی پوست را تشدید می‌کند. شستن پوست با صابون مشکلی ندارد اما این کار به‌دفعات مشکلات پوستی فراوانی به همراه می‌آورد. بهتر است برای شستن دست‌ها از مایع دستشویی استفاده کنید. برای فصل پاییز بهترین گزینه مایع دستشویی کرمی می‌باشد که علاوه بر پاکیزگی و ضدعفونی کردن دست‌ها با حفظ رطوبت پوست، از خشکی، ترک و آسیب‌های جدی به پوست جلوگیری می‌کند. توصیه می‌شود در انتخاب مایع دستشویی دقت لازم را به عمل آورید. برای فصل پاییز و زمستان علاوه بر مایع دستشویی کرمی، می‌توانید از مایعات دستشویی مناسبی استفاده کنید که حاوی پروتئین سویا می‌باشند. نرم کردن پوست دست، جلوگیری از پیری زودرس پوست دست‌ها و حفظ رطوبت آن‌ها از خواص اصلی پروتئین سویا به شمار می‌آید.


نیازهای پوست خود را دریابید

پوست خیلی خشکی دارید و سرمای هوا باعث افزایش خشکی پوست شما می‌شود، بهتر است از کرم‌هایی با پایه چربی استفاده کنید؛ اما اگر پوست چرب دارید و قصد دارید تنها رطوبت ازدست‌رفته پوست خود را بازیابید، بهتر است از مرطوب کننده‌هایی با پایه آب (جهت آب‌رسانی) استفاده کنید. فراموش نکنید برای جذب بیشتر و مناسب‌تر هر دو نوع این کرم‌ها، باید ابتدا دست و صورت را بعد از شستن خوب خشک و سپس از محصولات مرطوب‌کننده مناسب استفاده کنید.


ضد آفتاب و جلوگیری از خشکی

باور غلط که ملایم ‌تر شدن نور آفتاب در روزهای زمستانی نیاز به استفاده از ضد آفتاب را از بین می‌برد، درحالی‌که مصرف نکردن ضد آفتاب، یکی از عوامل خشکی پوست در فصل سرما محسوب می‌شود، بنابراین تمام افراد باید در زمستان هم از ضد آفتاب البته در دفعات کمتر استفاده کنند. میزان SPF ضد آفتاب‌ها به پوست و منطقه‌ای زندگی بستگی دارد. بهتر است پیش از مصرف ضد آفتاب در پاییز و زمستان با یک متخصص پوست و مو مشورت شود اما اغلب استفاده از ضد آفتاب‌هایی با 25 SPF به بالا توصیه می‌شود.


ویتامین E بخورید

عواملی می‌توانند در خشک شدن پوست افراد مؤثر باشند که یکی از آن‌ها مشکلات تغذیه‌ای و کمبود ویتامین‌ هاست. هرچه بدن کمتر در معرض دریافت ویتامین‌ها و عناصر مفید برای شاداب و با طراوت ماندن پوست قرار بگیرد، بیشتر و زودتر دچار خشکی و چروکیدگی پوست می‌شود، بنابراین مصرف انواع ویتامین‌ها ازجمله ویتامین E در این روزها خیلی به افراد توصیه می‌شود و پیشنهاد ما برای جلوگیری از کمبود آب بدن و درنتیجه خشکی پوست، مصرف ‌آب زیاد در پاییز و زمستان است.


 قانون طلایی

قبل از خواب، از پاک‌شدن کامل مواد آرایشی روی پوست صورت اطمینان حاصل کنید. پوست نیاز به نفس کشیدن دارد و آرایش مانع از آن می‌شود. آیا پاک‌کننده آرایشی ندارید؟ کافی است کمی روغن‌زیتون را روی یک پد پنبه‌ای بریزید و آن را روی صورت خود ماساژ دهید تا آرایش کاملاً از روی صورت پاک شود.

حداقل یک یا دو بار در هفته، پوست خود را لایه‌برداری کنید و لایه‌های مرده را از بین ببرید و پوست خود را سالم‌تر و روشن‌تر سازید. همچنین می‌توانید یک گردو را به‌صورت پودر با ماست ترکیب کنید و روی پوست خود بمالید، زیرا آنتی‌اکسیدان‌های موجود در گردو به حذف کثیفی و لایه‌برداری پوست کمک می‌کند.


تلفن همراه و مضرات آن برای پوست

گوشی‌های همراه جزو آلوده‌ترین ابزارهایی هستند که باکتری روی آن‌ها چندین برابر بیشتر از فرچه توالت محاسبه‌شده است. در طول روز، مواد آرایشی، کرم‌های صورت و آلودگی‌های محیطی روی صفحه‌نمایش آن‌ها تجمع کرده و با هر تماس تلفنی، این میکروب‌ها مجدداً به پوست تزریق می‌شوند و از این طریق باعث مسدود شدن منافذ پوستی، ایجاد آکنه، چین‌وچروک و حساسیت‌های پوستی می‌گردند. لذا سعی کنید از هندزفری استفاده کنید و گوشی‌های خود را دائماً با دستمال‌های ضد باکتری تمیز کنید.


شما هر آنچه می‌خورید، هستید!

از خوردن میوه‌های تازه، سبزی، پروتئین کافی و ویتامین‌ها غافل نشوید. رژیم غذایی حاوی ویتامین C کافی و چربی و قند پایین، پوست شما را سالم و روشن می‌سازد. یک رژیم کم قند و چربی را انتخاب کنید که می‌تواند سطح انسولین را پایین نگه‌دارد و به سلول‌ها اجازه می‌دهد تعادل سالم را برقرار کنند. تاجایی که می‌توانید خوردن غذاهای تند و خمیری، نمک، سرخ‌کردنی‌ها را از وعده‌های غذایی خود حذف کنید و مواد غذایی مانند برنج، بلغور، جو دوسر و سیب‌زمینی را جایگزین آن‌ها کنید.


عرق کنید!

ورزش کنید. دویدن و یوگا به گردش خون در بدن کمک می‌کند و روند پاک‌سازی بدن را تسریع می‌سازد. قبل و بعد از ورزش، مراقبت از پوست را جدی بگیرید. پس از ورزش پوست را تمیز کنید و آن را با روغن سویا یا روغن‌زیتون مرطوب و نرم کنید.


آرایشی بهداشتی
فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


با شروین وبمستر با کمترین هزینه صاحب وبسایت شو با شروین وبمستر با کمترین هزینه صاحب وبسایت شو مشاهده