مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» علائم حساسیت غذایی چیست؟

علائم حساسیت غذایی چیست؟

حساسیت غذایی

آلرژی های غذایی وقتی بیش از 2 میلیون آمریکایی تحت تأثیر قرار بگیرند و از نظر بروز و شدت آن زیاد شوند ، هنگامی که سیستم ایمنی بدن توسط یک نوع مواد غذایی یا ماده غذایی ایجاد می شود و "بیش از حد" بر روی آن اثر می گذارد ، ایجاد می شود و بدن را با آنتی بادی ها و هورمون هایی که باعث خارش ، تورم می شوند ، سیراب می کند. و علائم دیگر ماده ای که واکنش را خاموش می کند ، آلرژ ی نامیده می شود و نمونه های آن شامل شیر ، صدف یا بادام زمینی است.

آلرژی سیستم ایمنی بدن به غذا به عنوان ماده مضر برای بدن واکنش نشان دهد. واکنش حساسیتی ممکن است با خوردن، استنشاق و حتی لمس ماده غذایی اتفاق بیافتد.

بیشتر واکنش های حساسیتی در عرض 5 دقیقه تا یک ساعت پس از تماس با ماده غذایی اتفاق می افتد.

علائم خفیف

کهیر که لکه های قرمز و برجسته و بسیارخارش دار پوستی هستند.

تورم و خارش پوست

قرمزی و خارش و اشک ریزش چشم

آبریزش بینی و عطسه های مکرر


آلرژی غذایی

علائم شدید که از آن تحت عنوان آنافیلاکسی یاد می شود می تواند موارد زیر باشد:

تورم گلو

سرفه های شدید و مکرر

تنفس صدا دار یا تنگی نفس

استفراغ جهنده و خروج غذای خورده شده

اسهال

احساس گیجی و خواب آلودگی

در مواردی حتی به مرگ منجر می شود.

البته علائم در افراد مختلف متفاوت است و شدت علائم نیز متفاوت است.

حتی یک فرد نیز می توان علائم متفاوتی را تجربه کند و شدت علائم در وی متفاوت باشد.


 واکنش حساسیتی به شایع ترین غذاها

 شیر و فرآورده های لبنی تخم مرغ،سویا،بادام ،بادام زمینی ،بادام هندی ،ماهی ،صدف ،میگو،

افراد می توانند حساسیت به یک یا بیشتر از یک ماده غذایی داشته باشند. البته هر گونه واکنش نا خواسته به مواد غذایی الزاما آلرژی نیست مثلا شدید شدن علائم ریفلاکس اسید و سوزش سر دل به دنبال مصرف غذای ترش و تند آلرژی محسوب نمی شود.

علاوه بر کهیر ، خارش و علائم گوارشی ، شخصی که واکنش حساسیت غذایی را تجربه می کند ممکن است دچار آنافیلاکسی شود ، یک اورژانس پزشکی تهدید کننده زندگی که با ضربان قلب سریع ، تورم لب ها ، زبان و گلو ، گیجی و مشکل در تنفس ایجاد می شود.


بیشتر حساسیت های غذایی در کودکی بروز می کند و با عدم تحمل غذا متفاوت است ، این یک بیماری جداگانه است که شامل یک واکنش سیستم ایمنی نیست.


برای مبتلایان به آلرژی غذایی (یا والدین فرزندان مبتلا) ، پزشک ممکن است از طریق ترکیبی از تاریخچه و معاینه جسمی ، آزمایش پوستی ، آزمایش خون یا چالش غذایی با نظارت دقیق ، حساسیت غذایی را تشخیص دهد. پس از شناسایی آلرژن ، اجتناب از آن مواد غذایی ضروری است. بزرگسالان و کودکانی که حساسیت شدید غذایی دارند ممکن است در صورت مصرف اتفاقی کیت تزریقی اپی نفرین را به همراه داشته باشند.


گلوتن پروتئینی است که در گندم ، چاودار ، جو و برخی از جو دوسر یافت می شود. اگرچه اجتناب از گلوتن یک روند مرسوم است ، اما فقط افرادی که مبتلا به بیماری سلیاک هستند ، باید گلوتن را از رژیم غذایی خود حذف کنند. در بیماری سلیاک ، خوردن غذاهای حاوی گلوتن می تواند به روده کوچک روده آسیب برساند و منجر به سوء تغذیه جدی ، درد ، آسیب عصبی و سایر مشکلات شود.


تشخیص بیماری سلیاک شامل آزمایش خون و بیوپسی روده است. در صورت مثبت بودن آزمایش ، پزشک توصیه می کند همه گلوتن ها را برای کمک به روده روده بهبود بخشیده و جذب مواد مغذی بهتر از مواد غذایی را از بین ببرد.


این سخت تر از آن است که به نظر برسد ، زیرا گلوتن در کلیه مواد غذایی تهیه شده با گندم ، چاودار یا جو وجود دارد - و بسیاری از غذاهای دیگر نیز از جمله سس سویا ، گاو ، سوپ های کنسرو شده ، میله های غذایی و مکمل ها و غذاهای آماده وجود دارد.


بسیاری از غذاهای خوب به طور طبیعی فاقد گلوتن هستند ، مانند سبزیجات تازه ، فرآوری نشده ، میوه ، ماهی ، آجیل ، لوبیا و گوشت بدون چربی. دستور العمل های دقیق با دقت می تواند خطر ابتلا به خوردن گلوتن به طور تصادفی را کاهش داده و تغذیه مناسبی را برای حمایت از دستگاه گوارش بهبود بخشد.


 در مورد آلرژی سویا

نکته مهم رژیم بدون عارضه ، اجتناب از تمام غذاها یا محصولات حاوی غذایی است که به آنها حساسیت دارید. آلرژی سویا یک واکنش غیر طبیعی بدن به پروتئین های موجود در سویا است. سویا به عنوان حبوبات طبقه بندی می شود. غذاهای دیگر خانواده حبوبات شامل انواع گیاهان دریایی ، کلیه ، رشته ، سیاه و سیاه و لوبیا ، نخود (لوبیا گاربانو) ، عدس ، هویج ، شیرین بیان و بادام زمینی است. حساسیت به یک حبوبات اغلب می تواند در ارتباط با حساسیت به یک حبوبات دیگر باشد.


قانون برچسب زدن مواد غذایی و محافظت از مصرف کننده مواد غذایی سال 2004 به تولید کنندگان مواد غذایی بسته بندی شده ایالات متحده نیاز دارد تا در صورت حاوی سویا یا یک ماده حاوی سویا ، برچسب را به وضوح بیان کنند.


خوراکی ها

نان و نشاسته

نان ها ، محصولات پخته شده ، غلات حاوی عناصر سویا نیستند

چیپس سیب زمینی یا پاپ کورن که در روغن سویا پخته شده است (توجه داشته باشید: بیشتر روغن سویا حاوی پروتئین سویا نیست که باعث آلرژی سویا می شود ، زیرا پروتئین سویا در طی پردازش از بین می رود. بنابراین ، روغن سویا به طور کلی باعث علائم آلرژی نمی شود. آلرژی باید در مورد مصرف محصولاتی که حاوی روغن سویا هستند یا با روغن سویا فرآوری شده اند ، با پزشک خود بررسی کنند.)

ماکارونی ، برنج ، جو ، چاودار ، گندم ، جو دوسر یا ریزه

سبزیجات

سبزیجات تازه ، یخ زده یا کنسرو شده (به جز موارد ذکر شده در مجاز) بدون سس یا نان حاوی مواد سویا

میوه

تمام میوه ها و آب میوه های تازه ، منجمد یا کنسرو فرآوری شده بدون محصولات سویا

نوشیدنی

نوشیدنی بدون الکل

چای ، قهوه

آب میوه


جایگزین های گوشت

هر نوع گوشت گاو تازه ، یخ زده ، مرغ ، گوشت گوسفندی ، گوشت خوک ، بوقلمون ، گوشت گوساله یا ماهی که بدون سس های بسته بندی شده ، نان یا گنده سرو می شود


شیر و فراورده های آن

شیر، پنیر ، لپه یا ماست بدون محصولات سویا


سوپ و غذاهای ترکیبی

سوپ خانگی و سوپ های تجاری که حاوی سویا نیستند


دسرها و شیرینی ها

بستنی ، ژلاتین ، کلوچه هایی که بدون مواد سویا تهیه می شوند

چربی ها و روغن ها

کره ، مارگارین ، کوتاه شدن

چاشنی ها و متفرقه

شکر ، عسل ، ملاس ، فلفل دلمه ای ، خردل ، ژله ، مربا ، آب نبات های شکر ساده ، شربت ، ترشی


نحوه خواندن برچسب برای رژیم بدون عیار سویا

از غذاهایی که حاوی هر یک از این ترکیبات هستند خودداری کنید

پروتئین سویا هیدرولیز شده است

میسو

ادمام

ناتو


آلبومین سویا

پنیر سویا

فیبر سویا

ماست سویا

بستنی سویا

لوبیای سویا (پنیر ، گرانول)

سس شویو

آرد سویا

گریس سویا

آجیل سویا

شیر سویا

جوانه سویا

کنسانتره پروتئین سویا

پروتئین سویا جدا می شود

پروتئین سویا هیدرولیز می شود

سس سویا

تمبرهندی

تمپه

پروتئین گیاهی بافتی

توفو

سایر منابع احتمالی محصولات سویا

غذاهای آسیایی


پروتئین گیاهی هیدرولیز شده است

طعم دهنده طبیعی

آبگوشت سبزیجات

آدامس گیاهی

نشاسته گیاهی

طعم دهنده ها ممکن است بر پایه سویا باشد

ویتامین E حاوی روغن سویا است

گیاه هیدرولیز و پروتئین گیاهی هیدرولیز شده احتمالاً سویا هستند


برای مشخص کردن طعم های طبیعی در مواد غذایی با سازنده تماس بگیرید. سؤال کنید که آیا سویا به عنوان یک پروتئین حامل برای طعم دهنده طبیعی استفاده می شود یا خیر.

برای شناسایی مایع سبزیجات ، لثه ها و نشاسته ها با این شرکت تماس بگیرید ، زیرا این ماده احتمال سویا بودن را دارد.

لطفا توجه داشته باشید: خطر واکنش آلرژیک به لسیتین و روغن سویا کم است ، اما یک واکنش ممکن است رخ دهد . مطالعات نشان می دهد که بیشتر افرادی که به سویا حساسیت دارند ممکن است محصولاتی مصرف کنند که حاوی لسیتین و روغن سویا هستند. این امر به این دلیل است که این مواد بر پایه چربی هستند و افراد مبتلا به آلرژی نسبت به پروتئین غذایی واکنش نشان می دهند. 


اسباب بازی
فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


پکیج های تبلیغاتی هدفمند و تحت سئو در بلاگسازان پکیج های تبلیغاتی هدفمند و تحت سئو در بلاگسازان مشاهده