مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» بهترین روغن ماساژ طبق نظر ماساژ درمانی

بهترین روغن ماساژ طبق نظر ماساژ درمانی

اصطلاحی کلی است که به فشار دادن، مالش دادن و دستکاری پوست، عضله‌ها، تاندون‌ها و رباط‌ها اطلاق می‌شود. تکنیک‌های ماساژ درمانی از وارد کردن ضربه‌های ملایم تا فشار عمقی متغیر است و گونه‌های متفاوتی از آن وجود دارد.

 بدن در اثر ماساژ دادن به طور طبیعی سروتونین یعنی ماده‌ای شمیایی با خاصیت ضد درد تولید می‌کند. از این گذشته کمبود خواب ترمیم کننده و عمیق یکی از عامل‌های تشدید کننده درد است. ماساژ تراپی کیفیت خواب را بهبود می‌دهد و بیمار با عمیق‌تر شدن خواب درد کمتری را تحمل می‌کند ماساژ درمانی باعث تسکین و آرامش عضلات می شود و گردش خون را در بدن تقویت می کند. همچنین می تواند پوست را تغذیه و بازسازی کند، ماساژ برای بدن و روح مفید است. استفاده از ماساژ در کارهای روزمره شما بسیار ساده است. Aigner تمرین ماساژ خود را توصیه می کند - روشی که می توانید درست بعد از دوش گرفتن انجام دهید.

فواید ماساژ درمانی

ماساژ عمومی بدن که با تمامی بخش‌های بدن سر و کار دارد از جهات گوناگونی کاملاً موثر و مفید است. ماساژ بدن سیستم عصبی بدن را ارتقاء بخشیده، بر تنفس تاثیر گذاشته و دفع مواد زائد و سمی را از طریق اندام‌های دفعی گوناگونی همچون ریه‌ها، پوست، کلیه‌ها و روده‌ها از بدن تسریع می‌بخشد.

بر اساس پژوهش‌های انجام شده ماساژ درمانی به تسکین عارضه‌های زیر نیز کمک می‌کند:

اضطراب و افسردگی

فیبرومیالژی

سردرد

سندرم درد میوفاسیال

آسیب‌دیدگی یا کشیدگی بافت نرم

آسیب‌های ورزشی

درد مفصل گیجگاهی ـ فکی

ماساژ بدن همچنین چرخش خون و فرایندهای متابولیکی را بهوب می‌بخشد. ماساژ باعث از بین رفتن چین و چروک صورت می شود و به پر شدن گونه‌های خالی کمک کرده و همچنین گرفتگی، بی‌حسی و دردهای عضلانی را کاهش می‌دهد.

روش‌های ماساژ درمانی

پنج شیوه اصلی در ماساژ درمانی موجود دارد که به قرار زیر هستند:

تاپوتمان

مالش

کوبش (حرکات ضربه‌ای در ماساژ)

پتریساژ (مشت و مال دادن)

لرزش

کوبش

این روش شامل حرکت دست‌ها با استفاده از ضربات طولانی و یکسان بر روی سطح بدن است. کوبش به پنج روش انجام می‌شود، یعنی ضربه زدن با

سر انگشت شست

کف یک دست

کف هر دو دست

مفاصل انگشت‌ها

سر انگشت نوک انگشتان

کوبش چرخش خون را افزایش داده و سیستم عصبی بدن را آرام می‌کند. این روش ماساژ درمانی همچنین گرمادهنده و آرام‌بخش است. کوبش در درمان وضعیت تحلیل رفته پوست بسیار مفید است.

مالش

این روش ماساژ درمانی حرکاتی هستند که ماهیتا دایره وار بوده و با کمک انگشت شست و نوک انگشتان و یا کف دست‌ها به سمت مفاصل یا اطراف آن‌ها انجام می‌شود. مالش مفاصل، زردپی‌ها و ماهیچه‌ها را منعطف کرده و حذف مواد زائد را از بدن از طریق تخریب آن‌ها تسهیل می‌بخشد. مالش همچنین باعث کاهش تورم بعد از التهاب اعصاب می‌شود.

پتریساژ

پتریساژ فرایند مشت و مال دادن، فشار وارد کردن و حرکات چرخشی بر روی بافت‌هاست و با یک یا هر دو دست و دو انگشت شست یا با انگشتان شست و انگشت‌ها انجام می‌شود. ماساژ دهنده باید فشار سنگینی را برای مشت و مال دادن عمیق و فشار آرامی را برای مشت و مال دادن سطحی و سبک بر روی بدن فرد وارد کند. پتریساژ روش درمانی مناسبی برای رفع مشکلات ماهیچه‌ای است. این روش ماساژ درمانی، مواد مغذی را در بدن افزایش داده، ماهیچه‌ها را تقویت کرده، احتقان روده‌ها را برطرف کرده و به حذف سموم بدن کمک می‌کند. پتریساژ فعالیت و تنفس سلولی را تقویت کرده و سوموم ایجاد کننده خستگی را از بین برده و فعالیت پایانه‌های عصبی را افزایش می‌دهد.

 تاپوتمان

این روش شامل استفاده از حرکات ساطوری دست و وارد آوردن ضربان سبک و تند بر روی بدن فرد است و از طریق ضربه‌های سریع به بدن، به وجود می‌آید. ضربات کوتاه و سریع غالباً از کمر شروع می‌شود. تاپوتمان به رفع آتروفی ماهیچه‌ها کمک کرده، جریان خون را افزایش داده، اعصاب را آرام کرده و ماهیچه‌ها را تقویت می‌کند.

 لرزش

این روش ماساژ درمانی بوسیله تکان دادن سریع و حرکات فشاری با استفاده از دست‌ها یا انگشتان بر روی بدن انجام می‌شود. دست ماساژ دهنده باید دائماً حرکت کند. لرزش در درمان التهاب اعصاب یا درد اعصاب زمانی که مرحله التهابی تمام شده مفید و موثر است. لرزش جریان خون، فعالیت غدد و شبکه‌های عصبی را تحریک کرده و همچنین به حرکت رده‌ها نیز کمک می‌کند.

شکل دیگر ماساژ بدن در بسیاری از موارد ماساژ ارتعاشی است. این ماساژ فقط بوسیله افراد آموزش دیده می‌تواند انجام شود. لرزش ماهیچه‌ها هنگامی که توسط یک ماشین التریکی و خاص انجام شود کارایی بهتری دارد.

روغن زیتون و ماساژ

مزاج روغن زیتون گرم و خشک است. می توان آن را در انواع غذا و سالاد استفاده کرد. یکی از کاربردهای روغن زیتون در ماساژ و مشت و مال است.

برای استفاده از روغن زیتون در مشت و مال بهتر است ابتدا کمی آن را گرم نمایید و سپس با نوک انگشتان خود آن را روی بدنتان بگذارید.

کمی صبر کنید ( حدود 5 دقیقه) تا روغن روی پوست کمی جذب شود. سپس به آرامی شروع به ماساژ دادن نمایید.

در نواحی حساس مانند قلب و شکم ، هنگام ماساژ فشار کمتری وارد نمایید. در قسمتهایی از بدن که پایانه های عصبی قرار گرفته اند ، مانند کف دستها و پاها ، روغن بیشتری بمالید و بیشتر ماساژ دهید.

پس از پایان ماساژ، 10تا 15دقیقه استراحت کنید تا ماساژ با روغن زیتون تاثیر خود را بگذارد. سپس با آب گرم دوش بگیرید.

بعد از حمام احساس تازگی، جوانی و آرامش پیدا خواهید کرد.

ماساژ با روغن برای افرادی که تحت فیزیوتراپی قرار می گیرند بسیار مفید است و تا حدود زیادی باعث کم شدن دردها می شود.

خواص استفاده از روغن زیتون برای ماساژ

رفع خستگی و کوفتگی اعضا

نرمی و لطافت پوست

محافظت از بدن در هوای سرد و یخبندان

تقویت ریشه مو

رفع خارش گزیدگی حشرات

برطرف کردن خراش و ترک پوست

برطرف کننده نقرس و رماتیسم

رفع سستی و تقویت نیروی بویژه برای افراد سرد مزاج

تقویت معده و دستگاه گوارش مالش شکم و نواحی آن

برای افراد سرد مزاج استفاده از روغن زیتون بودار و تلخ تر مناسب تر است، افراد گرم مزاج می توانند ابتدا روغن زیتون را با آب گرم مخلوط کرده هم بزنند و بعد از صاف کردن استفاده کنند.

روغن زیتون یک گزینه عالی برای برطرف کردن درد بشمار می آید و یک مسکن پایدار است. اگر بدن خود را به آرامی با روغن زیتون ماساژ دهید از درد عضلانی ، رگ به رگ شدن و اسپاسم رهایی می یابید. بعلاوه تسکین دهنده مفاصل ملتهب نیز بشمار می آید. همچنین ماساژ بدن با روغن زیتوندرد ناشی از ورم مفاصل و نقرس را آرام می کند.

استفاده از مخلوطی مشترک حاوی روغن زیتون و آب سبب تسکین آفتاب سوختگی می شود و پوستی را که بعلت قرار گرفتن در معرض خورشید تحریک شده است صاف و نرم می کند.

توجه

در مصرف روغن زیتون روی پوست خود زیاده روی نکنید. دو بار در هفته برای داشتن پوستی نرم و مرطوب کفایت می‌کند. مصرف بیش از حد روغن زیتون می‌تواند به پوست شما آسیب بزند و احتمال جوش زدن را افزایش بدهد. روغن زیتون سنگین است.

این ماده به سرعت در پوست شما جذب نمی‌شود، و لایه‌ای ضخیم روی پوست ایجاد می‌کند، و منافذ پوست را مسدود می‌کند. بنابراین اگر بر پوست خود زیاد روغن زیتون بمالید، به یک سطح چسبنده تبدیل می‌شود که تمام گرد و خاک و چرک و کثیفی را به خود جذب می‌کند.

ماساژ دادن

نوعی ورزش محسوب می شود و در مواردی برتری هایی نیز نسبت به آن دارد.

برتری های ماساژ بر ورزش

مواد غلیظ موجود در عمق اعضا را که به وسیله ورزش خارج نمی شود، خارج می کند.

سبب جابجا شدن مواد ز عضوی به عضو دیگر می شود.

به چاق یا لاغر کردن اعضا به صورت موضعی کمک می کند.

اثر روغن های دارویی را به عمق بدن می ساند.

 یکی از رایج ترین کاربرد های ماساژ، استفاده از آن در همراهی با ورزش بوده است.

 به این شکل که قبل از شروع ورزش عضلات ورزشکار را با انجام ماساژ آماده کرده و پس از اتمام ورزش نیز برای برطرف شدن اسپاسم ها و خارج شدن مواد زائد باقی مانده در عضلات، وی را ماساژ(مشت و مال) می دادند.

ماساژ، قبل از ورزش از میزان سبک به سنگین و ماساژ بعد از ورزش که معمولا با روغن هایی مثل بابونه و شوید انجام می شود از سنگین به سبک صورت می گیرد.


توصیه هایی پیرامون ماساژ

انتخاب روش ماساژ و محلی که نیاز به ماساژ دارد و نیز روغن مورد استفاده، باید هدفمند و حتی الامکان با تشخیص پزشک معالج باشد. چنانچه از وضعیت سلامت مهره ها و مفاصل آگاه نیستیم، مجاز به انجام هیچ گونه مانور و مالشی روی این مواضع نمی باشیم

قبل از شروع ماساژ از آماده بودن تمامی وسایل مانند روغن، ملحفه و حوله های لازم باید اطمینان پیدا کرد.

دست های ماساژ دهنده باید تمیز و گرم باشد.

حتی در تابستان نیز از گرم بودن اتاق به میزان کافی اطمینان حاصل نمائید.

در صورت وجود عفونت یا شکستگی باید از انجام ماساژ در آن محل خودداری کنید.

از دادن ماساژ بلافاصله بعد از غذا باید خودداری کنید.


 اثرات منفی و مثبت ماساژ

وقتی فرد تب دارد و دمای بدنش از 37.5درجه سانتیگراد بالا تر است.

اطراف جوش های چرکی، دمل ها و عفونت های پوستی

مرحله حاد التهاب و تورم در عضله ها و مفاصل

صورت وجود بیماری های پوستی شدید مانند اگزما

ماساژ قوی شکم و لگن در دوران بارداری

افراد مبتلا به بیماری هموفیلی

هنگام خون ریزی شدید و فعال

مراحل اولیه هر بیماری حاد و شدید

هنگام التهاب و اتساع عروقی

افراد مبتلا به واریس شدید

افراد مبتلا به ورم استخوان

افراد مبتلا به انسداد عروق

هنگام وجود دردر شدید در یکی از اندام ها

هنگامی که دمای بدن فرد پایین تر از 37 درجه سانتیگراد باشد.

ماساژ نیاز به ماساژ دهنده دارد. و بهتر است نیم ساعت قبل از خواب انجام شود. انجام این ماساژ در کودکان سبب بهبود قدکشیدن آنها می شود.

برای انجام این ماساژ

به صورت دمر بخوابید به نحوی که کمر شما رو به آسمان باشد. ماساژ دهنده دست خود را با کمی روغن زیتون آغشته کرده و ماساژ دادن را از پشت گردن و پایین رویشگاه مو آغاز می کند. ماساژ دهنده باید با کف دست راست ستون فقرات را به صورت دورانی ماساژ دهد و بهسمت کمر و ناحیه خارجی بدن حرکت کند. این عمل را دو تا ترجیحا پنج دقیقه ادامه دهد.

از پشت گوش سمت راست به مدت دو تا پنج دقیقه ماساژ دادن را آغاز و به سمت گردن و سپس شانه و بازوها اداه دهد. این عمل باید به صورت قرینه در سمت چپ بدن نیز انجام شود.

از باسن راست به سمت پشت ران و تا مچ پا ماساژ داده شود. این عمل نیز می بایست دو تا پنج دقیقه انجام شود و برای سمت چپ بدننیز به صورت قرینه صورت پذیرد.

اثرات درمانی ماساژ

ماساژ را نوعی ورزش می‌ شمارند و تمام خواص یک ورزش مناسب را برای آن نیز قائل هستند و حتی در مواردی آن را برتر از ورزش کردن دانسته‌اند که خاصیت درمانی فراوانی دارد. ابن سینا در کتاب قانون کاربردهایی برای ماساژ درمانی برشمرده است که عبارت اند از: لاغر کردن بدن، کنترل عوارض ناشی از حالت تهوع، افزایش جذب و تاثیر داروهای پوستی، درمان فراموشی، درمان صرع، کنترل بیماری‌های عصبی، درمان ورم‌ها، افزایش خون‌رسانی به اعضاء، درمان بی‌خوابی، کمک به زایمان، درمان فتق، درمان کمردرد، درمان قولنج

 هدف اصلی در ماساژ درمانی ایرانی، تنظیم حرارت بدن و کمک به دفع مواد زائد است. این نوع ماساژ درمانی بر اساس شدت، سرعت، مدت و نحوه انجام به پنج دسته صلب، نرم، معتدل، کثیر و خشن تقسیم می‌شود. به نظر می‌رسد که عمده تفاوت ماساژ ایرانی با دیگر سبک‌های ماساژ درمانی نه در نحوه اجرای آن بلکه در توجه ویژه به شرایط خاص هر فرد و دلیل اختلال پیش آمده است.

 اثرات درمانی ماساژ

 از اثرات درمانی ماساژ، از منظر اطبای ایرانی، دفع مواد غلیظ از یک عضو است. ماساژ، مواد زائدی که در عضوی خاص جمع شده‌اند و به علت غلظت با داروهای مسهل یعنی داروهایی که مواد زائد را از طریق سیستم گوارش دفع می‌کند و قابل جذب و دفع نیستند را رقیق می‌کند و برای تحلیل و دفع تدریجی آماده می‌سازد.

پرورش موضعی اندام است. چرا که در ماساژ بدون مشارکت سایر اعضا می‌ توان گرمای یک عضو را افزایش داد و با بازشدن موضعی مجاری و رقیق ساختن مواد خون‌رسانی، آن را تقویت کرد. در حالی ‌که در ورزش (حتی ورزش‌های موضعی) به ناچار اندام‌هایی نیز که قصد پرورش آنها را نداریم، حرکت داده می‌شوند و این هدف به خوبی تامین نمی‌شود.

تحلیل مواد ریحی است. ماساژ، مواد خاصی که در اصطلاح تخصصی طب سنتی به آن ها مواد ریحی گفته می شود یعنی از نظر قوام همچون باد هستند را تحلیل می برد. دفع این مواد به علل مختلفی از جمله قوام خاص یا نپختگی شان با داروهایی مثل مسهل ها ممکن نیست ورزش هم روش درمانی مناسبی نیست چراکه ورزش درمانی در این موارد باید قوی و طولانی باشد و انجام چنین حرکاتی برای خیلی ها ممکن نیست بنابراین بهترین روش درمان در این موارد همان دلک یا مالش است. از طرفی در مواردی ممکن است مصرف دارو ممکن نباشد یا بیمار به مصرف آن رضایت ندهد و به خوردنش عادت نداشته باشد که در این موارد نیز ماساژ روش منتخب درمانی است.

جلو گیری از غلبه برودت موضعی است. ماساژ، روش درمانی بیماری هایی است که بر اثر غلبه سرمای شدید بر یک عضو ایجاد می شود. مثل انواع کشیدگی یا اسپاسم های ایجاد شده در عضلات گردن و ترقوه که بهترین درمان شان مالش بعد از پاکسازی بدن از مواد زاید است.

جذب مواد به موضع ماساژ است. ماساژ، می تواند ماده را از عضوی به عضو دیگر جذب کند و با این حرکت بدون این که ماده ای از بدن دفع شود جریان   آسیب زا از عضو بیمار منحرف و بیماری رفع می شود. حکما این روش را به صورت ماساژ پا در درمان بیماری های اندام فوقانی خصوصاً سردرد مطرح کرده اند

ممانعت از تحلیل مواد است. از فواید ماساژ با روغن، ممانعت از تحلیل رطوبت‌ های ضروری بدن با ایجاد انسداد در منافذ پوستی است.

به اعتدال رساندن نرمی یا سفتی بدن است. ماساژ می تواند بدن های سفت را متخلخل یا منعطف و بدن های نرم و شل را محکم کند و این کار تنها با مالش ممکن است. در واقع انباشتگی بدن های متخلخل، استحکام بدن های نرم، تکاندن یا متخلخل کردن بدن های انباشته و نرم کردن بدن های سخت و محکم از اهداف ماساژ شمرده می شود.

رفع پف و چین و چرو ک صورت با ماساژ

ماساژ پوست گردش خون را بالا می‌برد و باعث می‌شود که پوست روشن‌تر و جوان‌تری داشته باشید. ماساژ دادن باعث سفت شدن پوست صورت شده و در نتیجه لکه‌ها و پف صورت را از بین می‌برد. ماساژ صورت به وسیله روغن کدو یا سایر مواد نرم کننده به صورت 10دقیقه در هنگام شب می‌تواند تاثیر بسیاری در پیشگیری از چین و چروک پوست داشته باشد.

آیا به عنوان ماساژ درمانی کار می کنید ، روغن و لوسیون زیادی برای انتخاب وجود دارد،برخی می توانند پوست را چرب کنند، در حالی که برخی دیگر به سرعت ماسیده می شوند و بوی نامطبوع می گیرند.

دانستن برخی اختلافات بین روغن ها می تواند به شما در انتخاب بهترین روغن برای وضعیت کمک کند.

روغن نارگیل

 به عنوان یک روغن سنگین ، جامد است ، اما روغن نارگیل تکه تکه شده یک روغن مایع سبک و بدون چربی و ماساژ مناسب است.

روغن خرد شده فقط حاوی تری گلیسیریدهای با زنجیره متوسط ​​در روغن است (تری گلیسیریدهای زنجیره بلند برداشته می شوند). در نتیجه ، روغن چسبنده بوده و نسبت به روغن نارگیل سرایت کمتری دارد و باعث می شود سکته های کوتاه تر ماساژ که اغلب برای هدف گیری نواحی تنش ماهیچه ها استفاده می شود ، مناسب باشد.

روغن نارگیل تکه تکه شده ماندگاری طولانی دارد و معمولاً نسبت به روغنهای دیگر ارزانتر است. ورق ها را از بین می برد و تمایل به لکه دار کردن ورق ها نیست همانطور که روغنهای ماساژ زیادی انجام می دهند. روغن نارگیل خرد شده نیز عطر و بوی نارگیل ندارد. این روغن نباید در افراد مبتلا به آلرژی نارگیل (و احتمالاً حساسیت به لاتکس) استفاده شود .

روغن جوجوبا

اگرچه روغن جوجوبا روغن نامیده می شود ، اما در واقع مومی است که از دانه گیاه جوجوبا استخراج می شود. احساس چربی نمی کند و تمایل به لکه گیری ورق ها به راحتی روغنهای واقعی (به استثنای ورق های میکرو فیبر) ندارد.

جوجوبا گزینه خوبی برای اکثر افراد در معرض آکنه نیست ، زیرا تصور می شود دارای خواص ضد باکتریایی است

جوجوبا ماندگاری طولانی دارد و به راحتی سفت نمی شود ، بنابراین اگر به طور مرتب از روغن ماساژ استفاده نکنید ، بهترین انتخاب است. این گیاه به خوبی جذب می شود و این امر آن را به روغن حامل مورد علاقه برای آروماتراپی تبدیل می کند. جوجوبا بوی ندارد و معمولاً برای پوست تحریک کننده نیست.

روغن جوجوبا به سرعت جذب می شود ، بنابراین ممکن است شما نیاز به استفاده مجدد از آن داشته باشید یا آن را با روغنهای دیگر ترکیب کنید. همچنین ، نسبت به سایر روغن های ماساژ از قیمت بیشتری برخوردار است.

روغن آفتابگردان

روغن آفتابگردان یک روغن سبک و بدون چربی است که باعث می شود احساس روغنی پوست به وجود نیاید. این روغن که از دانه های آفتابگردان استخراج می شود ، سرشار از اسید لینولئیک (یک اسید چرب ضروری) ، اسید پالمیتیک و اسید استئاریک است که همه اجزای پوست سالم هستند .2 مقدار اسید لینولئیک در پوست با افزایش سن کاهش می یابد و می تواند توسط صابون ها و پاک کننده های سخت محروم می شوند.

روغن آفتابگردان می تواند به سرعت از بین برود ، بنابراین باید به مقدار کمی خریداری شود و در یک منطقه خنک تاریک نگهداری شود. فشردن یک یا دو کپسول روغن ویتامین E خالص درون بطری ممکن است به طولانی شدن ماندگاری کمک کند. افراد مبتلا به آلرژی به خانواده گیاه آفتابگردان باید از روغن آفتابگردان خودداری کنند.

فرم ارسال نظر  ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو مشاهده