مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» علل و عوامل کبودی و لکه های خونی زیر پوست

علل و عوامل کبودی و لکه های خونی زیر پوست

کبودی بدون دلیل در پاها می شود؟

کبودی به معنای خونریزی است که در زیر پوست اتفاق می افتد و باعث می شود علائم سیاه ، آبی یا بنفش به وضوح در سطح پوست ظاهر شود.معمولاً به راحتی می توان علت کبودی را مشخص کرد. اغلب علت یک آسیب حاد است. با این حال گاهی اوقات ، کبودی به نظر می رسد بدون هیچ دلیل مشخصی بوجود امده است و اگر کبودی بدون علتی روی پاها ظاهر شود ، می تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد. علت های کبودی بدن به علت آسیب دیدگی روی پوست ظاهر می شود. نمونه هایی از تروما مانند برش یا ضربه به ناحیه ای از بدن باعث کبودی و یا کوفتگی می شوند. کبودی در هر سنی ممکن است رخ دهد. برخی از کبودی ها با درد بسیار کمی ظاهر می شوند و ممکن است متوجه آنها نشوید.

کبودی اغلب هنگامی رخ می دهد که رگ های خونی در زیر پوست آسیب ببینند.کبودی همان کوفتگی است که در اثر وارد شدن ضربه و آسیب به پوست ایجاد شده و بریدگی پوست یا وارد شدن ضربه سنگین به بخشی از بدن این آسیب ها هستند. آسیب وارده باعث پارگی مویرگ‌های عروق خونی بسیار نازک و ظریف پوست می شود. خون در زیر سطح پوست به دام افتاده و باعث کبودی آن می شود. کبودی در هر سنی می تواند رخ دهد. برخی کبودی ها با درد کمی همراه هستند به نحوی که فرد متوجه حضور آنها نمی شود.

Learn How To Tell And Heal The 5 Different Shades Of Bruises

عواملی که باعث کبودی پا می شوند 

بعضی از افراد راحت تر از دیگران کبود می شوند. در بخشهای زیر برخی از عواملی که ممکن است احتمال کبودی فرد را افزایش دهند ، بررسی خواهد شد.

سن

از دلایل ایجاد کبودی، روند طبیعی افزایش سن یا در حقیقت، فرسودگی مویرگ ها است. با بالا رفتن سن، سیستم عروقی بدن تضعیف می شود و بافت ها قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهند.کبودی های ناشی از افزایش سن عمدتا روی پاها ظاهر می شوند. کوچک ترین فشاری می تواند منجر به بروز این کبودی ها شود.

شرایط سلامتی 

بیشتر اوقات ، کبودی زمانی اتفاق می افتد که فرد به طریقی دیگر به چیزهایی برخورد کند ، زمین بخورد یا خود را آسیب برساند. کبودی ها معمولاًطی چند هفته بهبود می یابند و معمولاً خوش خیم هستند.

با این حال ، گاهی اوقات ، کبودی یکی از علائم مهم سلامت است.

موارد زیر چند مورد احتمالی است که ممکن است باعث ایجاد کبودی تصادفی در پاها شود.

کمبود ویتامین

افرادی که سو mal تغذیه دارند ممکن است دچار کمبود ویتامین C شوند و ممکن است دچار اسکوربوت شوند . سایر افراد در معرض ابتلا به اسکوربوت عبارتند از افراد مسن و افرادی که الکل زیادی مصرف می کنند.

علائم اسکوربوت شامل موارد خونریزی است که ممکن است منجر به کبودی شود.

افراد کمبود ویتامین K نیز ممکن است بیشتر کبود شوند. این به این دلیل است که خون آنها به طور مثر لخته نمی شود.

اگر چه هر کسی می تواند کمبود ویتامین K تجربه، آن است شایع در نوزادان، به عنوان شیر مادر می کند بسیاری از این ماده مغذی را شامل نمی شود.

بیماری کبد

کبد آسیب دیده بر توانایی بدن در ایجاد لخته و توقف خونریزی تأثیر می گذارد. طبق بنیاد کبدی آمریکا ، افراد مبتلا به سیروز ممکن است راحت تر خونریزی یا کبودی کنند.

علائم دیگر سیروز عبارتند از:

تورم پاها و شکم

زردی پوست یا زردی

خارش شدید

رفتار

اگر فردی به اندازه کافی زود تشخیص بیماری کبد را دریافت کند ، شانس بهبود کبد به خودی خود بیشتر است.

هدف از راه های درمان بیماری کبد - و به ویژه سیروز - جلوگیری از آسیب بیشتر کبد و محافظت از بافت سالم باقی مانده است.

از آنجا که اختلال سو مصرف الکل یکی از دلایل عمده بیماری کبد است ، برخی از درمان ها ممکن است شامل توانبخشی الکل برای کمک به فرد در ترک نوشیدن و جلوگیری از آسیب بیشتر کبد باشد.

شرایط خود ایمنی

برخی از شرایط خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید و لوپوس ، ممکن است باعث شود کبودی غیر قابل توضیح بوجود بیاید

برخی از داروها که به درمان آرتریت روماتوئید کمک می کنند ، از جمله کورتیکواستروئیدها ، همچنین ممکن است به کبودی تصادفی کمک کنند.

ترومبوسیتوپنی

ترومبوسیتوپنی وضعیتی است که شامل تعداد پایین پلاکت خون است. هنگامی که پلاکت کافی نباشد خون به درستی لخته نمی شود ، که می تواند خطر خونریزی جدی را افزایش دهد.

عوارض ناشی از موارد زیر ممکن است منجر به ترومبوسیتوپنی شود:

استفاده از دارو

عمل جراحی

مصرف زیاد الکل

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی

ویروس ها و عفونت ها

بارداری

شرایط خود ایمنی

سرطان

اختلالات ژنیتکی

تقریباً5 تا 10 ./. افراد باردار و کسانی که اخیراً زایمان کرده اند دچار ترومبوسیتوپنی حاملگی می شوند.

برخی از درمان های سرطان ، مانند شیمی درمانی ، می تواند خطر خونریزی و کبودی را در فردافزایش دهد. دلیل این امر این است که این روش های درمانی باعث کاهش میزان پلاکت در خون می شوند.

برخی دیگر از علائم تعداد پایین پلاکت عبارت از :

بثورات متشکل از نقاط کوچک ، که رگهای خونی شکسته هستند

خستگی

خونزی شدید بینی

خونریزی شدید قائدگی

در موارد شدید ، ترومبوسیتوپنی ممکن است باعث خونریزی داخلی و خونریزی مغزی شود.

رفتار

چندین گزینه درمانی برای ترومبوسیتوپنی وجود دارد. این شامل:

کورتیکواستروئیدها

ایمونوگلوبولین ها

انتقال خون یا پلاکت

اسپلنکتومی

مسائل نادر لخته شدن و اختلالات خونریزی

افرادی که دارای برخی اختلالات خونریزی هستند ممکن است کبودی مکررتری را تجربه کنند. برخی از این اختلالات عبارتند از:

کمبود فاکتور V: این اختلال خونریزی ژنتیکی نادر باعث خونریزی مکرر از بینی ، خونریزی و کبودی می شود. تقریباً از هر 1 میلیون نفر 1 نفر درگیر میشود و بیشتر در هند و ایران مشاهده می شود.فاکتور 7زمانی بوجود می آید که بدن قادر به تولید مقادیر کافی از این فاکتور نباشد و یا عواملی با تولید آن تداخل کنند. این عوامل مداخله کننده در اغلب موارد بیماری ها و استفاده از داروهای خاص هستند. علائم این بیماری عبارتند از :خونریزی غیر طبیعی پس از زایمان

عمل جراحی و یا جراحت

کبودی آسان

خون دماغ شدن

خونریزی لثه و خونریزی شدید

طولانی در دوران قاعدگی.

در موارد شدید علائمی نظیر خونریزی در روده، معده، عضلات و تخریب غضروف‌های مفصلی در اثر دوره های مکرر خونریزی نیز دیده می شوند.

سندرم برنارد-سولیر: افرادی که به این اختلال مبتلا می شوند بیشتر کبود می شوند ، خطر خونریزی بینی بیشتری دارند و ممکن است خونریزی تصادفی داشته باشند.

هموفیلی : مردان بیشتر از زنان هموفیلی دارند. افراد مبتلا به این بیماری فاکتور VIII یا IX را از دست می دهند. این عوامل پروتئین های اساسی هستند که در روند لخته شدن خون نقش دارند.

علائم دیگری که افراد مبتلا به اختلالات خونی ممکن است تجربه کنند عبارتند از:

خون دماغ شدن

خونریزی لثه

خون در مدفوع یا ادرار

بریدگی هایی که به مدت طولانی خونریزی می کند

دوره های سنگین

رفتار

گزینه های درمانی برای اختلالات خونریزی متفاوت است اما ممکن است شامل انتقال پلاکت ، عوامل لخته شدن یا داروهایی برای کمک به لخته شدن باشد.

سرطان ها

چندین سرطان که بر سلول های خونی تأثیر می گذاردمیتواند باعث کبودی تصادفی شود. یکی از این سرطان ها ، میلوم چندگانه است. علائم این بیماری شامل ترومبوسیتوپنی است که باعث کاهش تعداد پلاکت خون و منجر به خونریزی و کبودی می شود.

همچنین ، برخی ازعلائم اولیه سرطان خون شامل کبودی و خونریزی است که کبودی ها معمولاً در پشت ، پاها و دست ها ظاهر می شوند.

سرطان غالباً قابل درمان است ، خصوصاً وقتی فرد تشخیص زودهنگام می یابد. گزینه های درمانی بسته به نوع سرطان متفاوت است ، اما ممکن است شامل دارو ، شیمی درمانی و جراحی باشد.

لوسمی برای توصیف انواع سرطان هایی که منشا خونی دارند، استفاده می شود. این بیماری‌ها در اثر تکثیر خارج از کنترل گلبول های سفید در مغز استخوان ایجاد می شوند.

لوسمی‌ها بر اساس زمان شروع و نوع سلول های درگیر (سلول‌های رده میلوئیدی و لنفوسیتی) طبقه بندی می شوند. علایم شایع لوسمی عبارتند از:

تعریق بویژه در شب که تعریق شبانه نیز نامیده می شود

ضعف

خستگی که با استراحت هم از بین نمی رود

کاهش غیر ارادی وزن

دردهای استخوانی

گره های لنفاوی برجسته و بدون درد بویژه در ناحیه گردن و زیر بغل

بزرگی طحال یا کبد

نقاط قرمز رنگ در پوست

کبودی و خونریزی آسان

تب و لرز و عفونت های مکرر

سپسیس

سپسیس عارضه تهدید کننده زندگی یک عفونت است. این اتفاق زمانی می افتد که بدن بیش از حد به عفونت مربوط شود و مواد شیمیایی التهابی زیادی را در خون آزاد کند.

این مواد شیمیایی می توانند روند لخته شدن خون را تحریک کرده و جریان خون در اندام ها و اندام های داخلی را کاهش دهند.

علائم سپسیس شامل موارد زیر است:

خاردار یا کبودی بزرگ بنفش

تب

پوست رنگ پریده و نرم

خستگی مفرط

لرز و لرز

تنفس سریع و پی در پی

علل دیگر

موارد زیر برخی دیگر از دلایل احتمالی کبودی روی پاها است.

مکمل های غذایی

اگرچه نادر است ، اما برخی از مکمل ها ممکن است باعث خونریزی و کبودی شوند.

مکمل هایی که ممکن است باعث کبودی شوند عبارتند از:

جینکو بیلوبا

روغن ماهی

سیر

زردچوبه

If You Have Unexplainable Bruises on Your Body, Here Are 7 Health Problems  That Can Be

داروها

برخی از بعضی داروها که بر روی خون تأثیر می گذارند ممکن است منجر به کبودی هایی شود که می توانند بی خطر یا بسیار خطرناک باشند. اغلب اوقات، داروهای ضد افسردگی، مسکن ها، داروهای ضد التهاب، داروهای حاوی آهن یا ضد آسم ها، ایجاد کبودی می کنند.شایع ترین دارویی که خون را رقیق و ایجاد کبودی می کند آسپیرین است.

اگر متوجه شده اید که میان داروهایی که مصرف می کنید و التهاب پوست تان ارتباط وجود دارد، باید به پزشک مراجعه کنید، چون ممکن است لازم باشد برای جلوگیری از خونریزی داخلی مصرف داروهایتان را قطع کنید.

این داروها عبارتند از:

آسپرین

هپارین

کلوپیدوگرل

وارفارین

داروهای ضد انعقادی غیر استروئیدی

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

فردی که کبودی های مکرر و نامفهوم در پاها را تجربه می کند باید برای ملاقات با پزشک خود وقت بگذارد.

این امر به ویژه اگر کبودی مهم باشد:

قابل توجه

زود زود

ماندگار

لمس کردن بسیار دردناک است

به دلیل استفاده از دارو یا مکمل

هر بار در همان مکان

جدی است علی رغم اینکه به دلیل آسیب دیدگی یا برجستگی کوچک است

جلوگیری

افرادی که به دلیل سن یا سابقه خانوادگی مکرراً کبودی های غیرقابل توضیح در پاهای خود را تجربه می کنند ، باید در صورت امکان از برجستگی و افتادن جلوگیری کنند.

با این حال ، اگر کبودی در نتیجه مصرف داروهای خاص یا مکمل ها باشد ، قطع آنها می تواند کبودی های بعدی را از بین ببرد. قبل از قطع مصرف هرگونه دارو ، صحبت با پزشک بسیار حیاتی است.

خلاصه 

بعضی از افراد ممکن است راحت تر از سایرین کبود شوند و کبودی غیرقابل توضیح در پاها احتمالاً مورد جراحت جزئی است که فرد فراموش کرده است.کبودی ها ظرف 2 هفته بعد از آسیب، به طور کامل از بین می روند. اگر متوجه شدید کبودی هایتان تغییر رنگی جز موارد ذکر شده دارند یا بعد از گذشت ۲ هفته هنوز از بین نرفته اند، حتما به پزشک مراجعه کنید.

با این حال ، اگر کبودی به طور مکرر اتفاق می افتد ، شدید است و مدتی طول می کشد تا بهبود یابد ، ممکن است نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد که نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

Pictures of Bruises: What the Black and Blue Is Telling You

فرم ارسال نظر  ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو مشاهده