مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» فواید و خطرات شکلات تلخ برای سلامتی

 فواید و خطرات شکلات تلخ برای سلامتی

مزیت شگفت انگیز برای سلامتی خوردن شکلات های تیره

شکلات تلخ مملو از مواد مغذی است که می تواند بر سلامتی شما تأثیر مثبت بگذارد.این درخت از دانه درخت کاکائو ساخته شده و یکی از بهترین منابع آنتی اکسیدان روی کره زمین است.مطالعات نشان می دهد که شکلات تلخ (نه چیزهای شیرین) می تواند سلامتی شما را بهبود بخشد و خطر بیماری های قلبی را کاهش دهد.

شکلات یکی از خوراکی های محبوب اکثریت مردم است.

بسیار مغذی اگر شکلات تلخ با کیفیت و محتوای کاکائو بالا خریداری کنید ، در واقع کاملاً مقوی است. این ماده حاوی مقدار مناسبی فیبر محلول است و با مواد معدنی زیادی همراه است.

درباره شکلات تلخ

 شکلات ها انواع مختلفی دارند که حتما شما قبلا همه آنها را امتحان کرده اید. اکثر مردم شکلات را به سه دسته تقسیم می کنند: شکلات سفید، شکلات شیری و شکلات تلخ. توافق عمومی بر این است که شکلات تلخ معمولا حاوی 70 تا 99./.کاکائو خالص است. بعضی تا میزان 60./.کاکائو را نیز جز دسته شکلات تلخ محسوب میکنند.

شکلات دارای سه نوع کلی است. شکلات سفید، شکلات شیری و شکلات تلخ که هر کدام دارای طعم و مزه به خصوص خود هستند و با توجه به سلیقه مشتری قابلیت خریداری دارند.

شکلات سفید که دارای هیچگونه کاکائو نمی باشد دارای طعمی شیرین بوده و بیشتر طعم وانیل یا مواد تشکیل دهنده شکلات سفید را می دهد. جزء اصلی تشکیل دهنده شکلات سفید کره کاکائو می باشد.

شکلات شیری یکی از خوش طعم ترین انواع شکلات می باشد که در تولید آن از کاکائو بهره برده شده است. در این نوع شکلات از کاکائو، کرم کاکائو، شیر و شکر استفاده شده است و طعم لطیفی از شکلات را برای شما به همراه می آورد.

شکلات تلخ نیز یکی از محبوب ترین انواع شکلات می باشد. به دلیل اینکه در چند سال اخیر تحقیقات زیادی در مورد خواص شکلات تلخ انجام شده است میزان محبوبیت این شکلات نیز افزایش پیدا کرده است.

اگر شکلات تلخ با کیفیت و محتوای کاکائو بالا خریداری کنید ، در واقع کاملاً مقوی است. این ماده حاوی مقدار مناسبی فیبر محلول است و با مواد معدنی زیادی همراه است.


یک شکلات تلخ 100 گرمی با 70-85٪ کاکائو حاوی

11 گرم فیبر

67٪ از RDI برای آهن

58٪ از RDI برای منیزیم

89٪ از RDI برای مس

98٪ از RDI برای منگنز

همچنین دارای مقدار زیادی پتاسیم ، فسفر ، روی و سلنیوم است

البته 100 گرم (3.5 اونس) مقدار نسبتاً زیادی است و چیزی نیست که باید روزانه مصرف کنید. همه این مواد مغذی همچنین با 600 کالری و مقادیر متوسط ​​قند همراه هستند.

به همین دلیل ، شکلات تلخ بهتر است در حد متوسط ​​مصرف شود.

مشخصات اسیدهای چرب کاکائو و شکلات تلخ نیز عالی است. چربی ها غالباً اشباع و غیر اشباع هستند و مقادیر کمی چربی اشباع نشده ندارند.

این ماده همچنین حاوی محرک هایی مانند کافئین و تئوبرومین است ، اما بعید است شب ها شما را بیدار نگه دارد زیرا مقدار کافئین در مقایسه با قهوه بسیار ناچیز است.

شکلات تلخ با کیفیت غنی از فیبر ، آهن ، منیزیم ، مس ، منگنز و چند ماده معدنی دیگر است.

منبع قدرتمند آنتی اکسیدان ها

ORAC مخفف "ظرفیت جذب رادیکال اکسیژن" است. این اندازه گیری فعالیت آنتی اکسیدانی غذاها است

اساساً ، محققان دسته ای از رادیکال های آزاد (بد) را در برابر نمونه ای از غذا قرار می دهند و می بینند که آنتی اکسیدان های موجود در مواد غذایی چگونه می توانند رادیکال ها را "خلع سلاح" کنند.

ارتباط بیولوژیکی مقادیر ORAC زیر سوال می رود زیرا در لوله آزمایش اندازه گیری می شود و ممکن است اثر یکسانی در بدن نداشته باشد

با این حال ، لازم به ذکر است که دانه های کاکائو خام و فرآوری نشده از جمله غذاهایی هستند که بالاترین امتیاز را دارند و آزمایش شده اند.

شکلات تلخ مملو از ترکیبات آلی است که از نظر بیولوژیکی فعال هستند و به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. اینها شامل پلی فنول ها ، فلاوانول ها و کاتچین ها هستند.

یک مطالعه نشان داد که کاکائو و شکلات تلخ بیش از هر میوه آزمایش شده دیگری که شامل بلوبری و توت آکایی است ، فعالیت آنتی اکسیدانی ، پلی فنول و فلاوانول دارند

کاکائو و شکلات تلخ دارای انواع گسترده ای از آنتی اکسیدان های قدرتمند هستند. در حقیقت ، آنها بیشتر از بسیاری از غذاهای دیگر راه دارند.

بهبود جریان خون و فشار خون پایین

فلاوانول های موجود در شکلات تلخ می توانند اندوتلیوم ، پوشش شریان ها را تحریک کرده و تولید اکسید نیتریک (NO) کنند

یکی از عملکردهای NO ارسال سیگنال برای شل شدن به عروق است که باعث کاهش مقاومت در برابر جریان خون و در نتیجه کاهش فشار خون می شود.

بسیاری از مطالعات کنترل شده نشان می دهد که کاکائو و شکلات تلخ می توانند جریان خون را بهبود بخشند و فشار خون را کاهش دهند ، اگرچه این تأثیرات معمولاً خفیف است

با این حال ، یک مطالعه در افراد مبتلا به فشار خون بالا هیچ تأثیری نشان نداد ، بنابراین همه اینها را با یک دانه نمک مصرف کنید

ترکیبات فعال زیستی موجود در کاکائو ممکن است جریان خون در عروق را بهبود بخشد و باعث کاهش فشار خون کمی اما از نظر آماری شود.


تاریخچه شکلات

ریشه کاکائو مربوط به آمریکای جنوبی، آمریکای مرکزی و مکزیک است و قدمت کشت آن حداقل به 3000سال پیش برمیگردد. مدارک باستان شناسی نیز نشان میدهد که کشت و استفاده خوراکی از آن در هندوراس به 1100سال پیش از میلاد مسیح برمیگردد.

هر سال در روز 7 جولای روز جهانی شکلات در سرتاسر دنیا جشن گرفته می‌شود. اولین بار در سال 1550در چنین روزی ، شکلات در اروپا به جهان معرفی شد

محفاظت در برابر رادیکال های آزاد

یکی از مزایای شکلات تلخ، توانایی مبارزه با رادیکالهای آزاد است. رادیکال های آزاد ترکیبات نامتعادل ایجاد شده توسط فرآیندهای سلولی در بدن هستند که موجب انواع بیماری های خطرناک میشوند. آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که رادیکال های آزاد را خنثی کرده و بدن را از آسیب حفظ می کنند.

دو گروه از آنتی اکسیدان های موجود در شکلات تلخ فلاونوئیدها و پلی فنل ها هستند. در واقع شکلات تلخ دارای بالاترین مقدار پلی فنول ها و فلاونوئیدها است که بیشتر از اکثر مواد غذایی است.

بهبود سلامت قلب

فلاونول های موجود در شکلات تلخ باعث کاهش فشار خون شده و باعث بهبود جریان خون در قلب و مغز شده و بر سلامت قلب تاثیر زیادی دارد. شکلات تلخ همچنین باعث کاهش خطر ابتلا به لخته شدن خون و سکته های مغزی می شود.

 کاهش کلسترول

مطالعات نشان داده است پلی فنول های موجود در شکلات تلخ در کنترل کلسترول خون دخیل است. مصرف شکلات تلخ باعث افزایش HDL (کلسترول خوب) و کاهش LDL (کلسترول بد) می شود

عملکرد مغز

شکلات تلخ باعث افزایش تمرکز و حافظه میشود و همچنین عملکرد شناختی مغز را در سالمندان بهبود میبخشد. همچنین با افزایش جریان خون به ماده خاکستری مغزی مرتبط است و از بیماری های التهابی و سکته مغزی جلوگیری میکند.

کاهش فشار خون و قند خون

شکلات تلخ نه تنها باعث کاهش فشار خون دیابتی هایی که مشکل فشار خون دارند میشود، بلکه به کاهش قند خون ناشتا نیز کمک می کند.

 بهبود سلامت چشم

در تحقیقات بالینی انجام شده دانشمندان متوجه شدند که کنتراست و شدت بینایی دو ساعت بعد از خوردن یک تکه شکلات تلخ در مقایسه با قبل از مصرف شکلات افزایش می یابد.

شکلات تلخ حاوی مقادیر قابل توجهی از کافئین است.عوارض جانبی کافئین می تواند شامل عصبانیت، افزایش ادرار، بی خوابی و ضربان قلب بالا باشد.

بیش از حد مصرف شکلات تلخ و یا حساسیت نسبت به آن

آکنه

واکنش های پوستی آلرژیک

نفخ

کولیک در نوزادان

یبوست

کاهش تراکم استخوان

پوسیدگی دندان

اگزما

سردرد

افزایش سطح انسولین

ریتم قلب نامنظم

سندرم روده تحریک پذیر

آسیب کلیوی

میگرن

تهوع و استفراغ

ضعف اعصاب

اختلالات خواب

ناراحتی معده

افزایش وزن

شکلات تلخ مملو از مواد مغذی است که می تواند بر سلامتی شما تأثیر مثبت بگذارد. شکلات از دانه درخت کاکائو ساخته شده و یکی از بهترین منابع آنتی اکسیدان روی کره زمین است. مطالعات نشان می دهد که شکلات تلخ می تواند سلامتی شما را بهبود بخشد و خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.

اعتقاد بر این است که از بین بسیاری از فلاونوئیدهای موجود در شکلات ، دو مورد خاص ، اپی کاتچین و کوئرستین مسئول خواص مبارزه با سرطان هستند.

خواص آنتی اکسیدانی شکلات تلخ می تواند با کاهش آسیب به سلول ها ، محافظت از سرطان را افزایش دهد. این می تواند سرطان را خنثی کند

محتوای آنتی اکسیدانی قوی شکلات تلخ آن را به عنوان درمانی برای سیستم ایمنی بدن شما معرفی می کند.کاکائو می تواند التهاب بدن را کم کند. تئوبرومین دارای خواص محرک و اثرات آرامش بخشی است. می تواند رگ های خونی را گشاد کرده و فشار خون را کاهش دهد.

از آنجا که شکلات تلخ حاوی مواد شیمیایی گیاهی با خاصیت آنتی اکسیدانی است ، مدت هاست که به عنوان راهی برای پیشگیری از سرطان در نظر گرفته شده است. رادیکال های آزاد که منفی برای سیستم گردش خون مفید است ·

برای شناخت مغز و خلق و خوی شما مفید است ، مواد معدنی زیادی دارد و خواص کاکائو در شکلات تلخ می تواند برای بیماران دیابتی مفید باشد. این توانایی افزایش حساسیت بدن به انسولین را داردوجود میزان زیاد چربی و قند، مورد انتقادهای زیادی قرار می‌گیرد. خوردن شکلات ممکن است باعث جوش صورت و آکنه، افزایش فشار خون، بیماری‌های عروق کرونر و دیابت شود. اما این تمام حقایق در مورد شکلات نیست. در حالی که همه محققان این موضوع را تایید نکردند، شواهد زیادی وجود دارد که ثابت می‌کند میزان مناسبی از شکلات خصوصا شکلات تلخ، برای سلامت دستگاه گوارش، مغز و کاهش میزان کلسترول مفید است. خوردن شکلات حتی می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته را نیز کاهش دهد.

فرم ارسال نظر  ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو مشاهده