مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» درد دست و مچ دست: علت آن چیست؟

درد دست و مچ دست: علت آن چیست؟

درد دست و مچ دست خود را نادیده نگیرید

درد مچ دست یک بیماری شایع با دلایل مختلف است. مفصل مچ در حرکات اساسی ، از ارسال پیام کوتاه تا نوشتن ، نقش دارد. وقتی درد ایجاد می شود ، می تواند در فعالیتهای روزمره اختلال ایجاد کند و حتی کیفیت زندگی فرد را تحت تأثیر قرار دهد.

مچ یک مفصل نیست. در عوض ، از چندین مفصل کوچک تشکیل شده است که استخوان های دست و بازو به هم می رسند.

درد مچ دست می تواند به دلیل ضربه یا آسیب ناگهانی ایجاد شود. به عنوان مثال ، اگر رباط بیش از حد کشیده شود ، پیچ خوردگی مچ دست می تواند باعث درد شود. این نوع درد مچ دست معمولاً در صورت آسیب دیدگی ناگهانی بروز می کند. در اینجا ما علل ، علائم و گزینه های درمانی مشترک را بررسی خواهیم کرد.عوارض درد مچ دست می تواند شامل ضعف و کاهش توانایی در انجام فعالیت هایی مانند گرفتن اجسام و استفاده از صفحه کلید باشد.

دلایل شایع درد دست ، انگشت و مچ دست که می تواند ناشی از انواع مختلف بیماریهای دژنراتیو یا التهابی باشد. درمان شامل داروهای ضد التهاب ، آتل شدن مچ دست ، رگ به رگ شدن و کشیدگی است.

درد مچ دست اغلب به دلیل پیچ خوردگی یا شکستگی در اثر جراحات ناگهانی ایجاد می شود. اما درد مچ دست می تواند در نتیجه مشکلات طولانی مدت ، مانند استرس های مکرر ، آرتروز و سندرم تونل کارپ ، ایجاد شود.

از آنجا که عوامل زیادی می توانند به درد مچ دست منجر شوند ، تشخیص علت دقیق آن دشوار است ، اما تشخیص دقیق آن برای درمان و بهبودی صحیح ضروری است.

بسته به علت ، درد مچ دست ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال ، درد آرتروز اغلب شبیه دندان درد خفیف توصیف می شود ، در حالی که سندرم تونل کارپال معمولاً باعث ایجاد و یا احساس سوزن سوزن شدن می شود ، به خصوص در شب

A Visual Guide to Carpal Tunnel Syndrome

اگر هر قسمت از مچ دست ، از جمله استخوان ها ، رباط ها یا تاندون ها آسیب ببیند ، می تواند منجر به درد مچ دست شود.درد مچ دست که مجدداً اتفاق می افتد اغلب به دلیل شرایط خاص ، از جمله آسیب های استرس تکراری و التهاب مفاصل است.

درد مچ دست نیز می تواند در یک دوره طولانی رخ دهد.

درد مچ دست همیشه به مراقبت پزشکی نیاز ندارد. رگ به رگ شدن و فشارهای جزئی معمولاً به یخ ، استراحت و داروهای بدون نسخه هم پاسخ می دهند. اما اگر درد و تورم بیش از چند روز طول کشید یا بدتر شد ، به پزشک مراجعه کنید. تأخیر در تشخیص و درمان می تواند منجر به بهبودی ضعیف ، کاهش دامنه حرکت و ناتوانی طولانی مدت شود.

درد مچ دست می تواند در انجام بسیاری از فعالیت های روزانه مشکل ایجاد کند. بسیاری از بافت های مچ دست میتوانند منشا درد باشند.

دردهای مچ دست شاید همراه یا بدون تورم ایجاد شوند.


سندروم کانال کارپ یا سندورم تونل مچ دستی

 تحت فشار قرار گرفتن عصب مدیان در ناحیه مچ دست ایجاد می شود. این بیماری می تواند موجب درد مچ دست شود. علامت اصلی سندورم کانال کارپ معمولا احساس گزگز یا بی حسی در انگشتان دست است.

سندرم تونل کارپ

شایعترین علت درد مچ دست آسیب مچ دست است که می تواند همراه با ورزش بیش از حد یا ورزش باشد.

سندرم تونل کارپل وضعیتی است که با ضخیم شدن رباط و فشار بر عصب ایجاد می شود. عصب فشرده شده است ، که می تواند باعث درد ، بی حسی و ضعف در دست شود.

افراد چاق یا مبتلایان به دیابت یا آرتروز در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سندرم تونل کارپ قرار دارند.

این وضعیت همچنین با کارهای تکراری مرتبط است که شامل بلند کردن ، تایپ کردن یا استفاده از وسایلی است که باعث لرزش دست می شود.

آرتروز

باعث التهاب مفاصل می شود و هنگامی که غضروف پوشاننده استخوان از بین می رود ، رخ می دهد. این بیماری می تواند طیف وسیعی از مفاصل ، از جمله مچ دست را تحت تأثیر قرار دهد. آرتروز مچ دست اغلب در افرادی که در سنین میانسالی یا بالاتر هستند و کسانی که سابقه خانوادگی این بیماری را ندارند ، اتفاق می افتد.

روماتیسم مفصلی

آرتریت روماتوئید یک بیماری خود ایمنی است که در آن بافتهای سالم توسط سیستم ایمنی بدن تجزیه می شوند. اگر مفاصل ناحیه آسیب دیده باشد ، این می تواند باعث درد مچ دست شود.

بیماری De Quervain

در این شرایط ، تاندون ها و پوشش های آنها در قسمت شست مچ دست ملتهب و متورم می شوند. علت دقیق آن مشخص نیست ، اما اغلب با آسیب به ناحیه یا استفاده بیش از حد همراه است. علائم شامل احساس گریت در داخل مچ دست ، تورم و ضعف در ناحیه مچ دست ، بازو و انگشت شست است.

سندرم حرکت تکراری

از تکرار مکرر یک کار مانند تایپ کردن یا بافندگی رخ می دهد. کار زیاد مفصل می تواند باعث تورم آن شده و به عصب های اطراف فشار وارد کند.

می تواند بسیاری از مفاصل بدن از جمله مچ دست را تحت تأثیر قرار دهد.

آسیب پیچیده فیبروکارتلاژ مثلثی

غضروف فیبروکارت مثلثی در قسمت صورتی مچ دست قرار دارد. این به عنوان یک بالشتک و پشتیبانی از استخوان های کوچک عمل می کند. غضروف ها به مرور زمان از بین می روند یا به دلیل آسیب دیدگی پاره می شوند.

تاندونیت مچ دست

زمانی اتفاق بیفتد که تاندون های مچ دست دچار پارگی ریز یا تحریک و التهاب شوند. این وضعیت معمولاً به دلیل حرکت تکراری مچ دست اتفاق می افتد.

بورسیت مچ دست

بورسا کیسه های کوچک پر از مایعی هستند که به مفاصل بالشتک کمک می کنند. وقتی اینها ملتهب می شوند ، بورسیت نامیده می شود. این موارد می توانند در بسیاری از مناطق بدن از جمله مچ دست رخ دهند. علائم شامل حساسیت به ناحیه تاندون های مچ دست ، قرمزی در ناحیه و تورم است.

کیست گانگلیون

گانگلیون موجب درد مچ دست می شود.علت درد مچ دست به دلیل یک کیست خوش خیم بافت نرم پر از مایع است که اغلب در مچ دست مقابل کف ایجاد می شود اما در قسمت کف دست مچ دست ایجاد می شود. کیست های کوچکتر معمولاً بیشتر از کیست های بزرگ آسیب می بینند.

پیچ خوردگی مچ دست

طبق انجمن جراحی دست آمریکا ، پیچ خوردگی مچ دست معمولاً در اثر افتادن و خم شدن مچ دست به سمت عقب است که دست به زمین برخورد می کند. این حرکت باعث کشش بیش از حد رباط می شود.

علائم درد مچ دست

علائم درد مچ دست شامل درد ، درد و تورم در ناحیه مچ دست است

بیماری دکرون موجب احساس درد در سمت خارجی مچ دست می شود مشکل اصلی تورم غلاف تاندون هایی است که از این ناحیه عبور می کنند. این بیماری بیشتر در خانم ها بخصوص آنهایی که کارهای مکرری را با مچ دست انجام می دهند دیده می شود.

سندروم تقاطع که باعث احساس درد در سطح بیرونی مچ دست می گردد. این بیماری به علت ساییده شدن تاندون هایی که از مچ دست عبور می کنند بر روی هم ایجاد می شود.

بیماری کین باخ: به علت کاهش خونرسانی به استخوان لونیت ایجاد می شود. بیمار مبتلا به کین باخ دچار درد و محدودیت حرکتی در مچ دست است.

تاندونیت مچ دست: استفاده مکرر از دست و انگشتان بخصوص در مشاغلی که مستلزم حرکات تکراری در مچ دست است، با تحریک این لایه پوشاننده باعث التهاب در آن می‌شود. این حرکات وقتی در زاویه خاصی از مچ دست مانند وضعیت خم شده به جلو صورت می گیرد یا توام با انقباض در عضلات ساعد به علت زور زدن در مچ دست و انگشتان است،

بیشتر باعث تحریک بافت پوشاننده شده وایجاد التهاب آن افزایش پیدا می‌کند. این عارضه هر یک از تاندونها را در مچ دست می توتند گرفتار سازد. تایپیست ها، کاربران کامپیوتر، آرایشگران، تکنسینها و کارگران صنایع و کارخانجات، نوازندگان آلات موسیقی و کسانی‌که به نوعی هنرهای دستی اشتغال دارند، بیشتر در معرض درد مچ دست ناشی از التهاب تاندون هستند.

ساییدگی یا آرتروز در مفصل مچ دست این عارضه موجب درد و محدودیت حرکتی آن شود. شکستگی های بدجوش خورده مچ دست و یا آسیب های ماندگار در غضروف ها و یا ناپایداری در مفاصل مچ دست می توانند در دراز مدت موجب بروز آرتروز یا استئوآرتریت در آن گردد.

Carpal Tunnel Syndrome - SOL Physical Therapy

برخی از افراد ممکن است علائم زیر را داشته باشند:

سفتی - در مچ دست و به طور بالقوه انگشتان.

مشکل در گرفتن اشیا - گرفتن یا نگه داشتن ممکن است دشوار یا ناراحت کننده باشد.

صدای کلیک هنگام حرکت دادن مچ دست - این ممکن است بعد از دوره های استراحت شدیدتر شود.


بسته به علت ، علائم ممکن است خفیف باشد و با گذشت زمان ، بدتر شود.

در ابتدا ، درد ممکن است فقط در طی فعالیت های خاص باشد. با گذشت زمان ، با بدتر شدن شرایط ، درد حتی در حالت استراحت نیز ممکن است ایجاد شود. بی حسی می تواند تا حدی پیشرفت کند که فرد نتواند احساس سرما یا گرما کند و ممکن است چیزها را رها کند.

چه زمانی برای درد مچ دست به پزشک مراجعه کنید


مراجعه به پزشک مهم است اگر:

درد در فعالیتهای روزمره اختلال ایجاد می کند.

بی حسی یا سوزن سوزن شدن در حال بدتر شدن است و احساس کمی در انگشتان یا دست وجود دارد.

حرکات ساده دست دیگر امکان پذیر نیست.

ضعف ، برگزاری امور را دشوار می کند.

عوارض درد مچ دست می تواند شامل ضعف و کاهش توانایی در انجام فعالیت هایی مانند گرفتن اجسام و استفاده از صفحه کلید باشد.

منبع مطلب

فرم ارسال نظر  ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو مشاهده