مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» چه ارتباطی بین استرس و افسردگی وجود دارد؟

چه ارتباطی بین استرس و افسردگی وجود دارد؟

آیا استرس ذهنی می تواند شما را بیمار کند؟

علائم افسردگی از خفیف تا شدید متفاوت است و می تواند شامل موارد زیر باشد: احساس غم و اندوه یا داشتن روحیه افسرده و نشانه‌های استرس شامل موارد زیر هستند: خستگی، فقدان خواب کافی، اضطراب، نداشتن انگیزه و افسردگی. ریشه فیزیکی افسردگی به کمک تحقیقی که توسط محققان دانشگاه وارویک در انگلیس و دانشگاه فودان در چین انجام شد، شناخته شد.درباره استرس ، از جمله تأثیر آن بر سلامتی ، علل شایع ، علائم و نشانه های فشار بیش از حد استرس و نحوه محافظت از خود همه چیز را بیاموزید.

افسردگی چیست؟ هر از گاهی احساس ضعف جزئی طبیعی از زندگی است ، اما وقتی احساساتی مانند ناامیدی و ناامیدی بر شما غلبه می کنند و دیگر از بین نمی روند 

افسردگی بر قسمتی از مغز که در سیستم غیر پاداش دست دارد (قشر اوربیتوفرونتال جانبی) تاثیر می گذارد به طوری که مبتلایان به این بیماری احساس شکست و ناامیدی مرتبط با دریافت نکردن پاداش دارند.

این منطقه از مغز زمانی فعال می شود که پاداشی دریافت نمی شود و با بخشی از مغز که مسئول احساس فرد نسبت به خودش است، ارتباط دارد؛ بنابراین به طور بالقوه به افکاری از شکست شخصی و عزت نفس پایین منجر می شود.

کاهش ارتباط میان منطقه پاداش مغز در قسمت میانی قشر اوربیتوفرونتال و سیستم های حافظه ای مغز نیز در افسردگی دخیل است که باعث می شود مبتلایان به این بیماری خاطرات خوش خود را به یاد نیاورند.

این کشفیات جدید با دستیابی به عامل ریشه ای افسردگی، می تواند موفقیتی در زمینه درمان افسردگی و کمک به افراد افسرده در نداشتن تمرکز بر افکار منفی باشد.

درباره استرس بیاموزید. دریابید که چه علائمی وجود دارد ، چه کسی تحت تأثیر آن قرار گرفته است ، چگونه می توانید به خود کمک کنید و به دنبال کمک و منابعی باشید که می تواند به شما کمک کند تا کنار بیایید.

خوشبختانه شمار زیادی از تکنیک‌های ساده و موثر وجود دارند که می‌توان به سرعت آن‌ها را یاد گرفت و به کار بست:

انجام یوگای سبک

یوگا یک سرگرمی و ورزش با جوانب گوناگونی است که می‌تواند شامل وضعیت‌ها و کشش‌های حرکتی متنوعی باشد. این روش برای بهبود انعطاف‌پذیری، نرمش و تمرکز ذهنی طراحی‌ شده است. با یادگیری مجموعه‌ای از وضعیت‌ها و تمرین آن‌ها به شکل روزانه (بین 15 تا 20 دقیقه) شما می‌توانید به شکلی فعال استرس خود را کاهش دهید و در عین حال ذهن شفاف و روشن خود را حفظ کنید.

عمیق نفس بکشید

تنفس عمیق یک وضعیت اصولی در یوگا به شمار می‌رود و می‌تواند میزان کورتیزول را پایین بیاورد و اضطراب را کاهش دهد. کلید این کار این است که به آسانی و از طریق بینی و از مرکز ثقل بدن‌تان تنفس کنید تا بتوانید به بهترین نتایج دست یابید.

مرتب بخندید

خنده آزاد کننده هورمون اندروفین در مغز است که عملی در تقابل با میزان بالای استرس و هجوم خستگی است. شما می‌توانید با همراهی دوستانتان یا با استفاده از تماشای یک فیلم کمدی به مدت 10 تا 30 دقیقه در روز یا هر زمانی که فرصت آن پیش می‌آید، استفاده کنید.

استفاده مرتب از چای سیاه

مصرف چای سیاه به شدت میزان کورتیزول بعد از استرس را در بدن کاهش می‌دهد در حالی‌که فرد را آرام می‌کند و به او ثبات احساسی می‌بخشد. نوشیدن چای سیاه را به عادتی روزمره در زندگی تبدیل کنید و از مزایای آن لذت ببرید.

افسردگی یک مشکل شایع بهداشت روان است که باعث می شود افراد کم خلق و خو ، از دست دادن علاقه یا لذت ، احساس گناه یا پایین آمدن را تجربه کنند 

سود بردن تصویرسازی‌ هدایت شده

افراد موفق دنیا برای رسیدن به هدف خود از تصویرسازی هدایت شده بهره می‌گیرند،آنها در ذهن خود، آنچه را می‌خواهند، می‌بینند. از اینرو می‌توان تصویرسازی خلاق می‌تواند بر ذهن ناخودآگاه شما فرمانروایی کند و به همین دلیل در دستیابی به اهداف بسیار موثر است.تصویرسازی هدایت شده، ذهن ناخودآگاه شما را به فعالیت وا می‌دارد، این بخش ذهن برای دستیابی به راه حل، بیش از گذشته و با قدرتی فوق‌العاده تلاش خواهد کرد و و سریع‌تر به نتیجه خواهد رسید. خواب، تصویرسازی هدایت شده، تکنیکی است که استرس را از طریق واکنش آرام‌سازی در ماهیچه‌های بدن کاهش می‌دهد. خیلی ساده و آرام به پشت دراز بکشید یا بر یک صندلی راحت تکیه دهید و سپس به تصویرسازی یک صحنه آرامش‌بخش بپردازید؛ هراه با تنفس کنترل شده این کار می‌تواند مانع ورود اندیشه‌های منفی شود و تنش را از بدن دور سازد.

تکنیک‌های خودهیپنوتیزمی

این تکنیک‌ها از مراقبه و ذهن ناخودآگاه برای کمک به رفع استرس بهره می‌گیرند. شما به مکانی آرام و بدون مزاحمت نیاز دارید تا ذهن خود را به تدریج از چیزهایی که حواس شما را پرت می‌کند و فکرهای منفی منحرف سازید.

طیف گسترده ای از شرایط سلامت روان بر خلق و خو ، تفکر و رفتار تأثیر می گذارد و می تواند شما را بیچاره کند و در زندگی روزمره مشکل ایجاد کند.

نیروی خلاقانه

زمانیکه ما درگیر بخش خلاقانه مغز میشویم ، در واقع نیروی ذهنی خود را معطوف به چیزهای سازنده می‌کنیم. این کار مغز ما را از فکرهای مخرب خالی و به نوعی با خودیاری درمانی (Self-help therapy) به ما کمک می‌کند.این وضعیت‌ها با کاهش استرس همراه هستند؛ بنابراین ابزارهای مخصوص به خود را برای اعمال خلاقانه پیدا کنید و پروژه‌ای را شروع کنید که دست‌کم برای چند دقیقه‌ای می‌توانید روی آن وقت بگذارید.

تماس با افراد مورد علاقه خود

تماس با عزیزانمان نه تنها موجب می‌شود احساس تنهایی نکرده بلکه این لطفی است که ما می‌توانیم در طی کارهای روزانه در حق خود انجام دهیم.

برای سلامت جسمانی خود مثل بهداشت دهان و دندان، قدرت بینایی، مبتلا نشدن به بیماری‌های عفونی و انگلی خیلی از افراد راه‌های بهداشتی مناسبی را میشناسند و آن را دنبال می کنند. برای سلامت روانی، شادابی، اعتماد بنفس خوب، زندگی با نشاط بهتر است روش‌هایی را بیاموزیم تا فشارهای روانی زندگی، ما را خسته و کلافه نکنند. یاد خواهیم گرفت که آرامش روانی خود را حفظ کرده و دچار تزلزل روحی در محیط کار، تحصیل و خانواده نشویم

این مهارت‌ها می‌تواند نگرش ما را به رویدادهای تغییر دهد، کیفیت ارتباط ما را با دوستان، همکاران و سایر اعضاء خانواده ارتقاء دهد و نهایتاً فضایی آکنده از آرامش، امید و گذشت را در محیط اطراف زندگی ما فراهم نماید

با شرکت در این کلاس‌ها می‌توانید راه‌های محافظت از خود را در مقابل فشارهای روزمره زندگی فرابگیرید و خود را ایمن‌سازید

جلسات آموزشی بصورت گروهی برگزار می‌گردد تا با ایجاد تعاملات بین فردی، آموزش مهارت‌ها تسهیل گردد. شرکت فعال افراد به صورت گروهی و انجام تکالیف تعیین شده از طرف درمانگر ضامن موفقیت در فراگیری این مهارت‌ها خواهد بود

موضوعات استرس مورد بحث در جلسات عبارتند از

تعیین فشارهای روانی تجربه شده در زندگی روزمره، هدف قرار دادن استرس‌هایی که بیش از همه شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند

فعال کردن برنامه روزانه

تعیین اهداف خودتان

بررسی کارایی روش‌های مقابله‌ای که تاکنون بکار گرفته‌اید

آموزش کنترل سریع

کنترل بدن خود

کنترل افکار

کنترل رفتار

کنترل  اضطراب

کنترل مشکلات خواب

کنترل افسردگی

کنترل آینده‌ی خود

آموز‌ش توانایی استفاده از مهارت‌های آموخته شده با یکدیگر

افسردگی از طرق مختلف بر روی افراد مختلف تأثیر می گذارد اما برخی از علائم افسردگی احساس کمبود احساس بدی نسبت به خود دارند و نمی خواهند کاری انجام دهند.


آرایشی بهداشتی
فرم ارسال نظر  ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله