مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» چگونه می توان درد فتق دیسک را کاهش داد؟

چگونه می توان درد فتق دیسک را کاهش داد؟

چگونه می توان کمردرد ناشی از دیسک فتق را تسکین داد؟

دیسک فتق کمر ممکن است باعث دردی شود که به صورت تیز ، سوزش یا تابش از پایین کمر ، از طریق باسن و پایین همچنین شخصی را نیز در بر می گیرد

آیا هنگامی که می خواستید از جای خود بایستید یا چیزی را از زمین بردارید ، آیا احساس کمر درد ناگهانی کرده اید؟ این دردی که از پشت شما تابش می کند از دیسک لغزیده یا فتق ناشی می شود. هنگامی که دیسک فتق به سمت کانال نخاع بیرون می زند ، فشار وارد می کند و این یکی از مهمترین دلایل کمردرد ، همچنین درد پا است دیسک فتق می تواند باعث درد ، بی حسی و ضعف در گردن ، کمر و پاها شود. دریابید که چگونه درد و سایر علائم را تسکین دهید.

تمرینات فعالیتهایی است که باید انجام دهید یا از آنها در صورت کمردرد ناشی از دیسک فتق خودداری کنید.اشعه ایکس ساده دیسک فتق را تشخیص نمی دهد ، اما می تواند سایر دلایل کمردرد مانند عفونت ، تومور ، مشکلات ترازبندی ستون فقرات را رد کند.

دیسک فتق چیست؟

ستون فقرات شما شامل 24 استخوان کوچک جداگانه به نام مهره ها است.این استخوان ها با سه منحنی c شکل روی هم چیده شده اند که به شما کمک می کنند تعادل خود را حفظ کنید.

مهره ها توسط مواد گرد ، بالش شکل و نرم معروف به دیسک بالش می شوند ، که به عنوان محورهای الاستیک عمل می کنند تا هر گونه ضربه را جذب کنند ، اجازه حرکت در هر جهتی را بدهند و تعادل و ثبات را در بدن ایجاد کنند.

دیسک فتق دیسک لغزنده زمانی اتفاق می افتد که مرکز ژله مانند دیسک هسته به دلیل پارگی یا پارگی حلقه انحطاط دیسک شروع به فشار بر روی لایه خارجی آن بنام حلقوی کند.چنین ترکشی با تحریک اعصاب مجاور می تواند منجر به درد ، بی حسی و ضعف اندام شود. این وضعیت معمولاً به دلیل افزایش سن و استرس مداوم بر ستون فقرات شما ایجاد می شود.

خواص و فواید انبه برای بدن مطلب مرتبط خواص و فواید انبه برای بدن

دیسک های فتق شده می توانند باعث کمردرد و همچنین تحریک اعصاب اطراف دست یا پا شوند.

قسمت تحتانی ستون فقرات و گردن شما بیشتر مستعد چنین قطعه قطعه شدن ستون فقرات هستند. با این حال ، سایر قسمت های ستون فقرات شما در برابر آسیب ها مصون نیستند.

اگرچه حدود 80 درصد از افراد دچار فتق دیسک دردناک هستند و یا علائم دیسک دارند ، شما می توانید با درمان های غیر جراحی ، از جمله انجام تمرینات خاص و پرهیز از برخی فعالیت ها ، از آن دوری کنید.

مراقبت از خود "درد پشت" - چه کاری باید انجام داد؟

شما باید در مورد درد و وضعیت دیسک لغزش خود با یک متخصص مشورت کنید. سپس ، موارد زیادی وجود دارد که می توانید برای کاهش درد ناشی از فتق دیسک انجام دهید. 

لیست تعدادی از موثرترین داروها

پزشکان برای تسکین درد و کاهش التهاب دیسک شما داروهای خاصی را تجویز می کنند. آنها شامل ایبوپروفن ، استامینوفن ، ناپروکسن و کدئین هستند.

استفاده از کمپرس گرم یا سرد

با شروع احساس درد شدید در ناحیه کمر ، می توانید برای مدت چند دقیقه کمپرس سرد را روی ناحیه قرار دهید. این کار را می توانید 3 تا 4 بار در روز انجام دهید. در صورت عدم تسکین ، می توانید پس از چند روز به بسته های گرم بروید.

خواب و استراحت

اگرچه وقتی احساس کمر درد می کنید ، باید کمی وقت بگذارید و به استراحت بپردازید ، اما باید مقدار مشخصی از فعالیت خود را در طول روز حفظ کنید.

همچنین ، باید در مورد وضعیت خواب خود محتاط باشید تا درد شما بدتر نشود. بسته به شرایط شما ، خوابیدن روی شکم یا پهلو بی خطر است.

برای تحلیل رفتن دیسک که منجر به کمردرد می شود ، از یک تشک سفت و بالش های تخت استفاده کنید و روی شکم بخوابید. همچنین می توانید به پشت بخوابید ، در حالی که زیر سر و شانه خود بالش می گذارید تا قسمت بالاتنه بلند شود. برای پشتیبانی بیشتر یک بالش زیر زانوی خود قرار دهید.

اگر فتق دیسک دارید ، خوابیدن روی شکم می تواند گزینه خوبی باشد. با این حال ، برخی از افراد این موقعیت را خیلی راحت نمی دانند. در عوض ، آنها می توانند در وضعیت جنینی کنار بدن خود بخوابند.

ورزش کردن

برخی فعالیت های بدنی مانند یوگا ، شنا و پیاده روی وجود دارد که کمردرد را کاهش می دهد. همچنین تمرینات خاصی به بیماران مبتلا به لیز خوردن دیسک توصیه می شود. موارد زیر تمرین های ایمن برای دیسک فتق است 

کشش ژست کبرا

ژست کبرا یک روش موثر برای تقویت انعطاف پذیری ستون فقرات است.

روی شکم دراز بکشید و بازوها را روی زمین دقیقاً زیر شانه ها قرار داده و قسمت بالایی بدن را با بازوها بالا نگه دارید در حالی که لگن را به زمین چسبیده نگه دارید. می توانید این کار را ابتدا با بازوهای خم شده (بازوهایی که روی زمین قرار گرفته اند) انجام دهید ، که به آن حالت نیم کبرا می گویند و سپس به حالت کامل کبرا (بازوهای کاملاً کشیده هنگام بلند کردن قسمت بالاتنه) پیشرفت کنید.

موقعیت را به مدت 15 ثانیه حفظ کنید ، کمی استراحت کنید و دوباره این کار را انجام دهید.

وال استیت یا پشت به دیوار به حالت نیمه نشسته

وال استیت یک تمرین عالی برای تقویت عضلات ران و عضلات چهار سر است

پشت خود را صاف و کنار دیوار قرار دهید.

پاها را به اندازه عرض شانه و فاصله آن از دیوار قرار دهید.

پشت خود را به آرامی به پایین دیوار بلغزانید تا جایی که ران های شما با زمین موازی شوند.

عضلات شکم خود را سفت کرده و وضعیت را برای 20 تا 60 ثانیه حفظ کنید. شما باید در عضلات ران خود احساس سوختگی کنید.

به نقطه شروع برگردید و 30 ثانیه استراحت کنید.

تمرین را تکرار کنید.

سگ پرنده

ورزش سگ پرنده همزمان عضلات اصلی و پشت را درگیر می کند و باعث ایجاد عملکرد کمر می شود

، دراز بکشید و زانوان خود را به اندازه مفصل ران از هم باز کنید و کف دست ها کاملا روی زمین قرار داشته باشد.

عضلات شکم خود را محکم کرده و بازوی راست (یا چپ) خود را بالا آورده و همزمان پای مخالف را به عقب بردارید تا با تنه (به موازات زمین) تراز شوند.

در حین تمرین کمر و لگن را صاف نگه دارید.

موقعیت را به مدت 3 یا 4 ثانیه نگه دارید و به آرامی به موقعیت اولیه خود برگردید.

این کار را با دست و پای دیگر تکرار کنید.

پل زدن

پل زدن می تواند ثبات اصلی شما را افزایش دهد

به پشت دراز بکشید و بازوها را در کنار خود داشته و کف دست ها را به سمت زمین و زانوها خم کنید.

باسن خود را بلند کنید تا جایی که شانه ها ، زانوها و باسن شما یک خط مستقیم ایجاد کند.

هسته خود را فشار دهید و عضلات شکم خود را در حین تمرین سفت کنید.

موقعیت را به مدت 2 دقیقه نگه دارید و به آرامی پایین بیایید.

این تمرین را 3 تا 5 بار در روز تکرار کنید.

فعالیتهایی که باید از طریق دیسک فتق جلوگیری شود

تفاوت سروتونین و دوپامین مطلب مرتبط تفاوت سروتونین و دوپامین

شستشوی لباس

انجام لباسشویی شامل خم شدن ، بلند کردن لباس ، حمل سبد سنگین لباس و آویختن آن است. تمام این حرکات فشار فوق العاده ای بر کمرتان وارد می کند. با این حال ، می توانید فشار را با استفاده از موارد زیر کاهش دهید:

از دوست یا یکی از اعضای خانواده خود بخواهید تا در انجام این کار به شما کمک کنند

رفتن به سراغ خشکشویی های ارائه دهنده خدمات خشکشویی

هنگام انجام لباسشویی از حرکات پیچشی ناگهانی خودداری کنید

شکستن بار و انجام آن در بسته های کوچک

جاروبرقی کردن

یکی از مضرترین کارهای خانه برای کمر شما است زیرا پیچ خوردگی مکرر کمر هنگام جاروبرقی و خم شدن حالت می تواند درد کمر شما را بدتر کند. خم شدن یا صاف نگه داشتن کمر در حین جاروبرقی همچنین می تواند موقعیت های مخربی باشد که باعث تشدید فتق دیسک می شود. برای داشتن مکانیسم مناسب بدن ، هنگام جاروبرقی توصیه های زیر را در نظر بگیرید:

از حرکات پیچشی ناجور و ناگهانی خودداری کنید

از کشش بیش از حد و تلاش برای رسیدن به گوشه هایی که دسترسی به آنها سخت است ، خودداری کنید

برای نگه داشتن دسته جاروبرقی و ثابت نگه داشتن کمر و در وضعیت راحت از هر دو دست استفاده کنید

از هر دو دست خود استفاده کنید ، هر از گاهی دست و پایتان را عوض کنید. می توانید دست خود را که جارو برقی نیست بر روی ران خود قرار دهید تا مقداری از وزن تحمیل شده و فشار از پشت کم شود.

رانندگی

در صورت داشتن دیسک فتق باید از حفظ حالت نشستن طولانی مدت هنگام رانندگی ساعتهای طولانی خودداری کنید. رانندگی همچنین باعث لرزش مداوم کل بدن می شود ، که می تواند کمر درد شما را تشدید کند.

سیگار کشیدن

هر محصول دخانیاتی می تواند با کاهش اکسیژن رسانی به دیسک ، باعث فتق دیسک شود و منجر به انحطاط سریع ستون فقرات شود.

لیفتینگ نامناسب

هر شیئی را بلند کنید ، از خم شدن و استفاده از عضلات کمر خودداری کنید.

در عوض ، زانوها را خم کرده و از قدرت عضلات پا یا ران خود استفاده کنید در حالی که کمر را صاف نگه دارید.

نشستن روی کاناپه یا مبل نرم

نشستن روی مبل نرم به شما احساس راحتی می دهد ، اما به طور بالقوه فشار زیادی بر دیسک نخاع شما وارد می کند زیرا افراد دوست دارند هنگام نشستن روی کاناپه براق شوند. برخلاف دانش رایج ،دیسک نخاع شما بیشتر از زمان نشستن استراحت میکند تا اینکه نشسته باشید. اگر می خواهید بنشینید از صندلی محکم ، غیرتراکتیده و صاف استفاده کنید.

تمریناتی که باید از آنها با دیسک فتق جلوگیری شود

ورزش و کشش از جمله راه حل های توصیه شده برای کمردرد است. با این وجود برخی تمرینات و فعالیت ها وجود دارد که نه تنها بی فایده است بلکه فشار زیادی به دیسک شما وارد می کند. بنابراین ، افراد مبتلا به دیسک فتق باید از تمرینات زیر اجتناب کنند:

کرانچ و دراز و نشست

این تمرینات شناخته شده مجموعه ای از مزایا را به همراه دارد ، از جمله کمر باریک تر و شکم محکم ، اما می تواند برای یک فرد کمردرد مضر باشد. این تمرینات با فشار دادن ستون فقرات منحنی روی زمین و وارد آوردن فشار شدید به عضلات کمر ، باعث ایجاد فشار بر روی دیسک ها و مهره های ستون فقرات می شود. آنها همچنین می توانند فرسودگی حلقوی را تسریع کرده و دیسک شما را تحریک کنند.

بالابرهای راست پا

این تمرین معمولاً پس از جراحی تعویض مفصل ران یا زانو توصیه می شود ، اما اگر از کمردرد رنج می برید باید از انجام این تمرین خودداری کنید زیرا این حرکت فشار مشابه ستون فقرات را به صورت نشستن ایجاد می کند.

کشش همسترینگ ایستاده

کمردرد مزمن را تسکین دهید ، از کشش خم به جلو مانند لمس انگشتان پا و کشش همسترینگ ایستادن خودداری کنید. این تمرینات به ستون فقرات شما آسیب وارد می کند و به طور بالقوه باعث تشدید دیسک فتق می شود.

اسکوات

دقیقاً مانند وزنه برداری سنگین ، اسکات فشار زیادی به کمرتان وارد می کند زیرا این ناحیه باعث سنگینی وزن شما در هنگام اسکات می شود.

دوچرخه سواري

دوچرخه سواری از جمله تمریناتی است که نیاز به خم شدن به جلو دارد. هنگام دوچرخه سواری ، طبیعتاً به جلو قوز می کنید و موقعیت می تواند به دیسک فتق کمر شما آسیب برساند.

موارد دیگر باعث بدتر شدن فتق دیسک شود

چاقی

بر اساس تحقیقات پزشکی انجام شده ، چاقی یکی از اصلی ترین دلایل بیماری های دژنراتیو دیسک است. اگر از کمردرد ناشی از فتق دیسک یا بیماری دژنراتیو دیسک رنج می برید و در عین حال چاق هستید ، باید یک برنامه کاهش وزن برای از بین بردن برخی از پوندهای اضافی در نظر بگیرید.

غذاهای التهابی

خوردن غذاهایی که باعث التهاب می شوند می توانند درد کمر شما را بدتر کنند. کسانی که از کمردرد رنج می برند باید رژیم خود را با قطع غذاهای التهابی تنظیم کنند و در عوض غذاهای ضد التهاب بیشتری بخورند. در ادامه ، برخی از غذاهایی که باید از آنها در هنگام رنج کمر خودداری کنید ،

غذاهای قندی

غلات تصفیه شده مانند پیتزا ، غلات و نان سفید. نان تصفیه شده میزان انسولین را در بدن افزایش می دهد

گوشت قرمز: حاوی ماده ای به نام neu5gc است که می تواند باعث التهاب شود.

برخی از نمونه های غذاهای دارای خاصیت ضد التهابی عبارتند از: ماهی قزل آلا ، هویج ، انگور قرمز ، آجیل ، چای سبز ، سیب زمینی شیرین و غیره.

در مجموع ، بدون انجام جراحی می توانید به راحتی کمر درد خود را تسکین دهید. مهم نیست که شما باید لباسشویی را انجام دهید ، خانه را با جاروبرقی پاک کنید ، زمین را بشویید ، به حیوان خانگی خود غذا دهید ، ورزش کنید یا رانندگی کنید ، شما همیشه باید با انجام صحیح آنها یا انجام ندادن آنها از ستون فقرات خود مراقبت کنید.

علاوه بر این ، از قرار دادن بار قابل توجهی به پشت خودداری کنید. در عوض ، از قدرت پاها استفاده کنید. سعی کنید به آرامی و به صورت کنترل شده ورزش کنید ، مخصوصاً وقتی خم می شوید یا وزنه می برید.

اگر تمام موارد و نبایدهای مربوط به مدیریت فتق دیسک را دنبال کرده اید اما هنوز نمی توانید درد کمر خود را تحمل کنید ،باید به متخصص مراجعه و تحت درمان پزشکی قرار بگیرید.

فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ   |   خدمات پرستاری در تهران  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


در تور ایروان 1403؛ از کجاها دیدن کنیم؟ در تور ایروان 1403؛ از کجاها دیدن کنیم؟ مشاهده