مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» علائم بی حسی در پای شما نشانه چیست؟

علائم بی حسی در پای شما نشانه چیست؟

علائم بیماری که در پاهای شما نهفته است

اگر احساس بی حسی در پایتان کنید ، ممکن است احساس کمی در پا داشته باشید.

بی حسی در پای شما ممکن است یک وضعیت موقتی باشد یا ممکن است در نتیجه یک بیماری مزمن مانند دیابت باشد. این علامت همچنین می تواند پیش رونده باشد. ممکن است احساس ضعف در پا از بین رفته و سپس با گذشت زمان به آرامی احساس بیشتر و بیشتری را از دست دهید. به دنبال توصیه های پزشکی برای بی حسی در پا می توانید به کندی یا تأخیر پیشرفت آن کمک کنید.

اصلی ترین علامت بی حسی در پای شما از دست دادن احساس در پا است. این امر بر حس لامسه و تعادل شما تأثیر می گذارد زیرا موقعیت پا را در مقابل زمین احساس نمی کنید.

در حالیکه کاهش احساس علامت اصلی بیحسی در پای شما است ، شما ممکن است برخی احساسات اضافی و غیر طبیعی را تجربه کنید. 

این شامل:

خار زدن

احساس سوزن و سوزن

مور مور

احساس ضعف در پا یا پا

این علائم اضافی می تواند به پزشک کمک کند تا علت بی حسی در پای شما را تشخیص دهد.

چه عواملی باعث بی حسی پای شما می شود؟

بدن شما یک شبکه پیچیده از اعصاب است که از نوک انگشتان به مغز و دوباره به انگشتان بر می گردد. اگر دچار آسیب ، انسداد ، عفونت یا فشرده سازی عصبی شوید که به سمت پا می رود ، ممکن است بی حسی در پای خود احساس کنید.

شرایط پزشکی که می تواند باعث بی حسی در پای شما شود شامل موارد زیر است:

اعتیاد به الکل یا سو chronic مصرف مزمن الکل

   بیماری Charcot-Marie-Tooth

   دیابت و نوروپاتی دیابتی

   سرمازدگی

   سندرم گیلن باره

   دیسک فتق شده

   بیماری لایم

   نورومای مورتون

   اسکلروز چندگانه

   بیماری شریانی محیطی

   بیماری عروق محیطی

   سیاتیک

   زونا

   عوارض جانبی داروهای شیمی درمانی

   آسیب نخاعی

   واسکولیت یا التهاب رگهای خونی

همچنین ممکن است پس از دوره های طولانی نشستن ، بی حسی در پایتان احساس شود. این کاهش احساس - که غالباً "خوابیدن" نامیده می شود - به این دلیل رخ می دهد که هنگام نشستن اعصاب منتهی به پا فشرده می شوند. وقتی می ایستید و جریان خون برمی گردد ، ممکن است پای شما احساس کند که بی حس شده است. احساس سوزن و سوزن معمولاً قبل از بازگشت گردش خون و احساس به پای شما ایجاد می شود.

چه موقع برای بی حسی پای خود به دنبال کمک پزشکی هستیم؟

بی حسی در پای شما که به طور ناگهانی و با علائم دیگری مانند مشکل تنفس رخ می دهد ، می تواند باعث نگرانی شود. در صورت مشاهده علائم زیر و همچنین بی حسی در پا ، بلافاصله به دنبال مراقبت پزشکی باشید:

گیجی

مشکل صحبت کردن

سرگیجه

از دست دادن کنترل مثانه یا روده

بی حسی که در عرض چند دقیقه یا چند ساعت شروع می شود

بی حسی که شامل چندین قسمت از بدن است

بی حسی که پس از آسیب دیدگی سر رخ می دهد

سردرد شدید

مشکل تنفس

اگرچه همیشه یک موقعیت اضطراری نیست ، ترکیبی از بی حسی پا و این علائم می تواند نشانه ای از موارد زیر باشد:

تشنج

سکته

حمله ایسکمی گذرا (همچنین به عنوان TIA یا "مینی سکته" شناخته می شود)

اگر بی حسی در پای شما باعث می شود مرتباً از پا بیفتید ، باید به پزشک خود مراجعه کنید. در صورت بدتر شدن بی حسی در پا ، باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر مبتلا به دیابت هستید ، برای بی حسی پا قرار ملاقات با پزشک یا پزشک متخصص غدد خود بگذارید. دیابت یکی از دلایل عمده بی حسی پا است زیرا تغییرات متابولیکی می تواند باعث آسیب عصبی شود.

بی حسی در پای شما چگونه تشخیص داده می شود؟

 تشخیص بی حسی پا به شدت علائم شما بستگی دارد. اگر علائمی مانند سکته مغزی دارید ، ممکن است یک پزشک اسکن توموگرافی (CT) را تجویز کند . این اجازه می دهد تا پزشک مغز شما را مشاهده کرده و انسداد یا خونریزی را که می تواند باعث علائم شما شود شناسایی کند.

پزشک همچنین شرح حال پزشکی را دریافت کرده و شرح علائم شما را می خواهد. سوالات مطرح شده ممکن است شامل موارد زیر باشد:

بی حسی چه مدت طول می کشد؟

همراه با بی حسی چه علائم دیگری را تجربه می کنید؟

چه زمانی متوجه بی حسی پای خود شدید؟

چه زمانی بی حسی بدتر است؟

چه چیزی باعث بی حسی بهتر می شود؟

بعد از اینکه سابقه پزشکی خود را با پزشک در میان گذاشتید ، معاینه بدنی به طور معمول دنبال می شود. پزشک شما به احتمال زیاد پاهای شما را معاینه می کند و تشخیص می دهد که آیا کاهش احساس روی یک یا هر دو پا تأثیر می گذارد. برخی از مطالعاتی که پزشک ممکن است انجام دهد شامل موارد زیر است:

الکترومیوگرافی ، که میزان پاسخ عضلات به تحریک الکتریکی را اندازه گیری می کند

مطالعه تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) برای مشاهده ناهنجاری در ستون فقرات ، نخاع یا هر دو مطالعات هدایت عصبی ، که چقدر عصب ها جریان الکتریکی را هدایت می کنند ، اندازه گیری می کنند،آزمایشات اضافی به تشخیص مشکوک بستگی دارد.

بی حسی در پای شما چگونه درمان می شود؟

بی حسی در پا دلیل اصلی عدم تعادل است و می تواند خطر سقوط شما را افزایش دهد. کار با یک فیزیوتراپیست برای ایجاد یک برنامه تعادل به کاهش خطر سقوط شما کمک می کند.

حرکات و تمریناتی که بی حسی پای شما را تحریک نمی کند ، روش های عالی برای بهبود جریان خون در اعصاب آسیب دیده است. با دکتر و متخصص طب فیزیکی خود در مورد طراحی یک برنامه ورزشی مناسب برای شما صحبت کنید.

درمان بی حسی در پای شما بسیار مهم است. کمبود احساس می تواند خطر زخم پا ، مسافرت و زمین خوردن را افزایش دهد. اگر نمی توانید پا را به خوبی حس کنید ممکن است بدون اینکه بدانید بریدگی یا آسیب دیدگی را تجربه کنید. در صورت کاهش گردش خون ممکن است زخم شما به سرعت بهبود نیابد.

درمان علت اصلی بی حسی در پا ممکن است به از بین رفتن علامت کمک کند.

اگر بی حسی مزمن در پا دارید ، ممکن است پزشک حداقل سالیانه به یک متخصص غدد پا مراجعه کند. در اینجا چند نکته وجود دارد که باید بخاطر بسپارید:

پاها را به طور مرتب از نظر بریدگی یا زخم بازرسی کنید

یک آینه روی زمین بگذارید تا بتوانید کف پا را بهتر ببینید

کفشهای مناسب بپوشید که از پاهای شما محافظت کند تا خطر زخم پا را به حداقل برسانید

در نظر داشتن این اقدامات احتیاطی می تواند مشکلات احتمالی دیگری را که می تواند در اثر بی حسی پا ایجاد شود ، به حداقل برسانید.

برای الهام بخشیدن به شما برای ورزش و خوب غذا خوردن ، ما نکات و داستانهای برتر سلامتی خود را به علاوه اخبار لازم را برای شما ارسال می کنیم.

بدن شامل سیستم های به هم پیچیده، شبکه ها و ساختارهای به هم پیوسته است و زمانی که مشکلی در قسمتی از بدن رخ دهد، به صوت علائمی در قسمت های دیگر بدن ممکن است تظاهر کند. هرچند گاهی برخی مشکلات و بیماری های مخفی باقی می مانند.

به نقل از readersdigest در این جا به چند علامت متفاوت در پاها که ممکن است نشان دهنده آن باشد که شما از یک بیماری پنهان رنج می برید، اشاره خواهد شد:

پوسته پوسته شدن پاها: این علامت می تواند نشان دهنده مشکلات تیروئید باشد بخصوص اگر استفاده از مرطوب کننده ها بی فایده باشد. عدم فعالیت درست غده تیروئید باعث بروز مشکلات در سوخت و ساز بدن، فشار خون، رشد بافت ها و توسعه سیستم اسکلتی و عصبی می شود. مشکلات تیروئید باعث خشکی شدید پوست، ترک خوردگی روی پا بدون بهبود توسط مرطوب کننده ها خواهد شد. شکنندگی ناخن پا نیز از علائم دیگر بیماری تیروئید است.

کاهش رشد مو در پاها: این علامت حاکی از بیماری شریانی است و می تواند در اثر گردش خون ضعیف ناشی از بیماری شریانی محیطی رخ دهد. از علائم دیگر انگشتان پا متمایل به رنگ ارغوانی و نازک شدن پوست پا است.

زخمی که بهبود نمی یابد: دیابت یکی از علل عدم بهبودی زخم پا است. سطح گلوکز کنترل نشده می تواند منجر به آسیب اعصاب و گردش خون ضعیف به پاها شود. نشانه های دیگر دیابت در پاها، سوزن سوزن شدن و یا بی حسی در این عضو است. مبتلایان به دیابت، ناچارند وضعیت سلامت پاهای خود را به طور مدام، علاوه بر کنترل موثر قند خون، چک کنند.

تورم دردناک پا: نقرس می تواند همراه با ورم مفاصل به صورت دردناک باشد؛ بخصوص ورم مفصل انگشت شصت پا. غذاهای سرشار از پورین، یک ترکیب شیمیایی موجود در گوشت قرمز، و یا الکل می تواند منجر به تشدید حملات و درد ناشی از نقرس و افزایش سطح اسید اوریک در بدن شود. اسید اوریک معمولا از طریق ادرار دفع می شود اما سطح بالای آن در مفاصل رسوب می کند. پا و مچ پا بیشترین تاثیر را از تورم مفاصل ناشی از نقرس می گیرند. استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی برای تسکین کوتاه مدت درد تجویز می شود ولی یک رژیم غذایی فاقد یا کم پورین برای پیشگیری طولانی مدت، مهم است.

خطوط قرمز زیر ناخن انگشت پا: نشان دهنده عفونت پوشش داخلی قلب باشد. مبتلایان به سرطان در حال شیمی درمانی و یا مبتلایان به عفونت اچ آی وی/ ایدز یا دیابت بیشتر در معرض این عارضه هستند. این عفونت در صورت عدم درمان می تواند منجر به نارسایی قلب شود. در صورت بروز هر گونه خطوط قرمز زیر ناخن انگشت پا، باید فورا برای بررسی قلب و گردش خون با پزشک تان تماس بگیرید.

ناخن پای حفره دار: حاکی از ابتلا به پسوریازیس باشد؛ یک بیماری خود ایمنی که باعث تحریکات پوستی و علائمی روی ناخن می شود. سایر علائم عبارتند از تکه های سفید و خطوط افقی در سراسر ناخن برای درمان پسوریازیس، پزشک تان ممکن است کرم های موضعی و یا استروئید برای تزریق زیر ناخن تجویز کند.

درد آشیل پا:اگر پوستتان روشن و بدون خارش است، درد آشیل و یا پاشنه پا می تواند نشان از بیماری آرتریت پسوریاتیک باشد. این بیماری نوعی درد در ناحیه ی تاندون ها به دلیل بیماری پوستی است. به گفته پزشکان، ورم سوسیسی شکل در انگشتان دست و پا نیز یکی از علایم این نوع آرتریت است.

پاهای چماقی: از مشکلاتی که هم انگشت شست و هم انگشتان دیگر پا را درگیر می کند، تغییر حالت، ورم کردن و دردناک شدن آنهاست که اصطلاح پاچماقی را برای آن به کار می برند. این بیماری می تواند نشانه ای از ابتلا به بیماری های قلبی، سرطان ریه یا بیماری های عفونی و مزمن ریوی باشد. سرطان ریه و بیماری های قلبی باعث کاهش مقاومت عروق می شوند. در این صورت، خونرسانی به انگشتان پا و عروق ریز آن، با شدت بیشتری صورت می گیرد.

قاشقی شکل شدن ناخن ها: ناخن شست پای شما به حدی از میانه فرو رفته که حالت کاملا گود و قاشقی به خود گرفته است، احتمال کمبود آهن در بدن، ابتلا به کم خونی و حتی لوپوس در شما وجود دارد.

خط عمودی زیر ناخن شست پا: وجود خط های عمودی و تیره زیر ناخن شست پا می تواند علامتی از ابتلا به ملانوما، به عنوان نوعی سرطان پوست در شما باشد. این خطوط، به صورت خط های عمودی تیره رنگی هستند که از بستر ناخن شروع می شوند و تا نوک ناخن ها ادامه می یابند.اسباب بازی
فرم ارسال نظر  ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


سرویس وبلاگدهی ارم بلاگ - مجله آنلاین سرویس وبلاگدهی ارم بلاگ - مجله آنلاین مشاهده