مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» راه های آسان برای جلوگیری از سنگ کلیه و سنگ مثانه

راه های آسان برای جلوگیری از سنگ کلیه و سنگ مثانه

تفاوت سنگ کلیه و سنگ مثانه چیست؟

هیدراته بمانید. نوشیدن آب بیشتر بهترین راه برای جلوگیری از سنگ کلیه است. اگر به اندازه کافی نخورید ، میزان ادرار کم می شود.سنگهای مزمن کلیه اغلب با سیترات قلیایی (کمتر اسیدی) مانند سیترات پتاسیم برای جلوگیری از سنگهای خاص درمان می شوند ،

برای جلوگیری از سنگهای فسفات کلسیم و استروویت ، ادرار باید اسیدی شود. آب زغال اخته یا بتائین می تواند pH ادرار را کاهش دهد.

نوشیدن آب اضافی باعث رقیق شدن مواد موجود در ادرار می شود که منجر به سنگ می شوند.

افزایش کلسیم در ادرار احتمال تشکیل سنگ را افزایش می دهد. افرادی که دچار سنگ شده اند نیز باید از غذاهای غنی از سیترات استفاده کنند

میزان برخی از مواد موجود در خون و ادرار نیز ممکن است به تعیین علت کمک کند. حدود 80٪ کل سنگهای کلیه کلسیم هستند

ممکن است سنگ های کوچک مثانه بدون درمان از بین بروند ، اما ممکن است سنگ های کوچک کلیه از طریق حالب به داخل مثانه شما منتقل شوند

خواص و فواید انبه برای بدن مطلب مرتبط خواص و فواید انبه برای بدن

سنگ کلیه رسوبات معدنی سختی است که در داخل کلیه ها ایجاد می شود. وقتی از دستگاه ادراری شما عبور می کنند باعث درد دردناکی می شوند. تا 12 درصد آمریکایی ها تحت تأثیر سنگ کلیه قرار دارند. و اگر یک سنگ کلیه داشته باشید ، 50 درصد بیشتر احتمال دارد که در 10 سال آینده به سنگ دیگری مبتلا شوید. هیچ راهی مطمئن برای جلوگیری از سنگ کلیه وجود ندارد ، به خصوص اگر سابقه خانوادگی این بیماری را داشته باشید. ترکیبی از رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی و همچنین برخی داروها ممکن است به شما در کاهش خطر کمک کند.

آزمایش دقیق عملکرد کلیه از خانه خود LetsGetChecked تست های خانگی عملکرد کلیه را ارائه می دهد. حمل و نقل رایگان پشتیبانی پزشکی و نتایج سریع را از آزمایشگاه های معتبر دریافت کنید. چگونه می توان به طور طبیعی از سنگ کلیه جلوگیری کرد انجام تغییرات جزئی در رژیم غذایی فعلی و برنامه تغذیه ای شما می تواند تا حد زیادی به جلوگیری از سنگ کلیه کمک کند.

هیدراته بمانید نوشیدن آب بیشتر بهترین راه برای جلوگیری از سنگ کلیه است. اگر به میزان کافی ننوشید ، میزان ادرار شما کم می شود. کم بودن میزان خروج ادرار به این معنی است که ادرار شما غلظت بیشتری دارد و احتمال کمتری در حل نمک های ادرار ایجاد کننده سنگ دارد. لیموناد و آب پرتقال نیز گزینه های خوبی هستند. هر دو حاوی سیترات هستند که ممکن است از تشکیل سنگ جلوگیری کند. سعی کنید روزانه حدود هشت لیوان مایعات بنوشید ، یا به اندازه کافی برای دفع دو لیتر ادرار. اگر زیاد ورزش می کنید یا عرق می کنید یا سابقه سنگ سیستین دارید ، به مایعات اضافی نیاز خواهید داشت. با مشاهده رنگ ادرار می توانید هیدراته شوید یا نه - باید زرد یا زرد کم رنگ باشد. اگر تیره است باید آب بیشتری بنوشید.

غذاهای غنی از کلسیم بیشتر بخورید متداول ترین نوع سنگ کلیه ، سنگ اگزالات کلسیم است که باعث می شود بسیاری از مردم تصور کنند ، از خوردن کلسیم خودداری کنند. عکس این درست است. رژیم های غذایی کم کلسیم ممکن است خطر ابتلا به سنگ کلیه و خطر پوکی استخوان را افزایش دهد. با این حال ، مکمل های کلسیم ممکن است خطر ابتلا به سنگ را افزایش دهد. مصرف مکمل های کلسیم همراه با وعده غذایی ممکن است به کاهش این خطر کمک کند. خرید مکمل های کلسیم را انجام دهید. شیر کم چرب ، پنیر کم چرب و ماست کم چرب همه گزینه های غذایی غنی از کلسیم هستند.

سدیم کمتری بخورید یک رژیم غذایی با نمک بالا خطر ابتلا به سنگ کلیه در کلسیم را افزایش می دهد. طبق بنیاد مراقبت از اورولوژی ، نمک زیاد در ادرار مانع از جذب مجدد کلسیم از ادرار به خون می شود. این امر باعث کلسیم ادرار می شود که ممکن است منجر به سنگ کلیه شود. خوردن نمک کمتر به پایین نگه داشتن سطح کلسیم ادرار کمک می کند. هرچه میزان کلسیم ادرار کمتر باشد ، خطر ابتلا به سنگ کلیه کاهش می یابد. برای کاهش مصرف سدیم ، برچسب های غذا را با دقت بخوانید. غذاهای معروف به سرشار از سدیم عبارتند از غذاهای فرآوری شده ، مانند چیپس و کراکر سوپ های کنسرو شده سبزیجات کنسرو شده گوشت ناهار چاشنی ها غذاهایی که حاوی مونو سدیم گلوتامات هستند غذاهایی که حاوی نیترات سدیم هستند غذاهایی که حاوی بی کربنات سدیم هستند (جوش شیرین) برای طعم دادن به غذاها بدون استفاده از نمک ، گیاهان تازه یا مخلوط ادویه گیاهی بدون نمک را امتحان کنید.

غذاهای غنی از اگزالات کمتر بخورید بعضی از سنگ های کلیه از اگزالات ساخته شده اند ، یک ترکیب طبیعی موجود در غذاها که با کلسیم در ادرار پیوند می خورد و باعث تشکیل سنگ کلیه می شود. محدود کردن غذاهای غنی از اگزالات ممکن است به جلوگیری از تشکیل سنگ کمک کند. مواد غذایی سرشار از اگزالات عبارتند از: اسفناج شکلات سیب زمینی های شیرین قهوه چغندر بادام زمینی ریواس محصولات سویا سبوس گندم اگزالات و کلسیم قبل از رسیدن به کلیه ها در دستگاه گوارش به هم متصل می شوند ، بنابراین اگر همزمان غذاهای دارای اگزالات بالا و غذاهای غنی از کلسیم بخورید ، برای تشکیل سنگ سخت تر است.

پروتئین حیوانی کمتری بخورید غذاهای سرشار از پروتئین حیوانی اسیدی هستند و ممکن است اسید ادرار را افزایش دهند. اسید ادرار بالا ممکن است باعث سنگ کلیه کلیه اسید اوریک و اگزالات کلسیم شود. کرده و از بروز مشکلات بعدی مانندعفونت اداری پیشگیری کند

علائم سنگ کلیه

درد شدید در هر دو طرف کمر

درد مبهم در معده که از بین نمی رود

خون در ادرار

حالت تهوع و استفراغ

تب و لرز

ادرار با بوی بد یا تیره

انواع سنگ کلیه

اکثر سنگ های کلیه یکی از چهار نوع اصلی سنگ های زیر هستند:

درمان سنگ کلیه معمولاً به اندازه ، محل قرارگیری و ساختار آنها بستگی دارد.

سنگ کلسیمی سنگ های کلیه سنگهای کلسیمی هستند که شامل سنگهای اگزالات کلسیم و فسفات کلسیم میباشند.سنگهای اگزالات کلسیم بیشتر از سنگهای فسفات کلسیم یافت می شوند.

کلسیم موجود در مواد غذایی باعث افزایش خطر ابتلا به سنگهای اگزالات کلسیم نمیشوند.کلسیم اضافی که در استخوان و ماهیچه ها استفاده نمی شود به کلیه های می رود و با ادرار بیرون دفع می شود. وقتی این اتفاق نمی افتد ،کلسیم در کلیه ها باقی میماند و به سایر مواد زاید برای تشکیل سنگ کلیه می پیوندد.

سنگ اسید اوریکی هنگامی که ادرار شما حاوی اسید زیادی است ، ممکن است سنگ اسید اوریک تشکیل شود. خوردن مقدار زیادی ماهی ، صدف و گوشت ممکن است اسید ادرار را در ادرار افزایش دهد.نوشیدن مایعات کم نیز یکی از دلایل تشکیل این نوع سنگ هاست.

سنگ ستراویتی بعد از ابتلا به عفونت ادراری ، احتمال تشکیل سنگ های Struvite افزایش می یابند. آنها می توانند بطور ناگهانی توسعه یافته و به سرعت بزرگ شوند.

سنگ سیستینی ناشی از اختلالی به نام سیستینوری است که بصورت ارثی منتقل می شود. سیستینوری باعث می شود که اسید آمینه سیستین در کلیه و ادرار نشت کند.

شما تا به حال سنگ کلیه داشته اید، قطعا باید به یاد داشته باشید که درد ناشی از آن می تواند غیر قابل تحمل، باشد. برای بسیاری از افراد سنگ کلیه اتفاقی نیست که یک بار بیفتد. در حدود نیمی از افرادی که یک بار آن را تجربه کرده اند، به نظر می رسد، ظرف 7 سال آینده بدون اقدامات پیشگیرانه دوباره به این عارضه مبتلا شوند.

سنگ کلیه ذرات کوچک و سخت است که در یک یا هر دو کلیه تشکیل شده و گاهی به داخل حالب ها (لوله های عضلانی باریکی که ادرار را از کلیه ها به مثانه منتقل می کنند) انتقال می یابد. سنگ کلیه از نظر اندازه از یک دانه شن تا حدود یک توپ گلف متغیر بوده و ممکن است منفرد یا متعدد باشد. سنگ کلیه معمولا بزرگسالان بالای 30 سال از هر دو جنس را مبتلا می سازد ولی در مردان شایع تر است.

دوره های درد شدید و پیچشی به فاصله هر چند دقیقه از علائم شایع سنگ کلیه است. درد معمولا ابتدا در ناحیه پشت، درست پایین دنده ها، ظاهر می گردد. در طی چند ساعت یا چند روز، ناحیه درد از مسیر حرکتی سنگ از حالب به طرف کشاله ران پیروی می کند. با دفع سنگ درد بیمار متوقف می گردد. یکی دیگر از علائم شایع، تهوع مکرر است. دفع مقادیر اندک خون در ادرار نیز ناشی از تشکیل سنگ کلیه است علاوه بر این که ادرار ممکن است تیره یا کدر به نظر برسد.

دفع مقادیر بیش از حد کلسیم از ادرار در اثر اختلال غده پاراتیروئید، نقرس، انسداد ادراری به هر دلیل، کاهش حجم ادرار ناشی از کم آبی بدن در هوای گرم، رژیم غذایی نامناسب (مصرف بیش از حد کلسیم)، سابقه خانوادگی سنگ کلیه، در بستر افتادن طولانی مدت، و سوء مصرف الکل از علل ایجاد سنگ کلیه هستند.

با این حال سنگ کلیه به هر علتی که باشد، می توان با برداشتن 5 گام، از تشکیل آن یا بروز مجدد آن پیشگیری کرد:

نوشیدن مقادیر زیاد آب: آب شرب را هر چقدر که بیشتر بنوشید، موادی که در ادرار باعث تشکیل سنگ می شود را رقیق می کند. نوشیدن 8 لیوان مایعات در روز از قبیل آب، آب میوه های خانواده مرکبات مانند لیموناد یا آب پرتقال توصیه می شود. از مصرف شیر و فراورده های لبنی به میزان بیش از حد نیاز باید اجتناب کرد بخصوص در کسانی که سنگ کلیه از نوع کلسیمی، فسفری را تجربه کرده اند.

دریافت کلسیم به میزان نیاز: دریافت کلسیم بیش از حد می تواند منجر به افزایش میزان اگزالات و بروز سنگ کلیه شود. برای جلوگیری از این اتفاق مطمئن شوید که مقادیر مناسب کلسیم را دریافت می کنید. در حالت ایده آل به دست آوردن کلسیم از راه رژیم غذایی باشد و دریافت بیش از حد آن از راه مکمل ها، خود راهی برای کمک به تشکیل سنگ کلیه است. مردان 50 سال و بالاتر باید روزانه 1000 میلی گرم کلسیم همراه با 800 تا 1000 واحد ویتامین دی برای کمک به جذب کلسیم دریافت کنند.

کاهش مصرف سدیم: یک رژیم غذایی پرسدیم می تواند باعث تشکیل سنگ کلیه به دلیل افزایش مقادیر کلسیم در ادرار شود. بنابراین رژیم غذایی کم سدیم برای افراد مستعد تشکیل سنگ کلیه توصیه می شود.میزان سدیم روزانه باید به زیر 2300 میلی گرم محدود شود. اگر سدیم باعث بروز سنگ کلیه در گذشته بوده است، باید میزان آن در روز به کمتر از 1500 میلی گرم کاهش یابد. این میزان سدیم برای سلامت قلب و حفظ محدوده سالم فشار خون نیز مفید است.

محدود کردن پروتئین حیوانی: مصرف بیش از حد پروتئین های حیوانی مانند گوشت قرمز، مرغ، تخم مرغ، غذاهای دریایی، منجر به افزایش سطح اسید اوریک و تشکیل سنگ کلیه می شود. این رژیم غذایی همچنین میزان سیترات؛ ماده شیمیایی در ادرار که از تشکیل سنگ کلیه پیشگیری می کند، را کاهش می دهد.

محدود کردن مصرف برخی اقلام غذایی: افراد مستعد به تشکیل سنگ کلیه باید مصرف خوراکی هایی مانند چغندر، شکلات، اسفناج، ریواس، چای و بسیاری از آجیل های سرشار از اگزالات را محدود کنند.

سنگ مثانه؛ علت، علائم، راه های درمان و پیشگیری سنگ مثانه، توده سخت مواد معدنی در مثانه است و زمانی که باقی ماندن ادرار در مثانه خطر ابتلا به آن بیشتر می شود.

به نقل ازmayoclinicسنگ مثانه اغلب ناشی از عدم توانایی کامل مثانه است و همیشه همراه با علائم و نشانه ها نیست و به طور ناگهانی همراه با درد شدید شکم و وجود خون در ادرار خود را نشان دهد.سنگ های کوچک مثانه اغلب به طور خود به خود قابل عبور هستند اما در صورت وخیم شدن، نیاز به مداخلات پزشکی دارند و در غیر این صورت منجر به عفونت و عوارض دیگر خواهند شد.

علائم

برخی از افراد مبتلا به سنگ مثانه هیچ مشکلی حتی در صورت بزرگ شدن سنگ ها ندارند اما اگر این سنگ ها منجر به تحریک دیواره مثانه و یا متوقف کردن جریان ادرار شود، علائم و نشانه ها می توانند گسترش یابند. این علائم شامل موارد زیر است:

تفاوت سروتونین و دوپامین مطلب مرتبط تفاوت سروتونین و دوپامین

درد در ناحیه شکم

درد یا ناراحتی در اندام تناسلی مردان

ادرار کردن دردناک

تکرر ادرار

قطع جریان ادرار

وجود خون در ادرار

ادرار تیره رنگ

علل:

سنگ مثانه به طور کلی با عدم تخلیه به موقع یا کامل ادرار در ارتباط است. در بیشتر موارد یک بیماری زمینه ای می تواند مانع تخلیه کامل مثانه شود. رایج ترین شرایطی که باعث سنگ مثانه می شوند، شامل موارد زیر هستند:

بزرگ شدن غده پروستات: بزرگ شدن غده پروستات یا هایپرپلازی خوش خیم پروستات، می تواند منجر به بروز سنگ مثانه در مردان شود.

اعصاب آسیب دیده (مثانه نوروژنیک): به طور معمول، اعصاب حامل پیام از مغز به عضلات مثانه هستند. اگر این اعصاب در نتیجه سکته مغزی، آسیب نخاعی یا دیگر شرایط بهداشتی دچار آسیب شوند، مثانه قادر به تخلیه کامل نخواهد بود.

التهاب مثانه: سنگ مثانه در اثر التهاب مثانه می تواند اتفاق بیفتد. عفونت های دستگاه ادراری، و پرتودرمانی لگن می توانند هر دو باعث بروز التهاب مثانه شوند.

سنگ کلیه: سنگی که در کلیه ها تشکیل می شود، همان سنگ مثانه است بطوری که گاهی سنگ های کوچک کلیه به حالب مثانه راه می یابند و اگر راه خروج نداشته باشند،میتوانند در مثانه بزرگ شوند.

در کشورهای در حال توسعه سنگ مثانه بخصوص در کودکان به خاطر کم آبی بدن، عفونت و یک رژیم غذایی کم پروتئین رواج دارد. در دیگر نقاط جهان، سنگ مثانه بخصوص در مردان بالای 30 سال رخ می دهد.

سنگ ‌های مثانه باید بیرون آورده شده و از بین بروند. اگر سنگ کوچک باشد، ممکن است پزشک به شما توصیه کند هر روز مقادیر زیادی آب، جهت کمک به دفع سنگ از بدن بنوشید. هرچند، چون اغلب سنگ ‌های مثانه به علت عدم توانایی مثانه در تخلیه کامل ادرار به وجود می ‌آیند، عبور و دفع خود به خودی سنگ ‌ها بعید به نظر می‌ رسد. تقریبا در تمامی موارد نیاز به خارج کردن سنگ‌ ها از بدن است.

خرد کردن و شکستن سنگ ‌ها

سنگ‌ های مثانه اغلب در طول فرایندی و روشی که سیستو‌لایتو‌‌‌ لاپاکسی‌ نامیده می ‌شود، بیرون آورده می ‌شوند. لوله کوچکی به همراه دوربینی در انتهای آن(سیستوسکوپ)، برای دیدن سنگ، از میان مجرای ادراری وارد مثانه می ‌شود، پزشک سپس از لیزر، اولتراسوند، یا یک وسیله مکانیکی برای خرد کردن سنگ به قطعات کوچکتر استفاده می ‌کند و آنها را از مثانه شما شستشو می ‌دهد.

جراحی و برداشتن سنگ

سنگ‌ های مثانه که بزرگ هستند یا آنقدر سخت هستند که نمی ‌توان آنها را خرد کرد، از طریق انجام عمل جراحی باز خارج می ‌گردند. در این چنین مواردی، پزشک شکاف و بریدگی در مثانه شما ایجاد می ‌کند و سنگ ‌ها را مستقیما خارج می ‌نماید. ممکن است هر عاملی که علت به ‌وجود آورنده سنگ‌ ها بوده، در همین زمان اصلاح گردد.

پیشگیری

سنگ ‌های مثانه از عواملی به وجود می ‌آیند که پیشگیری از آن‌ عوامل زمینه‌ ساز دشواری است، اما می ‌توان شانس ابتلا به سنگ‌های مثانه را با رعایت نکات زیر کاهش داد:

علائم و نشانه ‌های غیرمعمول ادراری سوال کنید و در مورد آنها آگاهی داشته باشید: تشخیص و درمان زود هنگام پروستاتی که بزرگ شده و یا هر عارضه اورولوژیک دیگری، می ‌تواند احتمال خطر ابتلاء به سنگ ‌های مثانه را کاهش دهند.

مقدار زیادی آب و مایعات بنوشید:نوشیدن حجم زیادی از مایعات، به‌خصوص آب می‌ تواند به جلوگیری از ایجاد سنگ ‌های مثانه کمک کند، چراکه مایعات، غلظت املاح موجود در مثانه را کاهش داده، آن را رقیق می‌ کند. اینکه چه مقدار آب مورد نیاز شما است، سن، اندازه بدن ، سلامتی و سطح فعالیت. از پزشک تان بپرسید مقدار مناسب مایعات مورد نیاز شما چه ‌میزان است.

بی‌آبی و یا کم آبی بدن یکی از مسائل اصلی و فاکتورهای اصلی بروز سنگ کلیه در بدن است به همین خاطر مهمترین مسئله در افرادی که هنوز مبتلا به سنگ کلیه نشدند و حتی مبتلا به سنگ کلیه هستند مصرف آب به مقدار زیاد است که یکی از آسان ترین راه ها برای جلوگیری از سنگ های کلیه می باشدمعمولاً پزشکان 8 لیوان آب برای پیشگیری از بروز سنگ و تا 12 لیوان آب را هم برای حرکت و دفع سنگ کلیه توصیه می‌کنند

Where Stones Can Form in Your Body

منبع مطلب

فرم ارسال نظر

  خدمات پرستاری در تهران   |   ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


در تور ایروان 1403؛ از کجاها دیدن کنیم؟ در تور ایروان 1403؛ از کجاها دیدن کنیم؟ مشاهده