مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» رژیم غذایی فاقد گلوتن و تغذیه سالم

رژیم غذایی فاقد گلوتن و تغذیه سالم

رژیم غذایی فاقد گلوتن

برای دنبال کردن یک رژیم غذایی بدون گلوتن ، هنگام انتخاب جایگزین هایی که مواد مغذی را برای یک رژیم غذایی سالم فراهم می کنند ، باید از گندم و برخی غلات دیگر خودداری کنید.

تعریف

گلوتن پروتئینی است که در بیشتر غلات یافت می شود. گلوتن موجود در گندم ، جو ، چاودار و تریتیکاله (تلاقی گندم و چاودار) می تواند مشکلات جدی سلامتی یا سایر حساسیت ها را ایجاد کند. گرچه سایر غلات مانند ذرت ، برنج و کینوا حاوی گلوتن هستند ، اما به نظر نمی رسد که مشکلات مشابه گندم ، جو ، چاودار و تریتیکاله ایجاد کنند.

از آنجا که گندم ، چاودار ، جو و غذاهای تهیه شده از آنها بسیار رایج است ، حذف آنها از رژیم غذایی احتمالاً میزان مصرف کلی فیبر ، ویتامین ها و سایر مواد مغذی را تغییر می دهد. بنابراین ، مهم است که بدانید چگونه غذاهای خود را انتخاب کنید تا نیازهای کلی تغذیه ای خود را برآورده کنید.

پزشک یا متخصص تغذیه می تواند به شما در انتخاب رژیم مناسب برای کمک به داشتن یک رژیم غذایی متعادل کمک کند.

هدف

رژیم غذایی بدون گلوتن برای کنترل علائم و نشانه های بیماری سلیاک و سایر بیماری های پزشکی مرتبط با گلوتن ضروری است.

رژیم غذایی بدون گلوتن در میان افرادی که بیماری پزشکی مربوط به گلوتن تشخیص داده نشده نیز رایج است. مزایای ادعا شده از رژیم غذایی بهبود سلامتی ، کاهش وزن و افزایش انرژی است ، اما تحقیقات بیشتری لازم است.

خواص و فواید انبه برای بدن مطلب مرتبط خواص و فواید انبه برای بدن

بیماری سلیاک وضعیتی است که در آن گلوتن باعث فعالیت سیستم ایمنی بدن می شود و به مخاط روده کوچک آسیب می رساند. با گذشت زمان این آسیب از جذب مواد مغذی از غذا جلوگیری می کند. بیماری سلیاک یک اختلال خود ایمنی است.

حساسیت به گلوتن غیر سلیاک باعث برخی علائم و نشانه های مرتبط با بیماری سلیاک می شود - از جمله درد شکم ، نفخ شکم ، اسهال ، یبوست ، "مه آلود بودن مغز" ، بثورات یا سردرد - حتی اگر آسیبی به بافت های روده کوچک وارد نشود. مطالعات نشان می دهد که سیستم ایمنی بدن نقش دارد ، اما روند آن به خوبی درک نشده است.

آتاکسی گلوتن ، یک اختلال خودایمن ، بر برخی از بافتهای عصبی تأثیر می گذارد و باعث ایجاد مشکلاتی در کنترل عضلات و حرکت ارادی عضلات می شود.

آلرژی به گندم ، مانند سایر آلرژی های غذایی ، در نتیجه اشتباه سیستم ایمنی بدن با گلوتن یا برخی پروتئین های دیگر موجود در گندم به عنوان یک عامل ایجاد کننده بیماری مانند ویروس یا باکتری است. سیستم ایمنی بدن یک آنتی بادی برای پروتئین ایجاد می کند و باعث پاسخ سیستم ایمنی بدن می شود که ممکن است منجر به گرفتگی ، مشکلات تنفسی و سایر علائم شود.

جزئیات رژیم

پیروی از یک رژیم غذایی بدون گلوتن مستلزم توجه دقیق به انتخاب مواد غذایی ، مواد تشکیل دهنده موجود در غذاها و محتوای غذایی آنها است.

غذاهای تازه مجاز است

بسیاری از غذاهای طبیعی بدون گلوتن می توانند بخشی از یک رژیم غذایی سالم باشند:

میوه ها و سبزیجات

لوبیا ، دانه ها ، حبوبات و مغزها به شکل طبیعی و فرآوری نشده آنها

تخم مرغ

گوشت ، فرآوری نشده ، ماهی و مرغ

بیشتر محصولات لبنی کم چرب

غلات ، نشاسته یا آردهایی که می توانند بخشی از یک رژیم غذایی بدون گلوتن باشند عبارتند از:

آمارانت

گندم سیاه

ذرت - آرد ذرت ، پولنتا با برچسب فاقد گلوتن

کتان

آردهای بدون گلوتن - آرد برنج ، سویا ، ذرت ، سیب زمینی و لوبیا

ذرت

ارزن

کوینو

برنج ، از جمله برنج وحشی

ذرت خوشه ای

سویا

تاپیوکا (ریشه کاساوا)

غلات مجاز نیست

از تمام غذاها و نوشیدنی های حاوی موارد زیر خودداری کنید:

گندم

جو

چاودار

تریتیکاله - تلاقی گندم و چاودار

جو دوسر ، در بعضی موارد

در حالی که جو دوسر به طور طبیعی فاقد گلوتن است ، ممکن است در هنگام تولید به گندم ، جو یا چاودار آلوده شود. جو دوسر و محصولات جو دوسر با برچسب فاقد گلوتن آلوده نشده اند. با این حال ، برخی از افراد مبتلا به بیماری سلیاک نمی توانند جو دوسر بدون گلوتن را تحمل کنند.

اصطلاحات گندم

گندم انواع مختلفی دارد که همه آنها حاوی گلوتن گندم هستند:

دوروم

عینکورن

کاموت

آردهای گندم بر اساس نحوه آسیاب گندم یا فرآوری آرد ، نامهای مختلفی دارند. تمام آردهای زیر گلوتن دارند:

تفاوت سروتونین و دوپامین مطلب مرتبط تفاوت سروتونین و دوپامین

آرد غنی شده با ویتامین ها و مواد معدنی اضافه شده

فارینا ، گندم آسیاب شده که معمولاً در غلات گرم استفاده می شود

آرد گراهام ، یک آرد گندم کامل

آرد خود رشد که آرد فسفات نیز نامیده می شود

بلغور ، بخشی از گندم آسیاب شده که در ماکارونی و کوسکوس استفاده می شود

برچسب های غذایی بدون گلوتن

هنگام خرید غذاهای فرآوری شده ، باید برچسب ها را بخوانید تا مشخص کنید حاوی گلوتن هستند. غذاهایی که حاوی گندم ، جو ، چاودار یا تریتیکاله هستند - یا ماده ای مشتق شده از آنها باید در فهرست محتوای برچسب با نام دانه برچسب گذاری شود.

غذاهایی که برچسب فاقد گلوتن دارند ، طبق قوانین سازمان غذا و داروی ایالات متحده ، باید کمتر از 20 قسمت در هر میلیون گلوتن داشته باشند. مواد غذایی با این برچسب ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

به طور طبیعی غذایی بدون گلوتن

غذایی آماده که ماده حاوی گلوتن ندارد

غذایی که در طی تولید با مواد حاوی گلوتن آلوده نشده باشد

غذایی با یک ماده حاوی گلوتن که برای حذف گلوتن فرآوری شده است

نوشیدنی های الکلی ساخته شده از مواد طبیعی فاقد گلوتن ، مانند انگور یا توت ارس ، می توانند بدون گلوتن برچسب گذاری شوند.

یک نوشیدنی الکلی ساخته شده از یک دانه حاوی گلوتن (گندم ، جو ، چاودار و دانه های ترکیبی مانند تریتیکاله) می تواند دارای برچسبی باشد که حاوی نوشیدنی "فرآوری شده" ، "تیمار شده" یا "ساخته شده" برای حذف گلوتن است. با این حال ، برچسب باید نشان دهد که محتوای گلوتن را نمی توان تعیین کرد و ممکن است نوشیدنی حاوی مقداری گلوتن باشد. این نوشیدنی ها ممکن است دارای برچسب فاقد گلوتن نباشند.

غذاهای فرآوری شده که اغلب حاوی گلوتن هستند

این غلات علاوه بر غذاهایی که گندم ، جو و چاودار به احتمال زیاد از آنها تشکیل شده اند ، از مواد استاندارد تعدادی از محصولات دیگر هستند. همچنین ، گلوتن گندم یا گندم به عنوان ماده غلیظ کننده یا اتصال دهنده ، طعم دهنده یا رنگ دهنده اضافه می شود. خواندن برچسب غذاهای فرآوری شده برای تعیین اینکه آیا آنها حاوی گندم و همچنین جو و چاودار هستند مهم است.

به طور کلی ، از مصرف غذاهای زیر خودداری کنید ، مگر اینکه برچسب آنها فاقد گلوتن باشد یا با ذرت ، برنج ، سویا یا سایر دانه های گلوتن تهیه نشده باشد:

آبجو ، آبجو ، باربر ، تنومند (معمولاً حاوی جو است)

نان

گندم بلغور

کیک و شیرینی

آب نبات

غلات

ویفرهای ارتباطی

کوکی و کراکر

کروتون

سیب زمینی سرخ کرده

گندم ها

گوشت تقلیدی یا غذاهای دریایی

مالت ، طعم دهنده مالت و سایر محصولات مالت (جو)

نان فطیر

پاستا

هات داگ و گوشت ناهار فرآوری شده

سس سالاد

سس ها ، از جمله سس سویا (گندم)

مخلوط های برنج فصلی

غذاهای میان وعده فصلی ، مانند چیپس سیب زمینی و تورتیلا

مرغهای خودبزرگ بینی

سوپ ها ، مخلوط های آب گوشت گاو یا سوپ

سبزیجات در سس

داروها و مکمل ها

داروهای تجویز شده و بدون نسخه ممکن است از گلوتن گندم به عنوان ماده اتصال دهنده استفاده کنند. در مورد داروهایی که مصرف می کنید با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید. در مکمل های غذایی که حاوی گلوتن گندم هستند باید بر روی برچسب "گندم" قید شده باشد.

خوردن بدون گلوتن در خانه و رستوران ها

به ویژه برای افراد مبتلا به بیماری سلیاک ، پرهیز از قرار گرفتن در معرض گلوتن بسیار مهم است. نکات زیر می تواند به شما کمک کند تا از آلودگی متقابل در تهیه مواد غذایی خود در خانه جلوگیری کرده و از غذای حاوی گلوتن در هنگام بیرون غذا خودداری کنید:

غذاهای فاقد گلوتن و حاوی گلوتن را در مکان های مختلف نگهداری کنید.

سطوح پخت و پز و محل های نگهداری مواد غذایی را تمیز نگه دارید.

ظروف و تجهیزات پخت و پز را کاملاً بشویید.

نان را در فر نان تست کنید - یا توسترهای جداگانه ای در نظر بگیرید - برای جلوگیری از آلودگی متقابل.

در صورت امکان زودتر منوهای رستوران را به صورت آنلاین بخوانید تا مطمئن شوید گزینه هایی برای شما وجود دارد.

نتایج

نگه داشتن یک رژیم غذایی دقیق و بدون گلوتن برای افراد مبتلا به بیماری سلیاک یک ضرورت مادام العمر است. پیروی از رژیم غذایی و جلوگیری از آلودگی متقابل ، علائم و عوارض بیماری را کاهش می دهد.

برای برخی از افراد با حساسیت به گلوتن غیر سلیاک ، این شرایط ممکن است مادام العمر نباشد. برخی تحقیقات حاکی از این است که شما می توانید رژیم را برای مدت مشخصی مانند یک یا دو سال دنبال کنید و سپس حساسیت خود را نسبت به گلوتن دوباره آزمایش کنید. برای سایر افراد با حساسیت به گلوتن غیر سلیاک ، رژیم غذایی ممکن است یک درمان مادام العمر باشد.

برخی مطالعات بالینی مزایای رژیم غذایی را در بین افرادی که بیماری سلیاک ندارند یا حساسیت به گلوتن غیر سلیاک دارند بررسی کرده اند. برای تعیین صحت ادعاهای زیر در مورد نتایج رژیم غذایی ، تحقیقات بیشتری لازم است:

کاهش وزن

به طور کلی سلامتی را بهبود بخشید

سلامت دستگاه گوارش بهبود یافته است

عملکرد ورزشی بهبود یافته

خطرات

غذاهایی که در رژیم غذایی بدون گلوتن وجود ندارند ویتامین های مهم و سایر مواد مغذی را تأمین می کنند. به عنوان مثال ، نان های سبوس دار و سایر محصولات منابع طبیعی یا غنی شده موارد زیر هستند:

آهن

کلسیم

فیبر

تیامین

ریبوفلاوین

نیاسین

فولات

بنابراین ، پیروی از یک رژیم غذایی بدون گلوتن به احتمال زیاد میزان مواد مغذی شما را تغییر می دهد. برخی از نان ها و غلات فاقد گلوتن در مقایسه با محصولاتی که جایگزین می کنند ، دارای میزان مواد مغذی قابل توجهی متنوع هستند.

برخی از غذاهای فاقد گلوتن دارای محتوای چربی و قند بیشتری نسبت به غذای جایگزین شده با گلوتن هستند. خواندن برچسب ها ، نه تنها برای محتوای گلوتن بلکه برای سطح کلی مواد مغذی نمک ، کالری از چربی ها و کالری قندها نیز مهم است.

می توانید با پزشک یا متخصص تغذیه در مورد غذاهایی که گزینه های سالم و غنی از مواد مغذی را فراهم می کنند صحبت کنید.

هزینه ها

هزینه غذاهای فاقد گلوتن تهیه شده به طور کلی بیشتر از هزینه غذاهای جایگزین شده است. هزینه پیروی از یک رژیم غذایی بدون گلوتن می تواند قابل توجه باشد ، به خصوص اگر رژیم شما شامل غذاهایی باشد که به طور طبیعی فاقد گلوتن نیستند.

فرم ارسال نظر

  خدمات پرستاری در تهران   |   ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


در تور ایروان 1403؛ از کجاها دیدن کنیم؟ در تور ایروان 1403؛ از کجاها دیدن کنیم؟ مشاهده