مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» بثورات: آیا راش می تواند نشانه سرطان باشد؟

بثورات: آیا راش می تواند نشانه سرطان باشد؟

علائم و نشانه های سرطان پوست چیست؟

بثورات پوستی یک بیماری شایع است. سرطان پوست ممکن است در ابتدا به صورت گره ، بثورات یا لکه های نامنظم در سطح پوست ظاهر شود. معمولاً آنها از گره یا لکه های کاملاً بی خطر ناشی می شوند ، مانند واکنش در برابر گرما ، دارو ، گیاهی مانند پیچک سمی یا مواد شوینده جدیدی که بتازگی خریدید و از آن استفاده کردید

بثورات می توانند در هر قسمت از بدن ، از سر تا پاها ظاهر شوند. آنها حتی می توانند در ترک ها و شکاف های پوست شما پنهان شوند. بعضی اوقات خارش ، پوسته یا خونریزی پیدا می کنند.توده‌ها می‌توانند نشانگر مشکلات مرتبط به سرطان یا خود سرطان باشند. در بعضی موارد علایم روی پوست نشانه‌ای از یک اختلال زیربنایی هستند که باید شناسایی و درمان شود.

درک این علل بالقوه می‌تواند به مردم در جستجو برای تشخیص و مراقبت پزشکی کمک کننده باشد.

کمتر اوقات ، برجستگی یا قرمزی پوست می تواند نشانه ای از سرطان پوست باشد. از آنجا که سرطان می تواند بسیار جدی باشد - حتی تهدید کننده زندگی - دانستن تفاوت بین بثورات ناشی از تحریک و سرطان پوست مهم است.این ضایعه پوستی محلی فقط برای یک قسمت کوچک از بدن ممکن است محلی باشد ، یا می تواند یک ناحیه بزرگ را بپوشاند. راش ها به اشکال مختلفی دیده می شود. آنها می توانند خشک ، مرطوب ، برآمدگی ، صاف ، ترک خورده یا تاول باشند. آنها می توانند دردناک ، خارش و حتی تغییر رنگ دهند.

راش‌ها ضایعاتی هستند که نواحی کوچک یا بزرگی از پوست را می‌پوشانند. آن‌ها می‌توانند در اثر یک واکنش آلرژیک ایجاد شوند و راش میلیون ها انسان در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می دهد. برخی از بثورات ممکن است به هیچ درمانی نیاز نداشته باشند و به خودی خود پاکسازی شوند ، برخی از آنها در خانه قابل درمان هستند. برای هر گونه بثورات جدید ، تغییر دهنده یا از بین رفته به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

انواع بثورات - و اینکه آیا سرطان پوست هستند

از آنجا که تشخیص رشد پوستی غیر سرطانی از سرطانی ممکن است دشوار باشد ، اگر خال های جدید یا در حال تغییر در پوست خود دیدیدو حتما با پزشک خود در تماس باشید و راش‌های سرطانی یا پیش‌سرطانی باید با همان مراقبت معمول برای درمان موارد مظنون به ملانوما مورد درمان قرار گیرد.

خواص و فواید انبه برای بدن مطلب مرتبط خواص و فواید انبه برای بدن

طیفی از راش‌های سرطانی و پیش‌سرطانی هست که می‌توان در جستجوی آنها بود. راش‌های پیش‌ سرطانی ممکن است به مرور زمان تبدیل به راش‌های سرطانی شوند و تشخص و درمان زودرس در هر مورد خاصی حیاتی است.

کراتوز اکتینیک

کراتوزهای اکتینیک به نام کراتوزیس خورشیدی نیز نامیده می‌شود، آنها در اثر آسیب ناشی از اشعه ماورا بنفش (UV) خورشید ایجاد می شوند. اگر تحت درمان کراتوز آکتینیک قرار نگیرید ، می تواند به سرطان پوست تبدیل شود. وقتی بروز می‌کند که ناحیۀ خاصی از بدن بیش از حد در معرض تابش آفتاب قرار گرفته باشد. مردم دچار کراتوزیس اکتینیک ممکن است به لکه‌های لایه‌داری روی پوست دچار شوند که محتمل است دارای حاشیه‌های قرمز رنگ بوده و دچار خارش یا سوزش باشند.

کراتوزیس اکتینیک بیشترین شیوع را در آن نواحی از بدن مثل دست، سر و گردن دارد که بیشترین تماس را با نور آفتاب دارند اما امکان بروز آن در دیگر نقاط بدن نیز وجود دارد.

این لکه‌ها را می‌توان به عنوان راش‌های پیش‌سرطانی تلقی کرد، زیرا ممکن است به سرطان تبدیل شوند اما به طور معمول در مراحل اولیه سرطانی نیستند. برای دکترها تعیین اینکه این لکه‌های پوستی ممکن است به سرطان پیشرفت کنند دشوار است.

اغلب موارد کراتوزیس اکتینیک به سرطان تبدیل نمی‌شود، دکترها کماکان درمان زودرس و بررسی مداوم آنها را برای پیشگیری از تبدیل شدن به سرطان توصیه می‌کنند.برجستگی هایی پوستی یا پوسته پوسته ای تیره یا به رنگ پوست است که در مناطقی از پوست در معرض آفتاب - از جمله صورت ، پوست سر ، شانه ها ، گردن و پشت بازوها و دست ها - ظاهر می شود. اگر چندین مورد از آنها را با هم داشته باشید ، می توانند شبیه بثورات باشند.

آنها در اثر آسیب ناشی از اشعه ماورا بنفش (UV) خورشید ایجاد می شوند. اگر تحت درمان کراتوز آکتینیک قرار نگیرید ، می تواند به سرطان پوست تبدیل شود.

التهاب قلیایی اکتینیک

به نظر می رسد بیماری التهاب آکتینیک به صورت برجستگی ها و زخم های لب پایین شما باشد. لب شما ممکن است متورم و قرمز باشد.

علت آن آفتاب گرفتن طولانی مدت است ، به همین دلیل است که اغلب افراد با پوست روشن را تحت تأثیر قرار می دهد و در مناطق آفتابی مانند مناطق گرمسیری زندگی می کنند. اگر برآمدگی ها را برطرف نکنید ، بیماری التهاب آکتینیک می تواند به سرطان سلول سنگفرشی تبدیل شود.

شاخ های پوستی

همانطور که از نام آن پیداست ، شاخهای پوستی رشد سختی بر روی پوست هستند که شبیه شاخ حیوانات هستند. آنها از کراتین ، پروتئینی که پوست ، مو و ناخن ها را تشکیل می دهد ساخته شده اند.که پروتئینی است که ناخن‌ها را می‌سازد. این سلول‌ها با همدیگر کپه شده توده‌ای را ایجاد می‌کنند که از داخل پوست بیرون می‌زند.

شاخ پوستی اغلب اوقات دارای یک پایۀ قرمز رنگ است، که می‌تواند محل تشکیل کارسینوم سلول سنگفرشی باشد. شیوع این توده‌ها در مردم سالمند دارای پوست‌های روشن با سابقۀ حضور طولانی مدت زیر نور آفتاب شیوع بیشتری دارد.

شاخ نگران کننده است زیرا در نیمی از زمان رشد آنها از طریق زخم های پوستی پیش سرطانی یا سرطانی ایجاد می شود. شاخهای بزرگتر و دردناک بیشتر سرطانی هستند. معمولاً فقط یک شاخ پوستی خواهید داشت ، اما بعضی اوقات می توانند به صورت خوشه رشد کنند.

سارکومای (سارکوم) کاپوسی

یک تومور سرطانی است که از سلول‌های جدار لنف یا رگ‌های خونی نشأت می‌گیرد.

سارکوم کاپوسی می‌تواند خال‌های قرمز، بنقش یا قهوه‌ای روی پوست ایجاد کند که در اطراف یک ناحیه از بدن در حالتی شبیه به راش گسترش پیدا می‌کنند. این ضایعات بیشترین شیوع را در ناحیۀ پا یا صورت دارند و معمولاً سبب ایجاد علایم دیگری نمی‌شوند.

اگر فردی دچار راش پایداری از هر نوع باشد، حتی در صورتی که آنها را بشناسد و منشأ راش را نیز بداند، کماکان باید به پزشک مراجعه کند.

خال

خال ها نواحی مسطح یا برجسته ای از پوست هستند. آنها معمولاً قهوه ای یا سیاه هستند ، خال شایع‌ترین و متداول‌ترین ضایعه‌ پوستی است. خال ضایعات رایج پوستی هستند و در واقع یک جور تومور پوستی است که از سلول‌هایی به نام ملانوییت یا سلول رنگ دانه‌ای مشتق می‌شود و در حقیقت آن‌ها خال‌های ملانوسیتیک نامیده می‌شوند و به علت تکثیر سلول‌های پیگمانته پوست به نام ملانین ایجاد می‌شوند. معمولاً به شکل یک نقطه‌ی سیاه روی بدن دیده‌می‌شود. هیچ عملکرد خاصی ندارد و عموماً بی‌خطر است؛ در صورتی که به رنگ سیاه یا قهوه‌ای باشند خال ملانوسیتی نامیده می‌شوند. اما همچنین می توانند برنز ، صورتی ، قرمز یا رنگ پوست باشند.اما در بزرگسالان بین 10 تا 40 مورد وجود دارد و می توانند نزدیک به هم روی پوست ظاهر شوند. خال ها اغلب خوش خیم هستند ، اما می توانند نشانه های ملانوم - جدی ترین نوع سرطان پوست باشند.

هر خال از نظر ABCDE های ملانوم بررسی کنید:

 تقارن - یک طرف از خط و خال از طرف دیگر متفاوت است.

نظم B - مرز نامنظم یا مبهم است.

C olor - خال بیش از یک رنگ است.

D iameter - خال بزرگتر از 6 میلی متر است (تقریباً به اندازه عرض پاک کن مداد).

E - اندازه ، شکل یا رنگ خال تغییر کرده است.

هر یک از این تغییرات را به متخصص پوست خود گزارش دهید

کراتوز سبورئیک

این برآمدگی های ناهموار قهوه ای ، سفید یا سیاه در قسمت هایی از بدن مانند معده ، قفسه سینه ، پشت صورت و گردن ایجاد می شود. آنها می توانند ریز باشند ، یا می توانند بیش از یک اینچ عرض داشته باشند. گرچه کراتوز سبورئیک گاهی اوقات مانند سرطان پوست به نظر می رسد ، اما در واقع بی ضرر است.

با این حال ، از آنجا که این بر آمدگی ها هنگام تماس با لباس یا تزیئنات ممکن است تحریک شوند شما می توانید از آن استفاده نکرده و کنار بگذارید

کارسینوم سلول بازال

سرطان سلول بازال نوعی سرطان پوست است که به صورت رویش قرمز ، صورتی یا براق روی پوست ظاهر می شود. مانند سایر سرطان های پوست ، در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب ایجاد می شود.در نواحی قرار گرفته در معرض نور آفتاب بدن مثل گردن و سر، یک لکۀ رنگ پریدۀ پوست یا یک لکۀ پوستی مومی رنگ ممکن است در وهلۀ نخست ظاهر شود. لکه ممکن است به صورت توده‌ای مضرس یا دندانه‌دار در وسط دربیاید.

در دیگر نواحی بدن، کارسینوم ممکن است بیشتر به شکل یک لکۀ پوستی زخم‌های نامنظم ظاهر شود. وقتی سرطان پیشرفت می‌کند، ناحیۀ آسیب دیده ممکن است زیر شده، خونریزی کند یا در برخی نواحی دچار ترشحات چرکی شود.

در حالی که کارسینوم سلول پایه به ندرت گسترش می یابد ، در صورت عدم درمان می تواند جای زخم های دائمی بر روی پوست شما ایجاد کند.

سرطان سلول مرکل

این سرطان نادر پوست مانند برجستگی قرمز ، بنفش یا آبی به نظر می رسد که به سرعت رشد می کند. اغلب آن را روی صورت ، سر یا گردن می بینید. مانند سایر سرطان های پوست ، در اثر آفتاب طولانی مدت ایجاد می شود.

سندرم سلول بازال

این بیماری نادر ارثی ، که به سندرم گورلین نیز معروف است ، خطر ابتلا به سرطان سلول پایه و همچنین انواع دیگر تومورها را افزایش می دهد. این بیماری می تواند باعث ایجاد خوشه هایی از کارسینوم سلول بازال شود ، سلول بازال نوعی سرطان است که عموماً به صورت یک راش ظاهر می‌شود.

در نواحی قرار گرفته در معرض نور آفتاب بدن مثل گردن و سر، یک لکۀ رنگ پریدۀ پوست یا یک لکۀ پوستی مومی رنگ ممکن است در وهلۀ نخست ظاهر شود. لکه ممکن است به صورت توده‌ای مضرس یا دندانه‌دار در وسط دربیاید.

در دیگر نواحی بدن، کارسینوم ممکن است بیشتر به شکل یک لکۀ پوستی زخم‌های نامنظم ظاهر شود. وقتی سرطان پیشرفت می‌کند، ناحیۀ آسیب دیده ممکن است زیر شده، خونریزی کند یا در برخی نواحی دچار ترشحات چرکی شود.به ویژه در مناطقی مانند صورت ، قفسه سینه و پشت شما

قارچ مایکوز

Mycosis fungoides نوعی لنفوم سلول T است - نوعی سرطان خون که شامل سلولهای سفید خون ضد عفونت به نام سلول T است. وقتی این سلول ها سرطانی می شوند ، بثورات قرمز و پوسته پوسته ای روی پوست ایجاد می کنند. بثورات می تواند با گذشت زمان تغییر کند و ممکن است خارش ، پوست و صدمه ببیند.

تفاوت این سرطان با سایر انواع سرطان پوست این است که می تواند در مناطقی از پوست که در معرض آفتاب قرار نگرفته اند مانند قسمت پایین شکم ، ران فوقانی و پستان ظاهر شود.

آیا سرطان پوست خارش دارد؟

بله ، سرطان پوست می تواند خارش داشته باشد. به عنوان مثال ، سرطان پوست سلول پایه می تواند به عنوان یک زخم پوستی که خارش دارد ظاهر شود. کشنده ترین شکل سرطان پوست - ملانوم - می تواند به صورت خال های خارش دار باشد. برای هرگونه خارش ، پوسته یا خونریزی که به هیچ وجه قابل بهبود نیست ، به پزشک مراجعه کنید.

آیا سرطان پوست قابل پیشگیری است؟

اگر اقدامی برای محافظت از پوست خود انجام دهید ، دیگر نگران سرطان بودن بثورات پوستی نخواهید بود:

در ساعاتی که شدیدترین اشعه ماورا بنفش خورشید ، از ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر در خانه بمانید

تفاوت سروتونین و دوپامین مطلب مرتبط تفاوت سروتونین و دوپامین

اگر بیرون می روید ، کرم ضد آفتاب با طیف گسترده (UVA / UVB) SPF15 یا بالاتر را در تمام مناطق در معرض - از جمله لب ها و پلک های خود استفاده کنید. بعد از شنا یا تعریق مجدداً درخواست دهید.

علاوه بر ضد آفتاب ، از لباس های ضد آفتاب استفاده کنید. استفاده از کلاه لبه پهن و عینک آفتابی محافظ UV را فراموش نکنید.

از تخت های برنزه بمانید.

هر ماه یک بار پوست خود را از نظر لکه های جدید یا تغییر دهید بررسی کنید. و برای بررسی سالانه کل بدن به متخصص پوست خود مراجعه کنید.

Skin Cancer Treatment in Jaipur, Mansarovar by Saket Hospital | ID:  18750123091

فرم ارسال نظر

  خدمات پرستاری در تهران   |   ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده