مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» تأثیر رژیم غذایی بر روی میکروبیوتای روده

تأثیر رژیم غذایی بر روی میکروبیوتای روده

چگونه رژیم غذایی بر سلامت روده تأثیر می گذارد؟

رژیم غذایی یک عامل کلیدی قابل تغییر است که بر ترکیب میکروبیوتای روده تأثیر می گذارد ، و این نشان دهنده پتانسیل استراتژی های غذایی درمانی برای دستکاری تنوع ، ترکیب و ثبات میکروبی است. اگرچه رژیم غذایی می تواند باعث تغییر در میکروبیوتای روده شود ، اما این تغییرات موقتی به نظر می رسد.رژیم غذایی با تعدیل ترکیب میکروبیوتای روده بر وضعیت سلامت میزبان تأثیر می گذارد. مشخص شده است که میکروبیوتای طبیعی روده بر رشد سیستم ایمنی بدن ، جذب مواد مغذی ، تولید بافت ، مورفوژنز و متابولیسم هموستاز استخوان تأثیر می گذارد.

دستگاه گوارش یا همان روده که معمولاً شناخته می شود ، یک سیستم پیچیده متشکل از بافت ها و اندام ها است که همگی نقش منحصر به فردی در هضم و جذب غذای ما دارند. اینها شامل دهان ، مری ، معده ، لوزالمعده ، مثانه صفرا ، کبد و روده کوچک و بزرگ است.

مسکن درون روده نیز چیزی است که به عنوان میکروبیوم شناخته می شود: یک "جامعه" یا اکوسیستم میکروب ها (ارگانیسم های میکروسکوپی). این میکروب ها که حدود 500 گونه شناخته شده از آنها وجود دارد ، عمدتا از باکتری تشکیل شده اند. هر فرد حدود 100 تریلیون میکروب را در بدن خود حمل می کند ، عمدتا در دستگاه گوارش ، اگرچه میکروبیوم را می توان در قسمت های مختلف بدن از جمله بینی و دهان یافت. تحقیقات در حال ظهور است که نشان می دهد این امر می تواند به همان اندازه که ژن های ارثی شما تأثیر می گذارد ، بر سلامتی شما تأثیر بگذارد.

Els desequilibris de la microbiota augmenten el risc de malalties  intestinals o inflamatòries

میکروبیوم چگونه بر سلامتی تأثیر می گذارد؟

یکی از مهمترین نقشهای باکتریهای روده ، علاوه بر هضم غذای ما ، تنظیم سیستم ایمنی بدن است. تحقیقات اخیر سلامت روده ما را با بیماری هایی مانند آکنه ، آلرژی و حتی افسردگی ارتباط داده است

هنوز تحقیقات زیادی برای انجام وجود دارد ، اما در حال حاضر دانشمندان ارتباطی بین میکروبیوم (باکتریهای روده) ما و بیماری های تخریب کننده عصبی مانند پارکینسون و همچنین سندرم خستگی مزمن در طولانی مدت پیدا کرده اند . همچنین شواهد فزاینده ای در مورد نقش میکروبیوم ما در چاقی و مدیریت وزن و همچنین بیماری های خود ایمنی مانند دیابت نوع 1 و آرتریت روماتوئید وجود دارد .

خواص و فواید انبه برای بدن مطلب مرتبط خواص و فواید انبه برای بدن

چرا روده به عنوان "مغز دوم" در نظر گرفته می شود؟

سیستم گوارشی شما به لطف میلیون ها نورون که روده را پوشانده و پیام رسان های شیمیایی مهمی را که به عنوان شیمیایی عصبی یا انتقال دهنده عصبی شناخته می شوند ، به عنوان "مغز دوم" نیز شناخته می شود. اینها به روده اجازه می دهند از نزدیک با مغز تماس داشته و بر روحیه و احساسات ما تأثیر بگذارند.

باکتریهای روده ما در تولید برخی از انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین که در روده تولید می شود و به عنوان "هورمون شاد" ما شناخته می شود ، نقشی اساسی دارند .

چه چیزی می تواند بر باکتری های روده تأثیر بگذارد؟

درست مثل اثر انگشت ، هر یک از ما میکروبیوم متفاوتی داریم و این می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار گیرد ، از جمله نحوه زایمان هنگام تولد ، روش تغذیه نوزاد ، استفاده از داروها (به خصوص آنتی بیوتیک ها) و رژیم غذایی. . متداول ترین مقصرانی که می توانند باکتریهای روده را تحت تأثیر قرار دهند شامل آنتی بیوتیک ها و رژیم غذایی کم فیبر ، میوه و سبزیجات است. از آنتی بیوتیک ها برای از بین بردن باکتری های موجود در بدن و یا جلوگیری از برخی از انواع عفونت های باکتریایی استفاده می شود. در حالی که آنها یک داروی مهم هستند ، اما نمی توانند بین باکتری های خوب و بد تفاوت قائل شوند ، بنابراین هر دو را از بین می برند.

استرس می تواند تعداد و تنوع باکتریهای روده ما را تغییر دهد ، که به نوبه خود سیستم ایمنی را تنظیم نادرست می کند و ممکن است توضیح دهد که چرا برخی شرایط خاص مانند اگزما یا آکنه در هنگام استرس بیشتر شعله ور می شوند.

چگونه می توانم میکروبیوم روده خود را بهبود بخشم؟

خبر خوب این است که کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای مراقبت از سیستم هضم و پشتیبانی از میکروبیوم سالم انجام دهید. با بررسی رژیم غذایی خود شروع کنید و مقدار فیبر ، میوه و سبزیجاتی را که می خورید افزایش دهید ، زیرا اینها منابع خوبی از فیبر محلول هستند که برای "تغذیه" باکتری های خوب بسیار مهم هستند. سایر غذاهای سرشار از فیبر شامل لوبیا و حبوبات مانند نخود و عدس ، نان سبوس دار ، برنج قهوه ای یا سبوس دار ، آجیل و دانه ها ، جو دوسر و سیب زمینی ژاکت است. غذاهای تخمیر شده ، مانند کلم ترش ، کیمچی و کفیر ، به لطف مزایای مناسب روده ، محبوبیت بیشتری نیز دارند .

اگر پزشک عمومی دوره آنتی بیوتیک تجویز کرده است ، مهم است که طبق دستورالعمل آنها را دنبال کنید. با این حال ، طبق توصیه های NHS ، فقط در صورت لزوم باید آنتی بیوتیک مصرف کنید. اگر نگران هستید که آنتی بیوتیک ها تأثیر منفی روی باکتریهای روده شما بگذارند ، از پزشک عمومی خود بخواهید که آنها را با یک دوره پروبیوتیک دنبال کند ، که ممکن است به تنظیم مجدد تعادل باکتری ها کمک کند.

فعالیت هایی مانند ذهن آگاهی یا مراقبه می توانند به شما کمک کنند تا آرام باشید و میزان استرس خود را کاهش دهید تا تأثیر آنچنانی بر سیستم هضم شما نداشته باشد.

How does the food you eat affect your gut? A TED-ed lesson from Shilpa  Ravella - Gut Microbiota for Health

فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ   |   خدمات پرستاری در تهران  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


در تور ایروان 1403؛ از کجاها دیدن کنیم؟ در تور ایروان 1403؛ از کجاها دیدن کنیم؟ مشاهده