مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» آیا می توانید به طور کامل از سرطان پستان درمان شوید؟

آیا می توانید به طور کامل از سرطان پستان درمان شوید؟

گزینه های درمان سرطان پستان به صورت مرحله ای

درمان هایی که پزشکان برای مبتلایان به سرطان پستان استفاده می کنند.

این بخش انواع درمانهایی را توصیف می کند که استاندارد مراقبت از سرطان پستان در مراحل اولیه چیست ؟

"استاندارد مراقبت" به معنی بهترین روش های درمانی شناخته شده است. هنگام تصمیم گیری در مورد برنامه درمانی ، شما کاملاً ترغیب می شوید که آزمایشات بالینی را به عنوان یک گزینه در نظر بگیرید. یک کارآزمایی بالینی یک مطالعه تحقیقاتی است که رویکرد جدیدی را برای درمان آزمایش می کند. پزشکان می خواهند بدانند که آیا درمان جدید ایمن ، موثر و احتمالاً بهتر از درمان استاندارد است. آزمایشات بالینی می تواند داروی جدید و تعداد دفعات مصرف آن ، ترکیبی جدید از درمان های استاندارد یا دوزهای جدید داروهای استاندارد یا سایر درمان ها را آزمایش کند. برخی از آزمایشات بالینی نیز آزمایش کمتری را نسبت به آنچه معمولاً به عنوان استاندارد مراقبت انجام می شود ، انجام می دهند. آزمایشات بالینی گزینه ای است که باید برای درمان و مراقبت از تمام مراحل سرطان در نظر گرفته شود. پزشک می تواند به شما کمک کند تا تمام گزینه های درمانی خود را در نظر بگیرید. در مورد آزمایشات بالینی در بخش آزمایشات بالینی و آخرین تحقیقات این راهنما بیشتر بدانید. اگر مبتلا به سرطان پستان شده اید ، تیم مراقبت از سرطان گزینه های درمانی شما را با شما در میان می گذارند. مهم است که در مورد هر یک از گزینه های خود با دقت فکر کنید. مزایای هر گزینه درمانی را در برابر خطرات و عوارض جانبی احتمالی بسنجید.

اقداماتی كه برای تعیین وجود سرطان استفاده می‌شوند: 

معاینه توسط پزشک:  

در صورتی كه غده‌ای در پستان خود لمس كرده‌اید، اولین قدم در تشخیص، معاینه توسط پزشك جراح است. او به شما خواهد گفت كه آیا چنین توده‌ای واقعاً وجود دارد یا خیر و اگر وجود دارد، بیشتر احتمال دارد كه این توده خوش‌خیم باشد یا سرطانی. پس از معاینه، پزشك ممكن است مراحل تشخیصی بعدی را برای شما درخواست كند.

روش‌های تصویربرداری:  

خواص و فواید انبه برای بدن مطلب مرتبط خواص و فواید انبه برای بدن

روش‌های تصویربرداری متعددی وجود دارند كه پزشك به وسیله آن می‌تواند نسج پستان را بررسی و در مورد توده احتمالی موجود در آن قضاوت كند. مهم‌ترین این روش‌ها كه به فراوانی استفاده می‌شوند، ماموگرافی و سونوگرافی و در درجات بعدی MRI هستند.  

ماموگرافی چیست؟ 

در ماموگرافی، از اشعه ایكس برای عكس‌برداری از ساختمان‌های داخل پستان استفاده می‌شود. این روش یک روش سریع و ساده است.

در مورد توده‌های پستانی بطور خلاصه باید بدانید كه هر قدر توده سفت‌تر بوده وحاشیه‌های نامنظم‌تر داشته باشد و همراه توده‌های سفت دیگر در ناحیه زیربغل باشد، احتمال بدخیم (سرطانی) بودن آن بیشتر است. توده‌هایی كه شبیه یك فندق با حاشیه كاملاً منظم و متحرک در پستان لمس می‌شوند و علایم پوستی ایجاد نكرده‌اند و همراه سایر علائم نیستند احتمالاً خوش‌خیم هستند.در این كار همیشه لازم است كه پزشک جراح شما را معاینه و راهنمایی كند.ماموگرافی می‌تواند به دو دلیل كاملاً متفاوت انجام شود.

ماموگرافی جهت كنترل و بررسی افراد سالم: در فرد سالم كه هیچ علامتی از بیماری ندارد، این كار صرفاً به منظور پیدا كردن یك كانون احتمالی از بیماری انجام می‌شود. 

ماموگرافی برای تشخیص در افراد مشكوك به وجود بیماری: در فردی كه برخی از علایم بیماری را دارد، این كار برای تأیید تشخیص بیماری و بررسی مشخصات آن انجام می‌شود.

سونوگرافی چیست؟  

در این روش به جای اشعه ایكس، از امواج صوتی برای بررسی توده‌های پستانی استفاده می‌شود. سونوگرافی معمولاً در مواردی انجام می‌شود كه پزشك به هر دلیل، بررسی‌های بیشتری را صلاح بداند، مثلاً در مواقعی كه بافت پستان در خانمی متراكم و سفت باشد و یا سن بیمار كمتر از 35 سال باشد. اما بیشترین كاربرد سونوگرافی برای افتراق توده‌های توپر از توده‌های حاوی مایع و كیست‌های پستان است. سونوگرافی در تشخیص شبه توده‌ها (توده‌های طبیعی كه ناشی از به هم چسبیدگی سلول‌های طبیعی پستان هستند)، از توده‌های واقعی كه غیرطبیعی هستند نیز كمك‌كننده است.  

MRI چیست؟

روش تصویربرداری بدون درد دیگر MRI است كه برای تشخیص ماهیت توده‌های پستانی به كار می‌رود. در این روش از امواج رادیویی و مغناطیسی كه مستقیماً وارد بدن بیمار می‌شوند و تصاویر دقیقی از اندام‌های داخلی ایجاد می‌کنند، استفاده می‌شود. کاربردهای MRI پستان: 1- بررسی پستان در افرادی كه دارای پروتز پستان هستند و معاینه پستان یا انجام ماموگرافی یا سونوگرافی در آن‌ها با مشكلاتی روبروست.

بررسی پستان در افرادی كه قبلاً تحت عمل جراحی پستان قرار گرفته‌اند. در این موارد انجام معاینات یا ماموگرافی دقت كمتری دارد.

هرگونه تشخیصی كه علی‌رغم انجام معاینه، ماموگرافی و سونوگرافی برطرف نشده باشد.

در افرادی كه بعد از درمان سرطان پستان، شك به عود وجود دارد ولی سایر روش‌های تشخیصی كاربرد زیادی ندارد.

بررسی معمول پستان در بانوانی كه عوامل خطر متعدد داشته و برای بروز بیماری جزو گروه پرخطر محسوب می‌شوند، مثال بارز این مورد، افرادی هستند كه طی بررسی‌های ژنتیكی، متوجه جهش‌های ژنی مسئول ایجاد سرطان پستان در آنها شده‌اند. 

نمونه‌برداری چیست؟

نتایج معاینات و تصویربرداری‌های پستان غیرطبیعی باشند، قدم بعدی نمونه‌برداری از توده جهت ارسال به آزمایشگاه و بررسی میكروسكوپی سلول‌های آن است. روش‌های مختلفی برای نمونه‌برداری وجود دارند كه شامل موارد زیر می‌باشند:  

نمونه برداری با سوزن باریک: در بسیاری از موارد به عنوان قدم اول در تشخیص یك توده پستانی، پزشك سوزن كوچكی را كه متصل به سرنگ است مانند سوزن یك سرنگ معمولی كه جهت تزریقات به كار می‌رود وارد توده می‌کند و تعدادی سلول را با مكش وارد سرنگ می‌نماید. این سلولها سپس جهت بررسی میكروسكوپی به آزمایشگاه ارسال می‌شوند. این روش آسپیراسیون سلولی یا FNA نامیده می‌شود و نبایستی با بیوپسی» یا «نمونه‌برداری نسجی اشتباه گرفته شود. در صورتی كه توده، كیست باشد كیست یك توده حاوی مایع است، با این روش، مایع داخل كیست خارج شده و در صورتی كه پس از تخلیه، دیگر اثری از توده باقی نمانده و مایع داخل كیست خونی نباشد، تشخیص كیست ساده پستان قطعی می‌شود. در صورتی كه مایع خارج شده از كیست خونی باشد، این مایع برای آزمایش فرستاده می‌شود.

نمونه‌برداری بافتی از طریق سوزن : این روش مشابه روش قبل بوده ولی در این روش قطر سوزن بیشتر است و از سوزن‌های مخصوص كه ضخیم‌ترند جهت برداشت نمونه از توده پستانی استفاده می‌شود. در این روش ستون باریكی از نسج پستان و نه فقط تعدادی از سلول‌ها خارج شده و جهت مطالعات آسیب‌شناسی در اختیار آزمایشگاه آسیب‌شناسی قرار می‌گیرد و این روش را جایگزین نمونه‌برداری از طریق جراحی نمود.

تشخیص بیماری قبل از اقدام به جراحی یا اقدامات شدیدتر مشخص شود و بنابراین جراح با كمک سایر پزشكان تیم معالج و نیز بیمار، می‌تواند نقشه كامل مراحل درمانی را از ابتدا مشخص كند و بیمار بتواند نسبت به اقداماتی كه لازم است انجام دهد اشراف پیدا كند.  

نمونه‌برداری به روش جراحی: دراین روش بخشی از توده یا در اغلب موارد تمامی آن توسط یك برش كوچک كه بر روی پستان ایجاد می‌شود، خارج می‌گردد. این روش با بی‌حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود و پس از اتمام عمل، محل برش بخیه خواهد شد.  

Targeting MCL-1 protein could pave way to new treatments for breast cancer

گزارش آسیب شناسی

جواب آسیب‌شناسی می‌تواند به یكی از فرم‌های زیر باشد

نتیجه بررسی كاملاً طبیعی است: نیاز به اقدام اضافه‌تری نیست.  

نتیجه حاكی از وجود سرطان نیست، اما سلول‌ها كاملاً هم طبیعی نمی‌باشند (مثلاً انواعی از بیماری‌ های خوش‌خیم): شما باید تحت نظر پزشک قرار بگیرید كه بسته به جواب آسیب شناسی، پزشكتان شرایط پیگیری‌های بعدی را برای شما روشن خواهد كرد. 

نتیجه آسیب‌شناسی حاكی از وجود توده سرطانی در پستان است: مراحل مختلف درمان سرطان آغاز خواهد شد. از آنجا كه بسته به خصوصیات توده سرطانی روش‌های مختلف درمانی وجود دارند، ممكن است آزمایشات اضافه‌تری نیز از سوی پزشک درخواست شود.

گزارش آسیب شناسی باید حداقل شامل اندازه تومور و سایر مشخصات سلولی سرطان باشد.

گیرنده‌های استروژنی و پروژسترونی  

متخصص آسیب شناسی آزمایشات دیگری نیز بر روی بافت یا تومور خارج شده از پستان انجام خواهد داد. آزمایشات به گیرنده‌های استروژنی و پروژسترونی، میزان حساسیت تومور را به این هورمونها مشخص خواهند كرد. در سلول‌های تومور، مناطقی برای اتصال هورمون‌ها وجود داشته باشند گفته می‌شود كه آن تومور از نظر گیرنده‌های استروژنی و پروژسترونی مثبت است.  

معمولاً مثبت بودن گیرنده‌های استروژنی در تمام سنین شایع است، هر چند در افرادی كه قبل از سنین یائسگی هستند این احتمال، اندكی كمتر است. بیمارانی كه گیرنده استروژنی آنها مثبت است، معمولاً پاسخ بهتری به درمان داده اند ، در تمام بیماران ثابت نبوده و قطعیت ندارد. تومورهای با گیرنده استروژن مثبت می‌توانند با داروهای ضد استروژنی مثل تاموكسیفن یا مهار كننده‌ های آروماتاز درمان شوند.  

آزمایشاتی كه برای تعیین انتشار سرطان استفاده می‌شوند. 

اسكن استخوان: این آزمایش یك روش تصویربرداری است كه جهت بررسی انتشار سرطان به استخوان‌ها استفاده می‌شود.

سونوگرافی: این روش تصویربرداری به طور معمول برای بررسی كبد و سایر اعضای داخل شكم و لگن استفاده می‌شود. در این روش از امواج صوتی استفاده می‌شود و تصویر ایجاد شده وضعیت كبد بیمار را مشخص می‌کند.

CT اسكن: در این تست از امواج اشعه ایكس كه از زوایای مختلف به بدن بیمار تابیده می‌شود استفاده می‌شود. با این روش، انتشار بیماری به اندام‌های داخلی مثل ریه، كبد و سایر ارگان‌های داخل قفسه سینه و شكم با دقت زیادی قابل تشخیص است.

MRI: روش تصویربرداری بدون درد دیگر MRI است. در این روش از امواج رادیویی و مغناطیسی كه مستقیماً وارد بدن شما می‌شوند و تصاویر دقیقی از اندام‌های داخلی از جمله كبد و ریه‌ها ایجاد می‌کند، استفاده می‌شود. چنانچه در CT اسكن شك تشخیصی وجود داشته باشد و بررسی‌های بیشتر لازم باشد، از این روش بهره گرفته می‌شود.  

اسكن PET: این روش تشخیصی كه چند سالی است به دنیای پزشكی عرضه شده است، برای بررسی گرفتاری سایر اعضای بدن و یا عود تومور در محل عمل استفاده می‌شود. آنچه اهمیت دارد این است این روش كه می‌تواند با یا بدون CT اسكن همزمان انجام شود، دارای دقت تشخیصی بسیار زیادی است ولی با توجه به هزینه‌های بالا در دسترس همگان وجود ندارد.

چه كسانی در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان هستند؟ 

زن بودن. بسیاری از زنانی كه از وضعیت بیماری خود آگاهی می‌یابند نمی‌دانند كه چه كار كرده‌اند كه مبتلا به سرطان پستان شده‌اند. هیچ‌كس دقیقاً نمی‌تواند به شما بگوید كه چه چیزی باعث ایجاد سرطان پستان در شما شده است. بسیاری از زنانی كه در آنها سرطان پستان تشخیص داده می‌شود، هیچ یك از عوامل خطر بیماری را ندارند. در خوش‌بینانه‌ترین حالت، تأثیر عوامل خطر در حد متوسط است. فرض كنید كه داشتن سابقه فامیلی احتمال خطر را 5/1 تا 2 برابر افزایش دهد، خطر ابتلا به بیماری برای یك زن 40 ساله طی 5 سال آینده، از یك در هزار به دو در هزار افزایش خواهد یافت. همان طور كه می‌بینید، حتی اگر احتمال خطر دو برابر شود، شانس ابتلا به بیماری هم‌چنان كم خواهد بود.  

از آنجا كه شما زن هستید و بدن شما هورمون‌های زنانه تولید می‌کنند و دارای اندام‌های زنانه است، همواره در معرض ابتلا به سرطان پستان هستید. البته مردان هم در معرض ابتلا به این بیماری هستند ولی این خطر بسیار كمتر است و تقریباً از هر 100 بیمار یكی از آنان مرد است.  

عوامل خطر بر اساس آمار حاصل از تحقیقات بر روی تعداد زیادی از زنان شناسایی شده‌اند ولی توجه داشته باشید كه 70 درصد از زنان مبتلا به سرطان پستان، به جز سن، هیچ یك از عوامل خطر شناخته شده را ندارند. اگر به ارث رسیدن ژن‌های جهش یافته را كنار بگذاریم، تأثیر سایر عوامل خطر بر هر فرد بسیار كم است. حتی اگر تمامی عوامل خطر در شما شناسایی شده باشند، هیچ كس نمی‌تواند پیش‌بینی كند كه شما حتماً مبتلا خواهید شد و برای شما چه اتفاقی خواهد افتاد. 

علل سرطان پستان   

این بیماری فقط یك علت مشخص نداشته باشد. محققین دریافته‌اند كه عوامل متعدد و مختلفی همراه با همدیگر، خطر سرطان پستان را افزایش می‌دهند. برخی از زنان به علت زمینه ژنتیكی، عادات زندگی و مواجهه با عوامل مختلف در طی زندگی، بیشتر در معرض خطر این بیماری هستند.  

بروز سرطان پستان در كشورهای صنعتی مثل كانادا، اروپای شمالی و ایالات متحده آمریكا از سایر نقاط جهان بیشتر است. ایران از جمله كشورهایی است كه شیوع این بیماری در آن متوسط است ولی متأسفانه متوسط سن بیماران در كشورمان پایین‌تر است. اینكه علت این تفاوت سنی چیست، موضوعی است كه هنوز به درستی مشخص نشده است. اگر چه برخی اصلی‌ترین علت این موضوع را جوان بودن جامعه ایرانی می‌دانند ولی تحقیقات در این زمینه در حال انجام می‌باشد.  

عواملی كه در زیر به آنها اشاره شده است ممكن است خطر ابتلا به بیماری را در شما افزایش دهند.

تفاوت سروتونین و دوپامین مطلب مرتبط تفاوت سروتونین و دوپامین

Academic medicine's role in breast cancer treatment innovation | AAMC

وجود این موارد، الزاماً باعث ایجاد سرطان نمی‌شود.  

سن

خطر ابتلا به سرطان پستان با افزایش سن، بیشتر می‌شود. به عنوان مثال، خطر سالانه برای ابتلا به این بیماری، بعد از سنین 40 و 50 سالگی به شدت افزایش می‌یابد و پس از آن نیز با افزایش سن، همچنان احتمال بروز بیماری زیادتر می‌شود.  

سابقه فردی و فامیلی سرطان پستان

هم اكنون مبتلا به سرطان پستان هستید،یكی از اعضای نزدیك خانواده شما قبل از یائسگی دچار این بیماری شده است، خطر ابتلا در شما بیشتر است. برای مثال، اگر مادرتان قبل از 40 سالگی مبتلا به سرطان پستان شده است، احتمال ابتلای شما به این بیماری نسبت به سایر افراد جامعه دو برابر می‌شود. اگر نزدیكان دیگر مانند دختر، خواهر، خاله، عمه شما نیز این بیماری را داشته باشند، خطرابتلای شما از این هم بیشتر می‌شود. به طور خلاصه هر قدر تعداد افراد مبتلا درافراد خانواده شما بیشتر باشد، سن ابتلای آنان به سرطان پستان كمتر باشد و نسبت فامیلی آنان به شما نزدیكتر باشد، احتمال ابتلای شما به بیماری بیشتر خواهد بود.  

برخی از زنان مبتلا به سـرطان پسـتان دارای یك ژن جهش یافته هستند كه باعث افزایش خطر ابـتلا بـه سـرطان‌هـای پستان و تخمدان و یا سـرطان پسـتان بـه تنهـایی میشود. ایـن ژن‌هـا بـه ترتیـب BRCA1 و BRCA2 نام دارنـد. مـواردی كـه شـک بـه ایـن جهـش ژنـی را بـر می‌انگیزند، عبارت از سرطان پستان قبل از 40سالگی، سرطان پستان دو طرفه، بروز سرطان پستان و تخمدان در یک فرد و سرطان پستان در مردان خانواده می‌باشد.  

ژن BRCA می‌تواند از هر كدام از والدین به ارث برسد. اما حتی اگر شما این ژن را هم داشته باشید، خطر ابتلا به بیماری تا سن 65 سالگی تنها 60 درصد است نه 100 درصد.

سوابق مربوط به باروری

رابطه با سابقه باروری می‌توانند خطر ابتلا به بیماری را افزایش دهد:  

سن اولین عادت ماهانه قبل از 12 سالگی 

بچه‌دار نشدن

سن اولین زایمان بیشتر از 35 سال 

سن یائسگی بیشتر از 55 سال 

استفاده از درمان جایگزین هورمونی برای علائم یائسگی

حاملگی، سقط و سرطان پستان

شواهد كمی مبنی بر ارتباط تعداد حاملگی و سقط با سرطان پستان وجود دارد.نتیجه قطعی را در این رابطه نمی‌توان ابراز داشت و نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد اثرات هورمونی حاملگی و سقط، بر خطر سرطان پستان وجود دارد.

پروتز پستان

انواع از نسل قدیم پروتزهای سینه باعث افرایش بروز سرطان می‌شود ولی نسل جدید بافت‌های مصنوعی سیلیكونی پستان احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش نمی‌دهند. در صورتی كه پروتز پستان دارید و برای انجام ماموگرافی رفته‌اید، باید حتماً تكنسین مربوطه را از این موضوع آگاه كنید.  

قرص‌های جلوگیری از بارداری

هورمون‌های بدن ما می‌توانند در ایجاد سرطان پستان نقش داشته باشند و از آنجا كه تركیب اصلی این داروها هورمون‌های استروژنی و پروژسترونی است، این عوامل نیز مانند سن شروع قاعدگی، بچه‌دار شدن یا نشدن و یائسگی می‌توانند بر خطر ابتلا به این بیماری اثر بگذارند. برخی مطالعات نشان داده‌اند كه مصرف طولانی مدت این قرص‌ها برای مدت زمان بیشتر از 5-4 سال ممكن است خطر سرطان پستان را در انسان افزایش دهند ولی برای نتیجه‌گیری قطعی در این زمینه مطالعات بیشتری لازم است.  

چاقی شدید

ابتلا به برخی سرطان‌های خاص را افزایش می‌دهد. از آنجا كه استروژن و برخی دیگر از هورمون‌های شبه استروژنی (كه می‌توانند با سرطان پستان در ارتباط باشند) در بافت چربی ذخیره می‌شوند، هرچه میزان چربی در بدن ما بیشتر باشد، مقادیر بیشتری از استروژن جهت تأثیر بر بافت پستان و سیستم غددی بدن ما در دسترس خواهد بود.  

رژیم غذایی و تغذیه

كالری دریافتی و میزان چربی که معمولا می‌خوریم، می‌تواند بر خطر سرطان پستان اثر بگذارد. با وجود این هنوز تحقیقات كافی برای اثبات این موضوع انجام نشده است. ما هر روز، در مورد اهمیت یك رژیم غذایی مناسب و تأكید بر افزایش مصرف سبزیجات و میوه‌جات، كم كردن از چربی و نیز افزایش فعالیت جسمانی چیزهای بیشتری می‌شنویم. حدود 30 درصد از كل سرطان‌های زنان و مردان با رژیم غذایی آنان ارتباط دارد. مطالعات معدودی نشان داده‌اند كه مصرف چربی زیاد به ویژه چربی حیوانی، غذاهای نمك سود و نیز غذاهای شور و غذاهای دودی می‌توانند خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها از جمله سرطان پستان را افزایش دهند. طبخ غذا در حرارت‌های بسیار بالا نیز باعث تولید مواد سرطان‌زا می‌شود. علاوه بر این، برخی از محققین دریافته‌اند كه برخی ویتامین‌ها (مثل A، C و E) و سلنیم كه به نام آنتی‌اكسیدان‌ها معروف هستند، در پیشگیری از سرطان پستان مؤثر باشندمواد در بیشتر سبزیجات و میوه‌جات (مانند كلم و گل‌كلم، كاهو، هویج، اسفناج، زردآلو، طالبی و مركبات) و همچنین در گوشت قرمز، غذاهای دریایی، شیر و غلات یافت می‌شوند. مصرف الكل نیز با افزایش احتمال بروز بیماری در برخی مطالعات، مورد تأكید قرار گرفته است.

عوامل محیطی

ارتباط بین عناصر محیطی و ایجاد سرطان پستان مورد توجه واقع شده است. بسیاری از عناصری كه زنان در طول زندگی خود با آن مواجه می‌شوند از نظر ارتباط احتمالی با سرطان پستان مورد توجه و بررسی قرار گرفته‌اند. این مواد شامل حشره‌كش‌ها، مواد ارگانوكلره (حاوی سمومی مثل د.د.ت و دی‌اكسین) و در تماس بودن با موادی نظیر كروم، جیوه یا سایر مواد شیمیایی و فلزات سنگین هستند. لازم به ذكر است با توجه به عدم حصول نتیجه قطعی در این زمینه، تحقیقات بیشتر هنوز در دست انجام است.  

قرار گرفتن در معرض اشعه

محققین، جمعیت زیادی از زنانی را كه در دوران جوانی در معرض اشعه قرار گرفته بودند (بعنوان مثال در بمباران اتمی هیروشیما و ناكازاكی یا دخترانی كه به علت سل در سنین جوانی تحت درمان مكرر با اشعه بوده‌اند) را بررسی كردند. نتایج این بررسی‌ها نشان داد كه مواجهه با اشعه در دوران جوانی، یعنی تا سنین 30 تا 35 سالگی، خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهد، بخصوص اگر اشعه به قفسه سینه تابیده شده باشد. توجه داشته باشید كه مقدار این اشعه باید زیاد باشد تا به عنوان عامل خطر در نظر گرفته شود. محققین دریافته‌اند قرار گرفتن در معرض اشعه در سنین بالاتر، اثر كمتری بر ایجاد سرطان پستان دارد.

 چه چیزی سرطان پستان ایجاد نمی‌کند؟ 

هیچ دلیلی مبنی دستكاری، ضربه و صدمه به پستان باعث ایجاد سرطان پستان می‌شود، وجود ندارد. سرطان پستان مُسری نیست و از شخصی به شخص دیگر سرایت نمی‌کنند. برخی از زنانی كه مبتلا به این بیماری می‌شوند، گمان می‌کنند كه استرس در زندگی آنها باعث شده است تا سرطان ایجاد شود.

استرس می‌تواند تمام سیستم‌های بدن را تحت تاثیر خود قرار دهد، ولی تاكنون مدرك معتبری كه ثابت كند استرس مستقیماً باعث ایجاد سرطان پستان می‌شود، وجود ندارد. 

سرطان پستان می‌تواند از پدر یا مادر به فرزندان به ارث برسد؟ 

تاكنون علت دقیق ایجاد سرطان پستان مشخص نشده است و عوامل محیطی و ژنتیكی مختلفی را در ایجاد آن دخیل می‌دانند. در مطالعات متعدد كه در دهه‌های اخیر انجام شده است، این نكته مورد توجه قرار گرفته است كه این بیماری در بسیاری از خانواده‌ها به صورت خوشه‌ای بروز می‌کند یعنی در یك خانواده چند بیمار وجود دارد. مشاهده چنین مواردی، فرضیه ژنتیكی بودن این سرطان را مطرح كرده است. برای اثبات این فرضیه مطالعات زیادی بر ژن‌های احتمالی مسئول بیماری در خانواده‌هایی كه چند فرد مبتلا به سرطان پستان دارند، انجام شد و در نهایت دانشمندان به این نتیجه رسیدند كه سرطان پستان در پاره‌ای از موارد ارثی است و این موضوع به دلیل اشكال در ژن‌هایی است كه از پدر یا مادر به فرزندان منتقل شده است. در این حالت به جز فرد بیمار سایر اعضای خانواده نیز یا مبتلا هستند و یا در صورت داشتن ژن معیوب، احتمال دارد در آینده به این بیماری مبتلا شوند.

در حال حاضر دو ژن كه در بروز سرطان پستان دخالت دارند، شناسایی شده‌اند كه «ژن سرطان پستان 1» یا BRCA1 و «ژن سرطان پستان 2» یا BRCA2 نامیده می‌شوند.  

در تحقیقات بعدی مشخص شد كه این دو ژن نیز تمام موارد سرطان پستان ارثی را پوشش نمی‌دهند و باید ژن‌های دیگری نیز در این زمینه مطرح باشند كه دانشمندان در حال حاضر در حال پژوهش برای یافتن این ژن‌ها می‌باشند. حدود 75 درصد از موارد «سرطان پستان ارثی» توسط این دو ژن از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شوند.  

نوع ارثی آن تنها درصد كوچكی (10-5 درصد) از كل موارد سرطان پستان را تشكیل می‌دهد. در واقع اغلب موارد بیماری، مواردی هستند كه اختلال مربوطه از خود فرد آغاز شده است و ارتباطی به نسل‌های بالاتر وی ندارد. این موارد را سرطان پستان تک گیر می‌گویند.  

سرطان پستان را می‌توان به دو دسته كلی تقسیم‌بندی كرد: 

سرطان پستان تك‌گیر (95-90 درصد موارد)  

سرطان پستان ارثی (10-5 درصد موارد)

چگونه سرطان پستان در یك خانواده ارثی است؟ 

در برخی موارد پزشک به وجود زمینه‌های ارثی برای ایجاد سرطان پستان شک می‌کند.

این موارد عبارتند از:

سن پایین بیمار در هنگام ابتلا: سرطان پستان ارثی نسبت به سرطان غیر ارثی اغلب در سنین پایین‌ تری ایجاد می‌شود. 

وجود چند مورد سرطان پستان در خانواده یا سرطان‌های دیگر مثل سرطان تخمدان و رحم: ژن‌های معیوب ممكن است در ایجاد سرطان‌های دیگر و به ویژه سرطان تخمدان و رحم نقش داشته باشند. وجود توأم سرطان پستان و تخمدان در یك خانواده، قویاً احتمال سرطان پستان ارثی را مطرح می‌کند.

با پیشرفت‌های علم ژنتیك در چند سال اخیر، امروزه قادر به شناسایی این ژن‌ها هستیم. برای شناسایی این ژن‌ها روش‌های متعددی وجود دارد.بهترین روش كه می‌تواند با اطمینان در مورد وجود یا عدم وجود ژن‌های سرطان پستان ارثی اظهار نظر نماید، روش تعیین توالی اجزای ژن است. این آزمایش دقت زیادی در تشخیص ناقلین دو ژن مسئول در سرطان پستان دارد. در صورتی كه خانمی ناقل یكی از دو ژن سرطان پستان باشد، احتمال ابتلای وی به این بیماری در طول زندگی 80-50 درصد می‌باشد یعنی 80-50 درصد از افرادی كه دارای یكی از 2 ژن معیوب هستند، در طول زندگی خود به سرطان پستان مبتلا می‌شوند كه این میزان، احتمال قابل توجهی است.  

روش پیشگیری از ابتلا به این سرطان در ناقلین ژن‌های سـرطان پستان ارثی وجود دارد؟ 

با انجام آزمایش‌های ژنتیكی كه در قسـمت قبلـی در مـورد آنهـا صـحبت شـد، می‌توان افراد به ظاهر سالمی را شناسایی كرد كه ناقل ژن معیوب هستند و احتمـال ابتلای آنان به سرطان پستان در آینده زیاد است. به دلیل احتمال بالای ابتلا به سرطان در نـاقلین ایـن دو ژن، محققـین درصـدد یـافتن روش‌هـایی جهـت پیشـگیری از ابـتلای آنهـا بـه سـرطان پسـتان هسـتند.

موفقیت‌هایی در زمینه شناسایی روش‌های مـورد نظـر حاصـل شده است كه هر یك از آنها تا حدی توانایی پیشـگیری از ایـن بیمـاری را خواهنـد داشت.  

سـاده‌تـرین روش‌هـای پیشـگیری، افـزایش دقـت و مراقبـت در انجـام كنترل‌هـای مقطعـی معاینـه پسـتان توسـط متخصصـین جراحـی، انجـام ماموگرافی یا سونوگرافی می‌باشد. بدیهی است هدف از انجام ایـن روش، تشـخیص زودرس این سرطان در مراحل اولیـه و قبـل از هـر گونـه پیشـرفتی مـی‌باشـد. در حقیقت با این كار، سـرطان پسـتان در صـورت بـروز، در مرحلـه‌ای تشـخیص داده می‌شود كه كاملاً قابل درمان باشد.  

اسـتفاده از داروهـایی نظیـر تاموكسـیفن، رالوكسـیفن و لتـروزول و آناستروزول می‌باشد. این روش در بیمارانی قابل اسـتفاده اسـت كـه گیرنـده‌هـای هورمونی مربوطه در آنها مثبت باشد. با وجود آن كه میزان كـارآیی ایـن داروهـا در پیشگیری از سرطان پستان هنوز تحت مطالعه و بررسی می‌باشـد، در حـال حاضـر بر اساس نتایج بسیاری از مطالعات، این روش تـا حـدود 50% توانـایی پیشـگیری ازابتلا به سرطان را خواهد داشت. در برخی موارد از جمله جهش‌های ژنی ثابت شـده انجام ماستكتومی (جراحی و برداشتن تمام پستان در هر دو طرف) به همراه بازسازی پستان توصیه می‌شود.  

مشاوره ژنتیك و نقش آن در سرطان پستان

بسـیاری از كشـورهای پیشـرفته دنیـا مراكـزی بـا عنـوان درمانگـاه سرطان‌های فـامیلی راه‌ انـدازی شـده اسـت. هـدف اصلی این مراكز، مشاوره ژنتیك برای مبتلایان به سرطان و نیز خانواده آنها میباشد. این مشاوره برای حل مشكلات، پاسخ به سؤالات و تعیـین پروتكـل‌هـای درمانی و نیز پیش گیری ارائه می‌گردد.  

مراحل مشاوره ژنتیك عبارتند از

ترسیم شجره‌نامه خـانوادگی

تعیین میزان احتمال ناقل بودن

توصیه به انجام آزمایش ژنتیكی

انجام توصیه‌های لازم در صورت ناقل بودن

تعیین اثر بخشی داروها

طبـق مطالعـات ژنتیكـی، احتمال ابتلای فرد به ظاهر سالمی كه حامل ژن ایجادكننـده سـرطان پسـتان 1 و 2 می‌باشد، در طول عمر قطعی بوده و این شخص 100% به این بیماری دچـار خواهـد شد. علاوه بر این، این بیمار در معرض ابتلا به سایر سرطان‌ها مثل سرطان تخمدان نیز هست. بنابراین در فردی كه به ظاهر سالم است ولی ایـن ژنهـا وجـود دارد لازم است درمان دارویی برای پیشگیری از سرطان و یا حتی انجام ماستكتومی یا جراحـی و برداشتن تمام پستان در هـر دو طـرف بـه همـراه بازسـازی پسـتان انجـام شـود.

منبع مطلب

How to survive the fake news about cancer | Science | The Guardian

فرم ارسال نظر

  خدمات پرستاری در تهران   |   ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده