» کودک را باید از چه سنی آموزش داد؟

کودک را باید از چه سنی آموزش داد؟

چگونه می توانید یک کودک را آموزش دهید؟

چشم انداز آموزش هم برای شما و هم برای فرزندتان دلهره آور است! نکته اصلی که باید به آن توجه کنید این است که آیا کودک شما آمادگی لازم برای آموزش مهارت های کوچک را دارد - اگر چنین باشد ، کل روند کار بسیار آسان تر خواهد بود ،

 کودکی که در خانواده احساس امنیت می کند در جامعه بهتر رشد می کند. پرورش احسن یک کودک امری ضروری است، زیرا به سعادت کلی، رشد و بالندگی کودک خواهد انجامید.

همه پدر و مادرها می‌خواهند کودک خود را به بهترین شکل تربیت کنند و از همان اولین روزهای زندگی کودک به دنبال بهترین نحوه برخورد با او و پرورش فرزندشان هستند. اما خیلی از والدین به درستی نمی‌دانند در چه سنی چه رفتاری با کودک مناسب‌ تر است. آگاهی از سن مناسب برای تربیت کودک و چگونگی آن می‌تواند به والدین کمک کند تا رفتاری متناسب با توجه به درک کودک ارائه دهند.

بچه‌ها فکر می‌کنند هرکاری که دل‌شان می‌خواهد، باید انجام بدهند. اگر هم چیزی خلاف میل‌شان باشد گریه می‌کنند، جیغ می‌زنند و یا با پرتاب کردن وسایل، اوقات‌ تلخی می‌کنند. هال رونکل (Hal Runkel) درمانگر خانواده اعتقاد دارد وقتی کودک درک کند که مرزهای تعریف‌شده و خوبی وجود دارد، یاد می‌گیرد که خودش را با شرایط وفق بدهد و به محدودیت‌ ها احترام بگذارد. والدین برای تربیت فرزند خود از کتک گرفته تا محروم کردن و ناسزا گفتن و استفاده از الفاظی چون دوست ندارم استفاده می کنند و از طرفی والدینی معتقدند نباید کودک را تنبیه کرد و تلاش می‌کنند با تشویق فرزند خود را تربیت کنند.

سنین کمتر از یکسال ارتباط عاطفی شما با فرزندتان باید بسیار زیاد باشد. در واقع باید کودک احساس امنیت و آرامش را در کنار شما داشته تا بتواند در آینده شخصیتی مستقل برای خود شکل دهد. در این ماه‌های ابتدایی شما می‌توانید توانایی‌های ذهنی را در کودک خود بالا ببرید و محیط اطراف او را با وسایلی که برایش تنوع بیشتری دارد غنی کنید. در کنار آن درآغوش کشیدن کودک، لبخند زدن به او و بازی کردن را نیز فراموش نکنید. تمامی تلاش شما در این سنین به افزایش بهداشت جسمی و روانی در کودک منجر خواهد شد.

گاهی والدین به دلیل مشکلات روزمره و فشارهایی که در طول روز با آنها وارد می‌شود نا خواسته در مقابل رفتارهای کودکان خود فریاد می‌زنند یا عزت نفس کودک را مورد آسیب قرار می‌دهند و با تکرار این رفتار خود موجب می‌شود که کودکان اعتماد خود را نسبت به والدین از دست بدهند و در آینده رفتارهای منفی را نسبت به دیگران نشان دهند.

کودک در هر زمان که از قوانین پیروی کرد یا کار مثبتی انجام داد، از او تعریف و قدردانی کنید. دکتر لری کوئنیگ (Larry J. Koenig) نویسنده‌ کتاب «تربیت هوشمندانه» می‌گوید: وقتی کودک تختش را مرتب می‌کند یا اجازه می‌دهد خواهرش با اسباب‌بازی‌هایش بازی کند، حتما این رفتارش را تمجید کنید. به او بگویید: «چه پسر بزرگی دارم که خودش تختش را مرتب می‌کند و کاراهایش را خودش انجام میدهد.»

از بزرگترین دلایل رفتارهای بد کودکان، احساس ناتوانی و ناامیدی آنهاست. دکتر بروکس (Dr. Brooks) در این زمینه اعتقاد دارد زمانی‌ که کودکان ابزارهای مورد نیاز برای کشف خودشان را داشته باشند، بهتر رفتار می‌کنند چون در این صورت بهتر مراقب خود هستند و بقول معروف کمتر صدای شما را در می‌آورند! و در صورت مواجهه با چالش‌ها درست‌ عمل می‌کنند.

اگر از خواستید که وسایل اسباب بازی هایش را جمع کند و از این کار سر باز زد بعد از آن که او را تنبیه کردید مجدداً از کودک بخواهید که وسایل را جمع کند تا یاد بگیرد که ناسازگاری برای انجام انجام ندادن امور موثر نمی باشد.

والدین احساس می کنند که ابراز عشق و محبت نسبت به نوزادان خیلی عمل مناسبی نیست، زیرا ممکن است آنها چنین احساساتی را درک نکنند. اما این تصور درست نیست زیرا بچه ها می توانند از سنین خیلی کم نیز ادراکشان از عشق و محبت را در خود توسعه دهند. لذا از کودکی ابراز محبت خود نسبت به فرزندتان را شروع کنید و به آنها بگویید که برای همیشه در قلب شما جای دارند. وقتی گریه می کند او را نوازش کنید، زیرا این کار یک سیگنال مثبت به ذهن او می فرستد.

- در هر سن بنا به میزان درک کودک قوانین بگذارید

- قوانین باید مختصر، ساده و روشن باشد.

- هرچه قوانین تربیتی در طول روز کمتر باشد احتمال پذیرش و انجام آن بیشتر است.

- حتما به رفتارهای مثبت توجه کنید و آن‌ها را تشویق کنید.

- پاداش‌هایی برای بیشتر شدن رفتارهای مثبت و کم شدن رفتار غلط داشته باشید.

- اگر قولی می‌دهید حتما انجام دهید؛ همچنین تهدیدی نکنید که نتوانید انجام دهید! مثلا اگر بازم بالا پایین بپری از مهمانی می‌رویم، در حالیکه نمی‌توانید مهمانی را ترک کنید.

بدانید کودک شما چه زمانی آماده است. بسیار مهم است که کودک شما از نظر رشد از نظر آمادگی استفاده از توالت آماده باشد ، زیرا این امر روند کار را بسیار آسان و سریع می کند. هنگامی که کودک آمادگی آموزش خرد بودن را دارد ، از کودکی به کودک دیگر متفاوت است و می تواند در هر سنی از 18 تا 36 ماه باشد. به طور کلی ، دختران کمی زودتر از پسران به توالت آموزش می بینند - میانگین سنی دختران 29 ماه است ، در حالی که برای پسران 31 ماه است.

با جستجوی علائم زیر می توانید بفهمید که کودک شما آماده تمرین قطعی است.

نشان دادن علاقه به دستشویی و نحوه استفاده دیگران از آن.

داشتن مهارت های حرکتی خوب ، از جمله توانایی راه رفتن به دستشویی ، بالا رفتن از پله ها و پایین کشیدن شلوار.

استفاده از مهارت های زبانی ، مانند توانایی درک دستورالعمل های ساده و پیروی از آنها.

حرکات روده ای قابل پیش بینی.

درک - از طریق کلمات یا بیان صورت - از زمان نیاز به دفع ادرار یا دفع آنها.

می خواهید والدین را خشنود کنید و مانند یک بزرگسال رفتار کنید.

دانستن معنای کلمات مرطوب و خشک ، تمیز و کثیف و بالا و پایین چیست.

پوشک آنها را به مدت دو ساعت خشک نگه دارید

اینکه بخواهید از پوشک خارج شود و لباس زیر بپوشد یا شلوار آموزش ببینید و بخواهید از پوشک کثیف خارج شود

علاقه بیشتری به تمیز و خشک بودن پیدا کنید. مشاهده انگشتان چسبناک ، پاهای کثیف ، پوشک کثیف

اگر کودک شما آمادگی لازم را ندارد ، هرگز نباید او را به سمت قطارهای کوچک سوق دهید - آنها فقط در مقابل شما مقاومت می کنند و روند آموزش احتیاجات ناامیدکننده و وقت گیر خواهد بود. به کودک خود یک یا دو ماه دیگر فرصت دهید و خیلی راحت تر خواهید دید.

همچنین ثابت شده است كه یكی از موثرترین راههای آموزش مهارتهای كوچك این است كه قبل از شروع روند جسمی با كتابها ، آهنگها ، بازیها و فعالیتها ، روش را برای آماده سازی آنها برای ایده كلی شروع كنید.

بدانید که روند آموزش احتیاجات به طول می انجامد. شماره یک موردی که شما برای تربیت موفقیت آمیز بچه های کوچک به آن نیاز دارید صبر و شکیبایی است! آموزش اسرار یک روند است ، یک شبه اتفاق نمی افتد. شما و فرزندتان باید با هم روی آن کار کنید و بر هر گونه حادثه و عقب نشینی غلبه کنید. اگرچه بعضی از والدین را می شنوید که در طول یک آخر هفته بچه های خود را به سختی تربیت می کنند ، اما روند آموزش تا 6 ماه کاملاً طبیعی است.

سعی کنید تا حد امکان با کودک خود خوش بین باشید و دلگرم باشید و با آرامش از پس تصادفات برآیید. به یاد داشته باشید که هیچ کودک معمولی قصد پوشیدن دبیرستان را با پوشک ندارد - آنها به آنجا خواهند رسید!

همچنین باید توجه داشته باشید که اگرچه کودک شما ممکن است در طول روز کاملاً ناآگاهانه آموزش ببیند ، اما معمولاً کودکان باید تا 5 سالگی رطوبت شب را خیس کنند. آنها باید تا 6 سالگی کاملا خشک بمانند اما تا آن زمان آماده استفاده از کشش و ورق های پلاستیکی در شب باشید. 

 وقتی بیشتر روزها خشک یا نسبتاً خشک هستند ، کودک شما ممکن است برای خوابیدن و تمرین شبانه با تشکه مشمایی آماده باشد. (حداقل 3 مورد می خواهید تا بتوانید به راحتی آنها را عوض کنید) و یکی را بالای ورق پایین روی تخت کودک خود قرار دهید. به دنبال نوعی بگردید که دارای یک لایه نرم در بالا و یک لایه پلاستیکی در زیر آن باشد. وقتی کار تمام شد ، وقتی کودک به رختخواب می رود ، قصری را کنار تخت قرار دهید.

در اتاق خواب کودک خود را باز بگذارید و در صورت بیدار شدن از خواب ، او را تشویق کنید تا با شما تماس بگیرد. اگر این کار را کرد ، سریع آنها را روی توالت قرار دهید و آنها را بخاطر خوب انجام دادن تحسین کنید.اگر آنها در رختخواب رفتند ، پد را عوض کنید و کار زیادی انجام ندهید. با آرامش و واقعیت با آن کنار بیایید و به کودک خود اطمینان دهید که اشکالی ندارد. 

فرم ارسال نظر  ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


میزان بلاگ سرویس وبلاگدهی حقوقی ویژه وکلا و حقوقدانان میزان بلاگ سرویس وبلاگدهی حقوقی ویژه وکلا و حقوقدانان مشاهده