نوکارتو

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» آیا غذاها تستوسترون مردان و زنان افزایش میدهند؟

آیا غذاها تستوسترون مردان و زنان افزایش میدهند؟

غذایی که تستوسترون را تا 52 درصد افزایش می دهد

تستوسترون، همه ما این هورمون را برای کمک به ساخت عضلات حجیم می شناسیم و دوست داریم. معمولاً ما نگران اهمیت آن در مردان نسبت به زنان هستیم. با این حال، زنان نیز تا حد زیادی از این هورمون سود می برند. اما ابتدا، بیایید مرور کنیم که چرا به تستوسترون نیاز داریم.

تستوسترون چیست و چه کاربردی دارد؟

تستوسترون یک هورمون آندروژنیک است که عمدتاً در بیضه‌های مردان و به میزان کمتری در تخمدان‌ های زنان تولید می‌شود. قبل از بلوغ، تفاوت تستوسترون بین مردان و زنان ناچیز است. با این حال، هنگامی که یک مرد به بلوغ می رسد، شروع به تولید 30 برابر تستوسترون بیشتر از قبل از بلوغ می کند.

این سطوح در مقایسه با تولید تستوسترون در زنان بسیار مهمتر است (حدود 15 برابر بیشتر). به طور متوسط، سطح تستوسترون در گردش در مردان بین 270-1070 نانوگرم در دسی لیتر است که سطح آن در حدود 20 سالگی به اوج خود می رسد.

آیا می توان تستوسترون را با غذاهای خاص افزایش داد؟ نه!

خواص و فواید انبه برای بدن مطلب مرتبط خواص و فواید انبه برای بدن

سطح تستوسترون به شدت توسط هیپوتالاموس و غده هیپوفیز کنترل می شود، بنابراین افراد نمی توانند سطح آن را با مصرف غذاهای خاص کنترل کنند. متأسفانه، مکانیسم‌های بازخورد منفی که تولید هورمون را کنترل می‌کنند، همیشه سطح تستوسترون را به سطح پایه می‌رسانند. حتی اگر پس از یک دوره تمرینی به شدت افزایش یابد، پس از اتمام دوره تمرین، سطح آن عادی می شود.

از آنجایی که سطوح طبیعی تستوسترون را نمی توان بدون استفاده از مداخلات بیرونی افزایش داد، تنها کاری که می توانیم انجام دهیم این است که از کاهش سطح تستوسترون جلوگیری کنیم. ما می دانیم که کمبود خواب، استرس و مصرف نکردن چربی های غذایی کافی (چربی های رژیم غذایی برای تولید هورمون مورد نیاز هستند) با سطوح پایین تستوسترون مرتبط هستند.

همچنین لازم به ذکر است که ساختار شیمیایی ستون فقرات تستوسترون کلسترول است. با این حال، پاسخ به سوال شما منفی است - مصرف غذاهای با کلسترول بالا باعث افزایش سطح تستوسترون شما نمی شود، و همچنین داشتن کلسترول بالا با سطح تستوسترون بالاتر ارتباطی ندارد.

یک رژیم غذایی مدیترانه ای ممکن است بتواند به طور غیرمستقیم تستوسترون را افزایش دهد

یک متاآنالیز نشان داد که میانگین سطح تستوسترون در مردانی که از رژیم غذایی کم چربی پیروی می کردند در مقایسه با مردانی که رژیم مدیترانه ای داشتند، کمتر بود. بنابراین مصرف مقادیر توصیه شده چربی در رژیم غذایی شما (20-35٪ از کل کالری) به تولید سالم هورمون کمک می کند!

نکته اصلی: با مصرف یک رژیم غذایی متعادل و غنی از پروتئین، کربوهیدرات های پیچیده و چربی های سالم، می توانید از حفظ سطح هورمون طبیعی خود اطمینان حاصل کنید!

راه دیگر برای حمایت از تولید تستوسترون سالم، محدود کردن مصرف الکل است.

آیا مکمل ها می توانند تستوسترون را افزایش دهند؟ 

در مورد مکمل‌های بدون نسخه که ادعا می‌کنند تستوسترون را افزایش می‌دهند چطور؟ مثل شاخ گوزن؟ آیا آن ها کار می کنند؟ متأسفانه باز هم پاسخ منفی است. 

تنها راه برای افزایش سطح تستوسترون استفاده از استروئید اگزوژن است که باید توسط پزشک متخصص تجویز شود.

الکل می تواند به تولید تستوسترون آسیب برساند

مصرف زیاد الکل می تواند تولید تستوسترون را کاهش دهد. در حالی که مکانیسم‌ها هنوز به طور کامل شناخته نشده‌اند، مطالعات روی موش‌های نر نشان داده‌اند که مصرف الکل عمدتاً بر سیستم هیپوتالاموس-هیپوفیز-گناد تأثیر می‌گذارد که منجر به کاهش سطح تستوسترون، کاهش تولید اسپرم و تغییر در تولید سایر هورمون‌های تولید مثلی می‌شود.

اعتقاد بر این است که الکل به سلول های تولید کننده تستوسترون آسیب می رساند و باعث التهاب در بدن می شود که تولید تستوسترون را سرکوب می کند.

نقش تستوسترون برای مردان و زنان

تستوسترون مسئول رشد اندام های مردانه، تولیداسپرم ، ظاهر موهای صورت و شرمگاهی با شروع بلوغ، افزایش توده عضلانی و قدرت، آنابولیسم پروتئین و رشد و استحکام استخوان است.

در زنان، تستوسترون نقش برجسته ای در عملکرد تخمدان، استحکام استخوان ها دارد و همچنین اعتقاد بر این است که در عملکرد طبیعی مغز نقش دارد.

اندیشه های پایانی

به طور کلی، تستوسترون یک هورمون ضروری برای رشد مردانه و تا حدودی رشد زنانه است. کمبود می تواند منجر به از دست دادن توده عضلانی، نقص ایمنی، تحریک پذیری و تحلیل استخوان شود.

برای مردان، سطح تستوسترون معمولاً پس از 35 سالگی حدود 1 تا 3 درصد در سال کاهش می یابد و پس از رسیدن به یائسگی برای زنان کاهش می یابد. در حالی که این کاهش اندک است، می تواند منجر به از دست دادن توده عضلانی و استخوان شود که برای جلوگیری از سارکوپنی و پوکی استخوان ضروری است. بنابراین مطمئن شوید که سطوح خود را به طور مرتب بررسی کنید!

فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده