مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» چگونه خوردن فست فود را متوقف کنیم؟!

چگونه خوردن فست فود را متوقف کنیم؟!

روش هایی برای اجتناب و خودداری از خوردن فست فود

فست فود به دلیل در دسترس بودن گسترده و طعم و مزه جذاب، یکی از پایه های اصلی رژیم غذایی بسیاری از افراد است. با این حال، فست فود همچنین باعث ایجاد انواع مشکلات سلامتی می شود و گاهی اوقات می تواند اعتیادآور باشد. خوشبختانه، با از بین بردن وسوسه خوردن فست فود و جایگزینی آن با غذاهای سالم تر، می توانید مصرف فست فود خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهید و امیدواریم که مصرف آن را به طور کامل متوقف کنید.


1- اجتناب از وسوسه


1-دلایلی را که می خواهید فست فود را کنار بگذارید را بنویسید. 

چگونه خوردن فست فود را متوقف کنیم؟!

ممکن است بخواهید برای بهبود سلامتی، کاهش وزن، صرفه جویی در هزینه یا هر دلیلی از خوردن فست فود خودداری کنید. یادآوری دلیل خود برای توقف به شما کمک می کند تا بتوانید در مقابل هوس خوردن فست فود مقاومت کنید. دلیل یا دلایل توقف را روی یک استیکی نوت بنویسید و آن را در جایی قرار دهید که وقتی احساس می‌کنید وسوسه می‌شوید فست فود بخورید (مثلاً در ماشینتان) آن را ببینید تا اثربخشی آن را به حداکثر برسانید.

با آگاهی بیشتر در مورد اینکه چرا می خواهید از خوردن فست فود خودداری کنید، می توانید امیدوار باشید که علت اصلی تمایل شما به فست فود در وهله اول را برطرف کنید.

چگونه قرار عاشقانه خوبی داشته باشیم؟ مطلب مرتبط چگونه قرار عاشقانه خوبی داشته باشیم؟


2-غذاهای محرک خود را شناسایی کنید و تا حد امکان از آنها اجتناب کنید.

چگونه خوردن فست فود را متوقف کنیم؟!

 اگر فست فودهای خاصی مانند همبرگر، سیب زمینی سرخ شده یا پیتزا وجود دارد که باعث می شود شما هوس فست فود کنید، مهم است که قرار گرفتن در معرض آنها را محدود کنید. هر چه کمتر خود را در معرض غذاهای محرک خود قرار دهید، کمتر وسوسه می شوید که فست فود بخورید. ممکن است بخواهید غذاهای محرک خود را به طور کامل ممنوع کنید، حداقل تا زمانی که احساس کنید عادت غذایی خود را تحت کنترل درآورده اید.


3-برای جلوگیری از گرسنگی، وعده های غذایی منظمی را در طول هفته برنامه ریزی کنید. 

چگونه خوردن فست فود را متوقف کنیم؟!

زمانی که گرسنه هستید و گزینه های سالمی برای خوردن ندارید، انتخاب فست فود آسان است. برای جلوگیری از قرار دادن خود در این موقعیت، یک برنامه غذایی تنظیم کنید و همه وعده های غذایی خود را برای هفته آینده از قبل آماده کنید. تا جایی که می توانید کارهای آماده سازی را برای وعده های غذایی خود انجام دهید. اگر وعده‌های غذایی شامل آماده‌سازی چند مرحله‌ای مانند مرینیت کردن گوشت قبل از پختن آن است، این آماده‌سازی‌ها را در ابتدای هفته انجام دهید و مواد را فریز کنید یا در یخچال بگذارید تا زمان پخت برسد.

میان وعده‌های سالمی را که می‌توانید در مدرسه یا محل کار در زمان استراحت غذا بخورید، همراه داشته باشید تا در هنگام گرسنگی از خوردن فست فود جلوگیری کنید. اگر تنقلات فاسد نشدنی هستند، مقداری از آن را برای استفاده بعدی در دفتر خود بگذارید.


4-تشخیص دهید چه زمانی استرس، شما را به خوردن فست فود تحریک می کند.

چگونه خوردن فست فود را متوقف کنیم؟!

متأسفانه فست فود به عنوان یک غذا در مواقع استرس و فشار عصبی بسیار جذاب است. بنابراین، می توانید با اجتناب از استرس یا مقابله با استرس به روش های سالم تر، وسوسه خوردن فست فود را تا حد زیادی کاهش دهید. برخی از راه های سالم برای مقابله با استرس شامل انجام یوگا، مدیتیشن یا صحبت با یک درمانگر است.

اگر هنگام کار استرس دارید، قبل از انجام هر کار دیگری به خود یادآوری کنید که خوردن فست فود میزان کاری را که باید انجام دهید کاهش نمی دهد. احساساتی مانند ترس، غم، اندوه و بی حوصلگی می توانند هورمون های گرسنگی شما را تحریک کند. بنابراین سعی کنید احساس غم را از گرسنگی فیزیولوژیکی واقعی تشخیص دهید.


5-هر شب ۷ تا ۸ ساعت بخوابید تا اراده خود را قوی نگه دارید. 

چگونه خوردن فست فود را متوقف کنیم؟!

مطالعات نشان داده است که وقتی به اندازه کافی نمی خوابید، تمایل بیشتری به خوردن غذاهای ناسالم دارید. سعی کنید هر شب حدود 8 ساعت خواب آرام داشته باشید تا پرانرژی بمانید و از هوس خوردن فست فود جلوگیری کنید. سعی کنید هر شب در یک ساعت معقول به رختخواب بروید. این نه تنها به شما کمک می کند هر شب به اندازه کافی بخوابید، بلکه به جلوگیری از هوس خوردن در اواخر شب برای فست فود نیز کمک می کند.


2- خوردن سالم تر


1-برای اینکه از رژیم غذایی خود خسته نشوید، انواع غذاهای سالم بخورید. 

چگونه خوردن فست فود را متوقف کنیم؟!

یکی از شایع ترین شکایات افرادی که از فست فود به غذای سالم روی می آورند، این است که غذای سالم بی مزه یا خسته کننده هستند. برای جلوگیری از برگشتن به فست فود، انواع مختلفی از مواد و دستور العمل ها را آزمایش کنید که سالم و در عین حال هیجان انگیز هستند.

کتاب‌های آشپزی و وب‌سایت‌های زیادی اختصاص داده شده به آشپزی سالم هستند که می‌توانید از آنها برای یافتن دستور العمل‌های جدید برای امتحان کردن در آشپزخانه استفاده کنید. برای هیجان بیشتر، سعی کنید ادویه ها و سس های جدیدی را به دستور العمل هایی که قبلا پخته اید اضافه کنید.


2-از میوه ها، سبزیجات و آجیل به جای فست فود به عنوان میان وعده استفاده کنید. 

چگونه خوردن فست فود را متوقف کنیم؟!

آجیل ها منابع عالی پروتئین هستند که به شما کمک می کنند احساس سیری بیشتری کنید و در طول روز به شما انرژی می دهند. در همین حال، میوه ها و سبزیجات سرشار از مواد مغذی مورد نیاز بدن شما هستند. هر جا که می روید، آجیل را در یک ظرف پلاستیکی یا کیف کوچک حمل کنید تا بتوانید همیشه آنها را همراه خود داشته باشید.


3-نوشابه را با آب جایگزین کنید تا هوس خود را مدیریت کنید.

چگونه خوردن فست فود را متوقف کنیم؟!

 نوشیدن آب کافی در روز به شما کمک می کند هیدراته بمانید و در نتیجه از احساس گرسنگی نابجا جلوگیری کنید. مردان باید روزانه 3.7 لیتر و زنان باید 2.7 لیتر در روز آب بنوشند. جایگزینی نوشابه با آب همچنین مصرف شکر را محدود می کند و هوس شما را برای غذاهای شیرین مانند دسرها کاهش می دهد. در صورت امکان باید از نوشابه های رژیمی نیز اجتناب کنید. اگرچه آنها حاوی قند نیستند، شواهد نشان می دهد که هنوز هم می توانند اعتیاد به قند را تقویت کنند. هر کجا که می روید یک بطری آب قابل شارژ مجدد همراه داشته باشید تا بدون توجه به جایی که هستید بتوانید آب بنوشید.


4-هر از چند گاهی به خودتان اجازه دهید کمی فست فود بخورید تا ترک آن آسان تر شود. 

چگونه خوردن فست فود را متوقف کنیم؟!

مشکل ترک فست فود کاملا طبیعی است. اگر اینطور است، هر چند وقت یکبار فست فود بخورید تا به تدریج از خوردن فست فود خودداری کنید.

خود را به 1 تا 2 وعده چیت در هفته محدود کنید و در هر وعده وعده های غذایی کوچک بخورید. باید سعی کنید تا حد امکان مصرف فست فود را محدود کنید.


5-اگر نمی توانید به طور کامل آن را رها کنید، گزینه های فست فود سالم تری را انتخاب کنید.

چگونه خوردن فست فود را متوقف کنیم؟!

اگرچه تقریباً هیچ گزینه فست فود کاملاً سالم نیست، اما برخی از گزینه ها سالم تر از سایرین هستند. سالاد و غذاهای کبابی را به جای غذاهای سرخ شده و نان سوخاری انتخاب کنید تا تاثیر فست فود بر سلامتی خود را به حداقل برسانید. اگر سالاد را انتخاب می کنید، مراقب قرار دادن مقدار زیادی سس یا پنیر روی آن باشید، زیرا این مواد می توانند کالری و قند پنهان زیادی را به وعده غذایی سالم شما اضافه کنند.


فرم ارسال نظر

  دستگاه آب قلیایی دکتر مومنی   |   روانشناس ایرانی در لندن   |   ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده