مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» چگونه اجتماعی باشیم و درست تر رفتار کنیم؟

چگونه اجتماعی باشیم و درست تر رفتار کنیم؟

آموزش صحیح رفتار و آداب معاشرت

داشتن رفتار اجتماعی خوب یا آداب معاشرت می تواند زندگی شما را بسیار لذت بخش تر کند. اگر دانش اولیه در مورد روش های صحیح رفتار با دیگران داشته باشید، مردم به خوبی به شما پاسخ خواهند داد و از بودن در کنار شما لذت خواهند برد. برخی از راه‌های یادگیری رفتار اجتماعی خوب عبارتند از: درک مخاطبان، زبان بدن خوب، بهبود مهارت‌های مکالمه و لباس پوشیدن مناسب.


1-به این فکر کنید که در اطراف چه کسی هستید. 

چگونه اجتماعی باشیم و درست تر رفتار کنیم؟

ممکن است متوجه شوید که در اطراف اعضای نزدیک خانواده یا دوستانتان با افرادی که به خوبی نمی‌شناسید متفاوت عمل می‌کنید. شما ممکن است به تنهایی در کنار همکارانتان متفاوت از زمانی که رئیستان در اطراف است رفتار کنید. یا ممکن است در اطراف بچه ها نسبت به افراد مسن متفاوت رفتار کنید. دلایل این امر را در نظر بگیرید.

نسبت به اطرافیان خود حساس باشید. قبل از اینکه چیزی بگویید، در نظر بگیرید که با چه کسی صحبت می کنید. مراقب اظهارات مبهمی باشید که ممکن است توسط افراد خاصی به اشتباه گرفته شود.


چگونه قرار عاشقانه خوبی داشته باشیم؟ مطلب مرتبط چگونه قرار عاشقانه خوبی داشته باشیم؟

2-به نحوه تعامل دیگران توجه کنید. 

چگونه اجتماعی باشیم و درست تر رفتار کنیم؟

این به ویژه در محیط های جدید، مانند یک شغل جدید یا یک حلقه اجتماعی جدید مفید است. با کمی عقب ماندن و مشاهده، می توانید ایده ای از روش های مناسب تعامل افراد در انواع موقعیت ها به دست آورید.


3-پذیرای افراد و تجربیات جدید و متفاوت باشید. 

چگونه اجتماعی باشیم و درست تر رفتار کنیم؟

این ممکن است به ویژه در صورتی مفید باشد که شما جوان باشید یا اگر هنوز در طول زندگی خود با تفاوت های زیادی روبرو نشده اید. پذیرای فرهنگ های ناآشنا و سطوح مختلف توانایی ها باشید. با همه مردم صرف نظر از تفاوت آنها با شما، دوستانه و محترمانه رفتار کنید. اگر در ابتدا ناراحت به نظر می رسند، ممکن است به این دلیل باشد که شما به همان اندازه که آنها با شما متفاوت هستند، با آنها متفاوت هستید. اولین قدم را بردارید و مودب باشید. ممکن است در نهایت در مورد بسیاری از تفاوت های دنیا چیزهای زیادی یاد بگیرید.

به قول دیل کارنگی (نویسنده کتاب چگونه دوستان به دست آوریم و بر مردم تأثیر بگذاریم) سعی کنید "به بیرون تمرکز کنید، نه درون".


4-از جملاتی که گروه خاصی از مردم را تعمیم می دهد اجتناب کنید. 

چگونه اجتماعی باشیم و درست تر رفتار کنیم؟

به عنوان مثال، جملاتی که همه زنان یا مردان، همه افراد با نژادها یا گرایش های مختلف یا همه افراد یک گروه سنی را تعمیم می دهد.

کلیشه ای کردن، یا اظهار نظرهای نژادپرستانه یا جنسیتی، می تواند کاملا توهین آمیز باشد، حتی اگر با گروهی صحبت می کنید که شامل افرادی نمی شود که درباره آنها نظر می دهید.


5-نشانه های اجتماعی را بخوانید. 

چگونه اجتماعی باشیم و درست تر رفتار کنیم؟

نشانه های اجتماعی چیزهایی هستند که ما از دیگران دریافت می کنیم و مستقیماً به ما نگفته اند.

مثال: شما مشغول کار روی یک پروژه هستید و شخصی برای صحبت به شما نزدیک می شود. شما به سرعت آنها را تصدیق می کنید اما سپس به کار خود ادامه می دهید. اگر آنها به تلاش برای گفتگو با شما ادامه دهند، نشانه اجتماعی شما را نخوانده اند، یعنی شما در حال حاضر بیش از حد مشغول هستید که نمی توانید صحبت کنید.

مثال دیگر: شما در یک مهمانی هستید. فردی که نمی شناسید به شما نزدیک می شود و شروع به ابراز علاقه می کند. شما دور می شوید و به صحبت با دوستان خود ادامه می دهید. شخصی که به شما نزدیک شده است آنجا را ترک نمی کند و در عوض بارها سعی می کند توجه شما را جلب کند. این شخص نشانه اجتماعی شما را نخوانده است، یعنی شما علاقه ای ندارید.

اهمیت خواندن نشانه های اجتماعی این است که اگر این نشانه تفسیر نشود، می تواند برای شخصی که نشانه را ارائه کرده است، خسته کننده باشد. خواندن نشانه های اجتماعی اغلب چیزی است که در کودکی یاد می گیریم. گاهی اوقات تفاوت‌های فرهنگی می‌تواند در خواندن نشانه‌های اجتماعی تداخل ایجاد کند، مانند ناتوانی‌های خاصی مانند اوتیسم، ADHD و افسردگی.


6-از کلمات روزمره استفاده کنید. 

چگونه اجتماعی باشیم و درست تر رفتار کنیم؟

صرف نظر از اینکه در اطراف چه کسی هستید، گفتن کلمات اساسی مانند "لطفا"، "ممنونم" و "ببخشید" نشان دهنده احترامی است که همه در هنگام صحبت با آنها سزاوار آن هستند.


7-ایمن بازی کنید و مودب باشید. 

چگونه اجتماعی باشیم و درست تر رفتار کنیم؟

اگر مطمئن نیستید که در یک موقعیت خاص چه بگویید، بهتر است تا حد امکان به شیوه ای مودبانه بگویید. صحبت کردن خوب است، به خصوص با افرادی که به خوبی نمی شناسید.


فرم ارسال نظر

  روانشناس ایرانی در لندن   |   دستگاه آب قلیایی دکتر مومنی   |   ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده