نوکارتو

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» چه نوع پوستی دارید؟

چه نوع پوستی دارید؟

انواع پوست و تشخیص نوع پوست!

انواع اصلی پوست معمولی، خشک، چرب، مختلط (خشک و چرب) و حساس است.

نوع پوست شما معمولاً توسط ژنتیک از پیش تعیین می‌شود و باعث می‌شود پوست شما بسیار خشک باشد، چربی اضافی تولید کند یا تعادل کاملی بین هیدراتاسیون و چربی پوست داشته باشد. عوامل محیطی مانند نور خورشید، تغییرات هورمونی و شرایط سلامتی نیز می توانند بر نوع پوست شما تأثیر بگذارند.


شناخت نوع پوست می تواند به شما کمک کند تا یاد بگیرید چگونه از پوست منحصر به فرد خود مراقبت کنید، بنابراین می توانید پوستی سالم تر و شادتر داشته باشید. 

چه نوع پوستی دارید؟

پوست معمولی

پوست معمولی دارای چربی و آب متعادل است، بنابراین شما احساس خشکی یا چربی نمی کنید. اگر نوع پوستی معمولی دارید، معمولاً با جوش ها یا حساسیت به محصول مقابله نمی کنید. اساساً، پوست شما تعادل کاملی بین هیدراتاسیون و تولید چربی دارد. اگر پوستی شفاف، صاف و هیدراته داشته باشید، احتمالاً پوست معمولی دارید.

خواص و فواید انبه برای بدن مطلب مرتبط خواص و فواید انبه برای بدن


پوست خشک

پوست خشک، با نام مستعار زیرودرم، فاقد آبرسانی و توانایی حفظ رطوبت است. اپیدرم یا لایه بالایی پوست به گونه ای طراحی شده است که آب را در خود نگه می دارد تا از پوست شما محافظت کند. اگر پوست خشکی دارید، این سد پوستی خیلی سریع رطوبت خود را از دست می دهد و باعث می شود پوست رطوبت کافی نداشته باشد. افرادی که پوست خشک دارند، پوست خشن، پوسته پوسته شدن یا خارش را تجربه می کنند. بیماری های پوستی مانند روزاسه، اگزما و پسوریازیس نیز می توانند باعث خشکی بیش از حد پوست شوند.


پوست چرب

پوست چرب سبوم اضافی تولید می کند – روغنی که توسط غدد چربی موجود در منافذ شما تولید می شود و به محافظت از پوست کمک می کند. اگر پوست چرب دارید، پوست شما اغلب براق یا چرب به نظر می رسد. انواع پوست های چرب نیز بیشتر مستعد آکنه هستند زیرا سبوم اضافی می تواند منافذ را مسدود کند. اگر پوست چرب دارید، احتمالاً با برق زدن، جوش، دانه‌های سر سیاه و سر سفید مبارزه می‌کنید.


پوست ترکیبی یا مختلط

پوست مختلط هم چرب و هم خشک است. اگر پوست مختلط دارید، مناطقی از پوست شما خیلی سریع رطوبت خود را از دست می دهند و خشک می شوند. در همان زمان، نواحی دیگر سبوم اضافی تولید می کنند و در آن ناحیه احساس چربی می کنید.

به طور معمول، پوست چرب در ناحیه T (پیشانی، بینی و چانه) و پوست خشک روی گونه ها قرار دارد. در نتیجه، افرادی که پوست مختلط دارند، ممکن است پوستی سفت، خشن و پوسته پوسته روی گونه ها داشته باشند. آنها همچنین پوست براق و چرب روی پیشانی، بینی و چانه دارند. 


حساس

پوست حساس دارای یک سد پوستی شکسته شده است که باعث خارش، سوزش یا سوختگی پوست می شود - به خصوص پس از تماس با محصولات. این نوع پوست به طور کامل شناخته نشده است، اما احتمالاً ناشی از آب و هوا، محصولات یا شرایط زمینه ای خاص است که پوست را تحریک می کند. اگر پوست حساسی دارید، ممکن است بعد از استفاده از یک محصول با قرمزی، تورم، لایه برداری پوست و لکه های زبر پوست مواجه شوید.


نوع پوست فیتزپاتریک شما چیست؟

نوع پوست فیتزپاتریک (یا فتوتایپ) مقیاسی است که برای طبقه بندی انواع پوست بر اساس نحوه واکنش پوست به نور خورشید ایجاد شده است. برخی از تولیدکنندگان محصولات بهداشتی از این مقیاس برای تعیین میزان احتمال ابتلا به سرطان پوست استفاده می کنند . نوع پوست فیتزپاتریک شما به میزان رنگدانه پوست (معروف به ملانین) بستگی دارد که از پوست شما در برابر آسیب خورشید محافظت می کند. انواع پوست فیتزپاتریک عبارتند از:

چه نوع پوستی دارید؟

نوع اول: پوست رنگ پریده یا سفید که همیشه می سوزد و برنزه نمی شود. 

نوع دوم: پوست روشن که به راحتی می سوزد و به سختی برنزه می شود. 

نوع III: پوست سفید تیره تر که پس از سوختن برنزه می شود.  

نوع IV: پوست قهوه ای روشن که به سختی می سوزد و به راحتی برنزه می شود. 

نوع V: پوست قهوه ای که به ندرت می سوزد و به راحتی برنزه می شود. 

نوع VI: پوست قهوه ای تیره یا سیاه که هرگز نمی سوزد و به راحتی برنزه نمی شود. 


چگونه نوع پوست خود را تشخیص دهیم؟

چه نوع پوستی دارید؟

اگر مطمئن نیستید که چه نوع پوستی دارید، نیازی نیست به پزشک مراجعه کنید. با مشاهده پوست به راحتی می توانید نوع پوست خود را در خانه پیدا کنید.

این مراحل ساده را برای تشخیص نوع پوست خود دنبال کنید:

صورت خود را با یک پاک کننده ملایم بشویید و به آرامی خشک کنید.

حدود یک ساعت، صبر کنید و در مقابل میل به لمس صورت خود مقاومت کنید. 

بعد از یک ساعت، ناحیه T خود را با یک ورقه دستمال کاغذی پاک کنید.

اکنون بافت را بررسی کنید و صورت خود را برای علائم زیر بررسی کنید:


پوست معمولی: بدون پوسته یا چربی روی دستمال و بدون قرمزی یا سوزش صورت 

پوست خشک: بدون چربی روی دستمال، اما پوست پوسته پوسته، زبر یا خشن است.

پوست چرب: دستمال چرب است و صورت براق به نظر می رسد. منافذ نیز ممکن است بزرگ یا ملتهب به نظر برسند.

پوست مختلط: دستمال چرب است و ناحیه T براق به نظر می رسد. سایر نواحی صورت پوسته پوسته و خشک هستند.  

پوست حساس: بافت ممکن است چرب باشد یا نباشد، و پوست تحریک شده و قرمز به نظر برسد. 


آیا نوع پوست تغییر می کند؟

با گذشت زمان، پوست معمولاً خشک‌تر می‌شود، اما نوع پوست شما به دلایل مختلف می‌تواند تغییر کند.


افزایش سن: افزایش سن باعث از دست رفتن کلاژن پوست می شود ، پروتئینی که به صاف و کشسانی بودن پوست کمک می کند. در نتیجه، پوست پبر تر، نازک‌تر و افتاده تر به نظر می‌رسد و اغلب باعث ایجاد خطوط ظریف و چین و چروک می‌شود . پوست نازک تر می تواند ظریف تر، حساس تر و مستعد خشکی باشد. 


تفاوت سروتونین و دوپامین مطلب مرتبط تفاوت سروتونین و دوپامین

تغییرات هورمونی: نوجوانانی که دوران بلوغ را پشت سر می گذارند معمولاً سبوم بیشتری تولید می کنند که باعث ایجاد پوست چرب و مستعد آکنه می شود.


با افزایش سن افراد سبوم کمتری تولید می کنند که باعث خشک شدن پوست می شود.


تغییرات هورمونی در دوران یائسگی نیز پوست را خشک می کند زیرا پوست برای حفظ آب تلاش می کند. 


آب و هوا و محیط: هوای سرد زمستانی و آب و هوای فاقد رطوبت است که منجر به خشکی پوست می شود.


روشن کردن وسایل گرمایشی در هوای سرد رطوبت را کاهش می دهد و پوست را خشک می کند. آب و هوای مرطوب و هوای گرم تابستان نیز باعث می شود پوست چربی بیشتری تولید کند و در نتیجه پوست چرب تر شود. 


آسیب خورشید: قرار گرفتن در معرض آفتاب می تواند به پوست آسیب برساند و آن را حساس، خشک و نازک کند. همچنین می تواند باعث ایجاد لکه های تیره (هیپرپیگمانتاسیون) و خطوط ریز زودرس شود.


استعمال دخانیات: سیگار کشیدن همچنین می تواند به طور مشهودی پوست را پیر کند و باعث خشکی و نازک شدن پوست شود. سیگار همچنین می تواند بهبود زخم پوست را به تاخیر بیندازد و خطر ابتلا به پسوریازیس را افزایش دهد. 


شرایط زمینه ای و کمبود مواد مغذی: دیابت ، بیماری کلیوی و بیماری تیروئید می تواند منجر به خشکی بیش از حد پوست شود. کمبود ویتامین A ، روی ، نیاسین یا آهن نیز می تواند باعث خشکی پوست شود. 


فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده