مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» چگونه سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنیم

 چگونه سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنیم

چگونه سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید

ما به طور مداوم در معرض میکروب هایی هستیم که یا از راه هوا و یا غذا یا در پوست و غشاهای مخاطی ما ساکن هستند. اینکه آیا این ارگانیسم ها به بیماری منجر می شوند یا خیر ، توسط یکپارچگی مکانیسم های دفاعی بدن یا سیستم ایمنی بدن ما تعیین می شود.

وقتی سیستم ایمنی بدن ما به درستی کار می کند ، حتی متوجه آن نمی شویم. اما وقتی سیستم ایمنی بدن کم یا بیش از حد فعال داریم ، بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت و سایر شرایط سلامتی هستیم.

اگر از خود می پرسید که چگونه سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید ، به شما توصیه شود که لزوماً در طول شب اتفاق نمی افتد. این مسئله تقویت پاسخ ایمنی بدن شما با تغییر سبک زندگی و استفاده از گیاهان ضد میکروبی و ضد ویروسی تقویت کننده سیستم ایمنی است . اما امیدوارم که شما با دانستن اینکه بدن شما برای مقابله با میکروب ها و محافظت از بدن در برابر آسیب ها ساخته شده است ، راحتی خواهید یافت.

سیستم ایمنی چیست؟

سیستم ایمنی یک شبکه تعاملی از اندام ها ، گلبول های سفید خون و پروتئین ها است که بدن را در برابر ویروس ها و باکتری ها یا هرگونه مواد خارجی محافظت می کند.

سیستم ایمنی بدن برای خنثی سازی و از بین بردن عوامل بیماری زا مانند باکتری ها ، ویروس ها ، انگل ها یا قارچ هایی که به بدن وارد می شوند ، مواد مضر محیط را تشخیص داده و خنثی می کند و با سلولهای خود بدن که به دلیل بیماری تغییر کرده اند مبارزه می کند.

سیستم ایمنی بدن ما برای محافظت از ما هر روز کار می کند و ما حتی متوجه آن نمی شویم. اما وقتی عملکرد سیستم ایمنی بدن ما به خطر بیفتد ، آن وقت است که با بیماری روبرو هستیم. تحقیقات نشان میدهد کم کاری سیستم ایمنی بدن می تواند منجر به عفونت های شدید و تومورهای نقص ایمنی شود ، در حالی که فعالیت بیش از حد منجر به بیماری های آلرژیک و خودایمن می شود.

برای اینکه عملکرد دفاعی طبیعی بدن ما روان انجام شود ، سیستم ایمنی باید بتواند بین سلول ها ، ارگانیسم ها و مواد "خود" و "غیر خود" تفاوت بگذارد. در اینجا تجزیه و تحلیل اختلافات وجود دارد:

مواد "غیر خود" آنتی ژن نامیده می شوند که شامل پروتئین های موجود در سطح باکتری ها ، قارچ ها و ویروس ها است. سلول های سیستم ایمنی بدن وجود آنتی ژن ها را تشخیص می دهند و برای دفاع از خود کار می کنند.

مواد "خود" پروتئین های سطح سلول های خود ما هستند. به طور معمول ، سیستم ایمنی بدن قبلاً در مراحل اولیه آموخته است که پروتئین های این سلولها را به عنوان "خود" شناسایی کند ، اما وقتی بدن خود را "غیر خود" می شناسد و با آن مبارزه می کند ، این یک واکنش خود ایمنی نامیده می شود.

نکته شگفت انگیز در مورد سیستم ایمنی بدن این است که آن را به طور مداوم سازگار می کند و یاد می گیرد تا بدن بتواند با باکتری ها یا ویروس هایی که به مرور تغییر می کنند مبارزه کند. سیستم ایمنی بدن دو قسمت دارد:

سیستم ایمنی ذاتی ما به عنوان یک دفاع کلی در برابر عوامل بیماری زا عمل می کند.

سیستم ایمنی تطبیقی ​​ما عوامل بیماری زای بسیار خاصی را که بدن قبلاً با آنها تماس داشته است ، هدف قرار می دهد.

این دو سیستم ایمنی در واکنش به یک عامل بیماری زا یا ماده مضر مکمل یکدیگر هستند.

بیماریهای سیستم ایمنی

قبل از اینکه یاد بگیرید دقیقاً چگونه سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید ، ابتدا درک کنید که بیشتر اختلالات ایمنی بدن ناشی از پاسخ بیش از حد ایمنی یا حمله خود ایمنی است.

 اختلالات سیستم ایمنی بدن عبارتند از:

آلرژی و آسم : آلرژی یک واکنش التهابی با واسطه ایمنی بدن به مواد محیطی معمولاً بی ضرر است که به عنوان آلرژن شناخته می شود. بدن بیش از حد به یک ماده حساسیت زا واکنش نشان می دهد و باعث واکنش ایمنی و علائم آلرژی می شود. این می تواند منجر به یک یا چند بیماری آلرژیک مانند آسم ، رینیت آلرژیک ، درماتیت آتوپیک و آلرژی غذایی شود.

بیماری های نقص ایمنی : بیماری کمبود ایمنی زمانی است که سیستم ایمنی بدن یک یا چند قسمت از بدن خود را از دست بدهد و در مقابل تهدید واکنش کندی نشان دهد. شرایط کمبود ایمنی ، مانند اچ آی وی / ایدز و نقص ایمنی ناشی از دارو ، به دلیل اختلال شدید در سیستم ایمنی بدن است که منجر به عفونت هایی می شود که گاهی تهدید کننده زندگی هستند.

بیماری های خود ایمنی : بیماری های خودایمن باعث می شود که سیستم ایمنی بدن شما در پاسخ به یک ماشه ناشناخته به سلول ها و بافت های بدن خود حمله کند. نمونه هایی از بیماری های خود ایمنی شامل آرتریت روماتوئید ، لوپوس ، بیماری التهابی روده ، مولتیپل اسکلروزیس و دیابت نوع 1 است.

تقویت کننده سیستم ایمنی

هنگام جستجوی چگونگی تقویت سیستم ایمنی بدن خود ، به دنبال این گیاهان ، غذاها ، مکمل ها ، روغنهای اساسی و عوامل سبک زندگی باشید.

گیاهان

اکیناسه

بسیاری از ترکیبات شیمیایی اکیناسه محرک های قدرتمند سیستم ایمنی بدن هستند که می توانند ارزش درمانی قابل توجهی ارائه دهند. تحقیقات نشان می دهد که یکی از مهمترین مزایای گیاه اکیناسه اثرات آن هنگام استفاده در عفونتهای مکرر است.

مطالعه 2012 منتشر شده در مبتنی بر شواهد طب مکمل و جایگزین پیدا شده است که مصرف اکیناسه اثرات حداکثر در عفونت های مکرر نشان داد، و اثرات پیشگیرانه افزایش یافته است که شرکت کنندگان مورد استفاده قرار اکیناسه برای جلوگیری از سرماخوردگی.

مطالعه 2003 در دانشکده پزشکی دانشگاه ویسکانسین نشان داد که اکیناسه فعالیتهای تعدیل سیستم ایمنی قابل توجهی را نشان می دهد. محققان پس از بررسی چندین ده آزمایش انسانی ، از جمله تعدادی آزمایشات تصادفی شده کور ، نشان دادند که اکیناسه فواید زیادی دارد ، از جمله تحریک ایمنی ، به ویژه در درمان عفونت حاد تنفسی فوقانی.

گل سرخ

انواع توت ها و گل های گیاه کهنسال هزاران سال است که به عنوان دارو استفاده می شود. حتی بقراط پدر دارو ، فهمید که این گیاه برای تقویت سیستم ایمنی بدن شما کلیدی است. وی به دلیل داشتن مزایای گسترده ای برای سلامتی ، از جمله توانایی مبارزه با سرماخوردگی ، آنفولانزا ، آلرژی و التهاب ، از گیاه شاه بلوط استفاده کرد .

مطالعات متعددی نشان می دهد که گیاه شاه بلوط قدرت تقویت سیستم ایمنی بدن را دارد ، خصوصاً به این دلیل که ثابت شده است به درمان علائم سرماخوردگی و آنفولانزا کمک می کند.

یک مطالعه منتشر شده در مجله تحقیقات پزشکی بین المللی نشان می دهد که هنگامی که گیاه شاه بلوط در 48 ساعت اول شروع علائم مورد استفاده قرار گرفت ، این عصاره مدت زمان آنفولانزا را کاهش داد ، به طور متوسط ​​علائم چهار روز زودتر از بین رفت. بعلاوه ، استفاده از داروهای امداد و نجات در مقایسه با دارونما در کسانی که عصاره شاه بلوط دریافت می کردند ، به طور قابل توجهی کمتر بود.

ریشه گون

گون گیاهی در خانواده لوبیا و حبوبات است که سابقه بسیار طولانی به عنوان تقویت کننده سیستم ایمنی بدن و مبارز بیماری دارد. هزاران سالاست که ریشه آن به عنوان آداپتوژن در طب سنتی چین مورد استفاده قرار می گیرد . اگرچه گون یکی از کم مصرف ترین گیاهان تقویت کننده سیستم ایمنی است ، اما برخی آزمایشات بالینی وجود دارد کهفعالیت ایمنی جذاب را نشان می دهد .

یک بررسی اخیر منتشر شده در مجله آمریکایی پزشکی چینی نشان داد که درمان های مبتنی بر گون بهبود قابل توجهی در سمیت ناشی از داروهایی مانند سرکوب کننده های سیستم ایمنی و شیمی درمانی سرطان را نشان داده اند.

محققان نتیجه گرفتند که عصاره گون اثر مفیدی بر روی سیستم ایمنی بدن دارد و بدن را از التهاب دستگاه گوارش و سرطان ها محافظت می کند.

جینسینگ

جینسنگ گیاه، متعلق به جنس درخت جنسهیاجنسان عادی، می تواند کمک به شما برای افزایش سیستم ایمنی بدن شما و با عفونت ها مبارزه. از ریشه ها ، ساقه ها و برگ های جینسینگ برای حفظ هموستاز ایمنی بدن و تقویت مقاومت در برابر بیماری یا عفونت استفاده شده است.

جینسینگ با تنظیم هر نوع سلول ایمنی از جمله ماکروفاژها ، سلولهای کشنده طبیعی ، سلولهای دندریتیک ، سلولهای T و سلولهای B عملکرد سیستم ایمنی بدن شما را بهبود می بخشد. همچنین ثابت شده است که دارای ترکیبات ضد میکروبی است که به عنوان مکانیزم دفاعی در برابر عفونت های باکتریایی و ویروسی عمل می کنند.

یک مطالعه منتشر شده در مجله آمریکایی پزشکی چینی نشان می دهد که عصاره جینسینگ با موفقیت باعث پاسخ آنتی بادی خاص آنتی ژن می شود که از طریق خوراکی تجویز می شود. آنتی بادی ها به آنتی ژن ها مانند سموم یا ویروس ها متصل می شوند و آنها را از تماس و آسیب رساندن به سلول های طبیعی بدن باز می دارند.

به دلیل توانایی جینسینگ در بازی در تولید آنتی بادی ، به بدن کمک می کند تا با میکروارگانیسم های مهاجم یا آنتی ژن های بیماریزا مبارزه کند.

خوراکی ها

آبگوشت استخوان

آبگوشت استخوان با ارتقا the سلامت روده و کاهش التهاب ناشی از سندرم روده نشت ، از عملکرد ایمنی بدن پشتیبانی می کند. کلاژن و اسیدهای آمینه (پرولین ، گلوتامین و آرژنین) موجود در آبگوشت استخوان به مهر و موم شدن دهانه های روده و کمک به یکپارچگی آن کمک می کند.

ما می دانیم که سلامت روده نقش اصلی در عملکرد سیستم ایمنی بدن دارد ، بنابراین مصرف آبگوشت استخوان به عنوان یک ماده غذایی عالی تقویت کننده سیستم ایمنی بدن عمل می کند.

زنجبیل

داروی آیورودا به توانایی زنجبیل برای چگونگی تقویت سیستم ایمنی بدن شما قبل از ثبت تاریخ متکی بوده است. اعتقاد بر این است که زنجبیل به دلیل اثرات گرم کننده آن به تجمع سموم در اندام های ما کمک می کند. همچنین تمیز کردن سیستم لنفاوی ، شبکه ما از بافت ها و اندام هایی است که به بدن کمک می کند تا از سموم ، مواد زائد و سایر مواد ناخواسته خلاص شود.

ریشه زنجبیل و روغن ضروری زنجبیل می توانند طیف وسیعی از بیماری ها را با پاسخ های ضد التهابی و ایمنی بدن خود درمان کنند. تحقیقات نشان می دهد که زنجبیل دارای پتانسیل ضد میکروبی است که به درمان بیماری های عفونی کمک می کند.

همچنین به دلیل توانایی آن در درمان اختلالات التهابی ناشی از عوامل عفونی مانند ویروس ها ، باکتری ها و انگلی ها و همچنین عوامل فیزیکی و شیمیایی مانند گرما ، اسید و دود سیگار شناخته شده است.

چای سبز

مطالعات ارزیابی اثربخشی چای سبز نشان می دهد که این ماده حاوی خواص آنتی اکسیدانی و تنظیم کننده سیستم ایمنی است. این ماده به عنوان یک عامل ضد قارچ و ضد ویروس عمل می کند و ممکن است برای بیماران مبتلا به نقص ایمنی مفید باشد .

با نوشیدن روزانه یک چای سبز با کیفیت ، سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید . آنتی اکسیدان ها و آمینو اسیدهای موجود در این چای به بدن شما کمک می کند تا با میکروب ها مبارزه کند و خوب شود.

غذاهای ویتامین C

غذاهای ویتامین C مانند مرکبات و فلفل دلمه ای قرمز ، با تأمین خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی سلامت سیستم ایمنی بدن شما را بهبود می بخشند.

مطالعات نشان می دهد که دریافت کافی ویتامین C (همراه با روی) در رژیم غذایی ممکن است به کاهش علائم عفونت های تنفسی و کوتاه شدن مدت بیماری مانند سرماخوردگی و برونشیت کمک کند.

بهترین غذاهای ویتامین C

افزودن به یک سیستم ایمنی قوی شامل

مرکبات ، از جمله پرتقال ، لیمو و گریپ فروت

توت سیاه

گواوا

فلفل دلمه ای سبز و قرمز

آناناس

انبه

عسل

جعفری

غذاهای بتاکاروتن

بتاکاروتن دارای فعالیت آنتی اکسیدانی قدرتمندی است که به آن کمک می کند تا التهاب را کاهش داده و با استرس اکسیداتیو مقابله کند. به جای مصرف مکمل های بتاکاروتن ، محققان پیشنهاد می کنند که بتاکاروتن با خوردن غذاهای غنی از کاروتنوئید ، می تواند باعث سلامتی شود.

غنی ترین منابع بتاکاروتن میوه های زرد ، نارنجی و قرمز و سبزیجات و سبزیجات برگ دار است. افزودن غذاهای زیر به رژیم غذایی می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند:

   آب هویج

   کدو تنبل

   سیب زمینی شیرین

   فلفل دلمه ای قرمز

   زردآلو

   کلم پیچ

   اسفناج

   سبزه

مکمل

پروبیوتیک ها

از آنجا که نشت روده دلیل اصلی حساسیت های غذایی ، بیماری خودایمنی و عدم تعادل سیستم ایمنی یا ضعف سیستم ایمنی بدن است ، مصرف مواد غذایی و مکمل های پروبیوتیک مهم است.

پروبیوتیک ها باکتری های خوبی هستند که به شما کمک می کنند مواد مغذی را هضم کنید که سم زدایی روده بزرگ را تقویت می کنند و از سیستم ایمنی بدن شما پشتیبانی می کنند.

تحقیقات منتشر شده در Critical Review در Food Science and Nutrition نشان می دهد که ارگانیسم های پروبیوتیک ممکن است پاسخ های مختلف سیتوکین را القا کنند. مصرف مکمل های پروبیوتیک در دوران نوزادی می تواند با بهبود سیستم ایمنی مخاط مخاط روده و افزایش تعداد سلول های ایمونوگلوبولین و سلول های تولید کننده سیتوکین در روده ، از بیماری های واسطه ایمنی در دوران کودکی جلوگیری کند.

ویتامین D

ویتامین D می تواند پاسخ های ایمنی ذاتی و سازگار را تعدیل کند و کمبود ویتامین D با افزایش خود ایمنی و همچنین افزایش حساسیت به عفونت همراه است.

تحقیقات ثابت می کند که ویتامین D برای حفظ تحمل و تقویت ایمنی محافظ کار می کند. چندین مطالعه مقطعی انجام شده است که سطوح پایین تری از ویتامین D را با افزایش عفونت مرتبط می داند.

یک مطالعه که در بیمارستان عمومی ماساچوست انجام شد ، شامل 19000 شرکت کننده بود و نشان داد که افراد با سطح ویتامین D پایین تر ، حتی پس از تنظیم متغیرهایی مانند فصل ، سن ، جنسیت ، احتمال بروز عفونت دستگاه تنفسی فوقانی اخیر را دارند. ، توده بدن و نژاد. گاهی اوقات رفع کمبود تغذیه ای این است که چگونه سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید.

روی

مکمل های روی اغلب به عنوان دارویی بدون نسخه برای مبارزه با سرماخوردگی و سایر بیماری ها استفاده می شوند. این ممکن است به کاهش علائم مربوط به سرماخوردگی و کوتاه شدن مدت زمان سرماخوردگی کمک کند.

تحقیقات ارزیابی کارایی روی نشان می دهد که می تواند در روند مولکولی که باعث تجمع باکتری در مجاری بینی می شود تداخل ایجاد کند.

روغن ضروری

میرا یا رزین

میرا یک رزین یا ماده شبه مانند است که یکی از روغنهای اساسی است که به طور گسترده در جهان مورد استفاده قرار می گیرد. از نظر تاریخی ، از مرم برای درمان تب یونجه ، پاک سازی و التیام زخم ها و توقف خونریزی استفاده می شد. مطالعات به این نتیجه رسیدند که مربا با خاصیت ضد عفونی کننده ضد باکتری و ضد قارچ سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

یک مطالعه در سال 2012 ، اثر ضد میکروبی افزایش یافته مرمری را در هنگام استفاده در ترکیب با روغن کندر در برابر انتخاب پاتوژن ها تایید کرد. محققان ابراز داشتند که روغن مرم خاصیت ضد عفونی دارد و می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک کند.

پونه کوهی

روغن ضروری پونه کوهی به دلیل خاصیت درمانی و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن معروف است. به دلیل داشتن ترکیبات ضد قارچ ، ضد باکتری ، ضد ویروس و ضد انگلی به طور طبیعی با عفونت ها مقابله می کند.

مطالعه ای که در سال 2016 در Critical Reviews در Food Science and Nutrition منتشر شد نشان داد که ترکیبات اصلی موجود در پونه کوهی که مسئول فعالیت ضد میکروبی آن هستند شامل کارواکرول و تیمول است.

روغن پونه کوهی فعالیت ضد باکتریایی را در برابر تعدادی از جدا شده ها و گونه های باکتریایی از جمله  B. laterosporus و  S. saprophyticus از خود نشان داده است. 

شیوه زندگی

ورزش کنید

گنجاندن فعالیت بدنی در رژیم روزانه و هفتگی برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مهم است.

سطح بالایی از فعالیت بدنی و ورزش در بزرگسالان 55 تا 79 سال در مقایسه با افراد در همان گروه سنی که از نظر جسمی غیرفعال بودند ، باعث کاهش ایمنی (کاهش تدریجی سیستم ایمنی بدن) می شود.

فعالیت بدنی در برابر تمام نورهای ایمنی که رخ می دهد محافظت نمی کند. با این حال ، کاهش عملکرد و فعالیت سیستم ایمنی بدن فرد می تواند تحت تأثیر کاهش فعالیت بدنی علاوه بر سن باشد.

استرس را کاهش دهید

استرس مزمن می تواند پاسخ های ایمنی محافظ را سرکوب کرده و پاسخ های ایمنی پاتولوژیک را تشدید کند.

به منظور ارتقا health سلامت و بهبودی ، باید سطح استرس خود را به حداقل برسانید. امروزه این مسئله می تواند دشوار باشد ، به ویژه هنگامی که مردم نگران بیمار شدن هستند ، اما مهم است.

خواب را بهبود ببخشید

وقتی خواب کافی ندارید ، سیستم ایمنی بدن شما نمی تواند به درستی کار کند. در واقع، تحقیقات تجزیه و تحلیل آسیب پذیری بزرگسالان محروم از خواب پیدا شده است

برای کاهش احتمال سرماخوردگی و آنفولانزا ، اطمینان حاصل کنید که هر شب حداقل هفت ساعت می خوابید.

مصرف الکل را محدود کنید

مصرف بیش از حد الکل مطمئناً می تواند بر عملکرد ایمنی بدن تأثیر بگذارد ، به همین دلیل برای مبارزه با عفونت ها و ارتقا health سلامت سیستم ایمنی بدن باید الکل خود را کاهش دهید.

الکل بر سلامت روده تأثیر منفی می گذارد ، عملکرد سیستم ایمنی بدن را کاهش می دهد و شما را نسبت به عوامل بیماری زای مضر حساس می کند. برای تقویت سیستم ایمنی بدن خود به یک یا 2 نوشیدنی الکلی در هفته یا کمتر بسنده کنید.

اقدامات حفاظتی را انجام دهید

وقتی میکروب و الودگی در اطراف و محیط وجوددارد ، محافظت از خود و اطرافیان مهم است. این یعنی:

شستن مکرر دست ، حداقل به مدت 20 ثانیه

دست زدن به صورت خود را به حداقل برسانید

در هنگام بیماری در خانه ماندن

سرفه یا عطسه به آرنج خود بروید

در صورت لزوم به دنبال مراقبت پزشکی و درمان باشید

خطر و عوارض جانبی

در تلاش برای چگونگی تقویت سیستم ایمنی بدن خود ، با کمی احتیاط ادامه دهید. اگر از این گیاهان تقویت کننده سیستم ایمنی ، مکمل ها و روغنهای اساسی استفاده می کنید ، به یاد داشته باشید که این محصولات فوق العاده قوی هستند و نباید بیش از دو هفته یکبار از آنها استفاده کنید. فاصله گرفتن از دوزهای طولانی مهم است.

همچنین ، اگر باردار هستید ، هنگام استفاده از روغنهای اساسی احتیاط کنید و قبل از انجام این کار با پزشک خود تماس بگیرید.

هر زمان که از داروهای طبیعی مانند مکمل های گیاهی استفاده می کنید ، بهتر است این کار را تحت نظر پزشک یا متخصص تغذیه انجام دهید.

افکار نهایی

سیستم ایمنی یک شبکه تعاملی از اندام ها ، سلول ها و پروتئین ها است که بدن را در برابر ویروس ها و باکتری ها یا هرگونه مواد خارجی محافظت می کند.

وقتی سیستم ایمنی بدن به درستی کار می کند ، حتی متوجه آن نمی شوید. هنگامی که عملکرد سیستم ایمنی بدن به خطر بیفتد ، با بیماری روبرو می شوید.

از گیاهان ، مواد معدنی ، غذاها و تغییر سبک زندگی به دلیل خاصیت ضد میکروبی و تقویت کننده سیستم ایمنی می توان برای جلوگیری و مبارزه با عفونت استفاده کرد.

فرم ارسال نظر  ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو مشاهده