مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» علائم و نشانه های کمبود آهن

علائم و نشانه های کمبود آهن

کمبود آهن زمانی رخ می دهد که بدن به اندازه کافی آهن معدنی را نداشته باشد. این منجر به سطح غیر طبیعی سلولهای قرمز خون می شود.


این به این دلیل است که آهن برای ساخت هموگلوبین ، پروتئین موجود در گلبول های قرمز خون است که به آنها امکان حمل اکسیژن در بدن را می دهد.


اگر بدن شما هموگلوبین کافی نداشته باشد ، بافت ها و ماهیچه های شما اکسیژن کافی دریافت نمی کنند و قادر به کارآمد هستند. این منجر به بیماری به نام کم خونی می شود.


اگرچه انواع مختلف آنمی وجود دارد ، کم خونی فقر آهن شایع ترین در سراسر جهان است


دلایل عمده کمبود آهن شامل عدم کفایت آهن به دلیل رژیم غذایی ضعیف یا رژیم های محدود کننده ، بیماری التهابی روده ، افزایش نیاز در دوران بارداری و ریزش خون در طی دوره های سنگین یا خونریزی داخلی است.


علت هر چه باشد ، فقر آهن می تواند منجر به علائم ناخوشایندی شود که می تواند بر کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارد. این موارد شامل بهداشت ضعیف ، تمرکز و بهره وری کار است


علائم و نشانه های کمبود آهن بسته به شدت کم خونی ، سرعت رشد آن ، سن و وضعیت سلامتی فعلی شما متفاوت است.

فقر آهن چیست؟

آهن یک عنصر لازم برای بسیاری از کارکردهای طبیعی بدن به شمار می‌رود. “کمبود آهن قابل استفاده در خون و سایر بافت‌های بدن” و “ذخایر کم آهن”، هر دو باعث بروز مشکلاتی در زمینه اکسیژن‌رسانی به بافت‌ها (کم‌خونی فقر آهن)، کارکردهای ذهنی و مغزی، کارکرد سیستم ایمنی و بسیاری از مسائل پزشکی دیگر می‌شوند.


علائم فقر آهن

شناختن علائم فقر آهن اهمیت زیادی دارد که می‌تواند به درمان و پیشگیری به موقع از آن کمک کند. شایع‌ترین علائم فقرآهن عبارتند از :رنگ‌پریدگی پوست، لب‌ها و ناخن‌ها، احساس خستگی یا ضعف، سرگیجه، سردرد، تنگی نفس، ضربان سریع قلب، عدم تمرکز، خواب آلودگی و بی‌حوصلگی و ریزش مو.


مبارزه با فقر ‌آهن

آهن مورد نیاز بدن از غذاهای مختلف مانند زرده تخم‌مرغ، گوشت، ماهی، جگر، حبوبات و … تأمین می‌شود. از دلایل کم خونی فقر آهن می‌توان به مواردی همچون تغذیه نادرست، گیاه‌خواری و جذب ناکافی آهن از غذاهای خورده شده، اشاره کرد. یکی از راه‌های رفع فقر آهن، مصرف مکمل آهن است. هنگام انتخاب مکمل آهن باید به میزان آهن و خصوصیات جذب آن دقت کنیم.


خصوصیات یک مکمل آهن با کیفیت

یکی از نکات بسیار مهم در انتخاب مکمل آهن، مقدار آهن موجود در آن، وضعیت جذب و تحمل گوارشی آن است. بسیاری از مکمل‌های موجود در بازار به مقدار کافی آهنِ قابل جذب ندارند و باید به‌ دفعات در روز مصرف شوند. از سوی دیگر بعضی از کپسول‎‌ها و قرص‌های آهن باعث بروز عوارض شدیدی مانند تهوع، یبوست، دل‌درد، اسهال و تغییر رنگ مدفوع می‌شوند. بنابراین باید در انتخاب مکمل آهن به این نکات دقت کنیم.


نشانه و علائم کمبود آهن

در بعضی موارد ، افراد هیچ علامتی را تجربه نمی کنند.

در اینجا 10 علامت و علائم کمبود آهن وجود دارد که از شایع ترین آنها شروع می شود.


1. خستگی غیرمعمول

احساس خستگی بسیار زیاد یکی از شایع ترین علائم کمبود آهن است که بیش از نیمی از افراد کمبود را درگیر می کند

این اتفاق می افتد زیرا بدن شما برای تهیه پروتئین به نام هموگلوبین ، که در گلبول های قرمز یافت می شود ، به آهن احتیاج دارد. هموگلوبین به حمل اکسیژن در بدن کمک می کند.


وقتی بدن شما هموگلوبین کافی نداشته باشد ، اکسیژن کمتری به بافت ها و ماهیچه های شما می رسد و آنها را از انرژی محروم می کند. علاوه بر این ، قلب شما باید بیشتر کار کند تا خون غنی از اکسیژن در بدن شما حرکت کند ، که می تواند شما را خسته کند


از آنجا که خستگی اغلب به عنوان یک قسمت عادی از زندگی شلوغ و مدرن در نظر گرفته می شود ، تشخیص کمبود آهن به تنهایی با این علائم دشوار است.


با این حال ، بسیاری از افراد مبتلا به کمبود آهن در کنار ضعف ، احساس لقمه ، مشکل در تمرکز یا بهره وری ضعیف در محل کار ، انرژی کم دارند.


خلاصه:

خستگی یکی از شایع ترین علائم کمبود آهن است. این امر به دلیل کمتر رسیدن اکسیژن به بافتهای بدن و محروم کردن آنها از انرژی است.


2. کمرنگی

پوست کم رنگ و رنگ پریدگی قسمت داخلی پلکهای پایین از دیگر علائم رایج فقر آهن است


هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز رنگ قرمز خود را به خون می دهد ، بنابراین مقادیر کم در هنگام کمبود آهن باعث می شود تا خون قرمزتر شود. به همین دلیل پوست می تواند رنگ سالم و گلگون خود را در افراد مبتلا به کمبود آهن از دست بدهد.


این رنگ پریدگی در افراد مبتلا به کمبود آهن ممکن است در تمام بدن ظاهر شود ، یا می تواند به یک ناحیه محدود شود ، مانند صورت ، لثه ها ، داخل لب ها یا پلک های پایین و حتی ناخن ها


این اغلب اولین مواردی است که پزشکان به عنوان نشانه ای از کمبود آهن به دنبال آن هستند. اما باید با آزمایش خون تأیید شود


رنگ پریدگی بیشتر در موارد متوسط ​​یا شدید آنمی مشاهده می شود

اگر پلک پایین خود را به سمت پایین بکشید ، لایه داخلی باید به رنگ قرمز پر جنب و جوش باشد. اگر رنگ صورتی یا زرد بسیار کم رنگ است ، این ممکن است نشانگر کمبود آهن باشد.


خلاصه:

رنگ پریدگی به طور کلی یا در نواحی خاص مانند صورت ، پلک داخلی پایین یا ناخن ها ممکن است نشانه کمبود متوسط ​​یا شدید آهن باشد. این به دلیل پایین آمدن سطح هموگلوبین است که رنگ قرمز آن به خون می دهد.


3. تنگی نفس

هموگلوبین سلولهای قرمز خون را قادر می سازد اکسیژن را در بدن منتقل کنند.


هنگامی که هموگلوبین در هنگام کمبود آهن در بدن شما کم باشد ، میزان اکسیژن نیز کم خواهد بود. این بدان معنی است که ماهیچه های شما اکسیژن کافی برای انجام فعالیت های طبیعی مانند پیاده روی دریافت نمی کنند


در نتیجه سرعت تنفس شما افزایش می یابد زیرا بدن شما سعی می کند اکسیژن بیشتری بدست آورد.


به همین دلیل تنگی نفس یک علامت شایع است


اگر خود را از نفس کشیدن انجام کارهای عادی و روزمره ای که قبلاً آسان می دانید ، مانند پیاده روی ، بالا رفتن از پله ها یا کار کردن با آن ، نارسایی آهن را مقصر دانست.


خلاصه:

تنگی نفس علائم کمبود آهن است ، زیرا سطح هموگلوبین پایین به معنای بدن قادر به انتقال اکسیژن به عضلات و بافت ها نیست.


4- سردرد و سرگیجه

کمبود آهن ممکن است باعث سردرد شود


به نظر می رسد این علائم از دیگران کمتر دیده می شود و غالباً با سرگیجه یا سرگیجه همراه است


از نظر کمبود آهن ، سطح هموگلوبین پایین در گلبول های قرمز به معنای کمبود اکسیژن کافی به مغز است. در نتیجه رگ های خونی در مغز می توانند متورم شوند و باعث فشار و سردرد شوند


اگرچه دلایل زیادی برای سردرد وجود دارد ، سردردهای مکرر ، مکرر و سرگیجه می تواند نشانه کمبود آهن باشد.


خلاصه:

سردرد و سرگیجه می تواند نشانه کمبود آهن باشد. فقدان هموگلوبین به معنای کافی نبودن اکسیژن به مغز است و باعث تورم رگ های خونی آن و ایجاد فشار می شود.


5- تپش قلب

ضربان قلب قابل توجه ، که به عنوان تپش قلب نیز شناخته می شود ، می تواند یکی دیگر از علائم کم خونی فقر آهن باشد.


هموگلوبین پروتئین موجود در گلبول های قرمز است که به انتقال اکسیژن در بدن کمک می کند.


در فقر آهن ، سطح هموگلوبین پایین به معنای این است که قلب برای حمل اکسیژن باید به سختی کار کند.


این می تواند به ضربان قلب نامنظم منجر شود یا احساس اینکه قلب شما به طور غیر طبیعی سریع ضرب می شود


در موارد شدید ، می تواند منجر به بزرگ شدن قلب ، سوفل قلب یا نارسایی قلبی شود


با این حال ، این علائم بسیار کمتر دیده می شود. برای تجربه آنها باید مدت طولانی از کمبود آهن رنج ببرید.


خلاصه:

در موارد کمبود آهن ، قلب برای انتقال اکسیژن به بدن بسیار سخت کار می کند. این می تواند منجر به ضربان قلب نامنظم یا سریع یا حتی زوزه های قلبی ، بزرگ شدن قلب یا نارسایی قلبی شود.


6. مو و پوست خشک و آسیب دیده

خشکی و آسیب دیده پوست و مو می تواند از علائم کمبود آهن باشد


این امر به این دلیل است که وقتی بدن شما از نظر آهن دچار کمبود آهن است ، اکسیژن محدود خود را به سمت عملکردهای مهم تر مانند ارگان ها و سایر بافت های بدن هدایت می کند.


هنگامی که پوست و مو از اکسیژن محروم هستند ، می توانند خشک و ضعیف شوند.


موارد شدیدتر فقر آهن به ریزش مو مرتبط بوده است


کاملاً طبیعی است که بعضی موها هنگام شستشو و مسواک زدن روزانه از بین بروند ، اما اگر در حال از دست دادن دست و پا یا خیلی بیشتر از حد نرمال هستید ، ممکن است به دلیل کمبود آهن باشد.


خلاصه:

از آنجا که پوست و مو در هنگام کمبود آهن اکسیژن کمتری از خون دریافت می کنند ، می توانند خشک و آسیب ببینند. در موارد شدیدتر ، این می تواند باعث ریزش مو شود.


7. تورم و درد زبان و دهان

گاهی اوقات فقط نگاه کردن به داخل یا اطراف دهان می تواند نشانه این باشد که آیا شما از کم خونی فقر آهن رنج می برید یا خیر.


علائم شامل وقتی زبان شما متورم ، ملتهب ، کم رنگ و یا به طرز عجیبی صاف می شود


پایین بودن هموگلوبین در فقر آهن می تواند باعث لکه دار شدن زبان شود ، در حالی که سطوح پایین میوگلوبین می تواند باعث ایجاد درد ، صاف و تورم آن شود.


میوگلوبین پروتئین در سلول های قرمز خون است که از عضلات شما پشتیبانی می کند ، مانند عضله ای که زبان را تشکیل می دهد


کمبود آهن همچنین می تواند باعث خشکی دهان ، ترک های قرمز رنگ در گوشه های دهان یا زخم های دهان شود


خلاصه:

یک زبان دردناک ، متورم یا به طرز عجیبی صاف می تواند نشانه کم خونی فقر آهن باشد. ترک در گوشه های دهان نیز می تواند نشانه ای باشد.


8- پاهای بی قرار

کمبود آهن به سندرم پای بی قرار مرتبط بوده است


سندرم پای بی قرار یک فشار قوی برای حرکت پاها در حالت استراحت است. همچنین می تواند باعث خزیدن و احساس خارش ناخوشایند و عجیب در پاها و پا شود.


معمولاً شب ها بدتر است ، به این معنی که مبتلایان ممکن است برای خوابیدن زیاد تلاش کنند.


با این حال ، تصور می شود تا 25٪ از افراد مبتلا به سندرم پای بی قرار ، کم خونی فقر آهن دارند و هرچه سطح آهن پایین تر باشد ، علائم آن نیز بدتر می شود.


خلاصه:

افراد مبتلا به کم خونی فقر آهن شانس بیشتری برای تجربه سندرم پای بی قرار دارند. این یک فشار قوی برای حرکت پاها هنگام استراحت است.


9. ناخن های شکننده یا قاشقی شکل

ناخن های شکل دار


یکی از علائم بسیار رایج فقر آهن ، ناخن های شکننده یا قاشق شکل است ، شرایطی به نام koilonychia


این اغلب با ناخن های شکننده آغاز می شود که به راحتی تراشه و ترک می شوند.


در مراحل بعدی کمبود آهن ، میخ هایی به شکل قاشق می توانند در جایی ایجاد کنند که وسط میخ و لبه های ناخن بلند شده باشد تا ظاهری گرد مانند یک قاشق داشته باشد.


با این حال ، این یک عارضه جانبی نادر است و معمولاً فقط در موارد شدید آنمی فقر آهن مشاهده می شود.


خلاصه:

ناخن های شکننده یا قاشقی شکل می توانند نشانه ای از کم خونی فقر آهن شدید باشند.


10. سایر علائم بالقوه

چندین نشانه دیگر وجود دارد که می تواند آهن شما کم باشد. اینها معمولاً کمتر دیده می شوند و به غیر از کمبود آهن با بسیاری از شرایط ارتباط دارند.


علائم دیگر کم خونی فقر آهن عبارتند از

هوس های عجیب: متوقف کردن غذاهای عجیب و غریب و مواد غیر غذایی را "پیکا" می نامند. معمولاً میل به خوردن یخ ، خاک رس ، خاک ، گچ یا کاغذ است و می تواند نشانه کمبود آهن باشد. همچنین می تواند در دوران بارداری رخ دهد

احساس اضطراب: عدم وجود اکسیژن موجود در بافت های بدن به دلیل کمبود آهن ممکن است باعث احساس اضطراب شود. با این حال ، با اصلاح سطح آهن ، این بهبود یا حل می شود

دست و پا سرد: کمبود آهن به معنای کمبود اکسیژن به دست و پاها است. ممکن است برخی از افراد به طور کلی سرماخوردگی را راحت تر احساس کنند یا دچار دست و پا شوند.

عفونت های مکرر: از آنجا که آهن برای یک سیستم ایمنی سالم مورد نیاز است ، عدم وجود آن ممکن است باعث شود شما از بیماری های معمول بیشتر گرفتار شوید


خلاصه:

علائم عمومی تر فقر آهن ممکن است شامل هوس غذاهای عجیب ، احساس اضطراب ، دست و پا و سرما و افزایش خطر عفونت باشد.


اگر فکر می کنید کمبود آهن هستید چه باید کرد؟

اگر فکر می کنید کم خونی فقر آهن دارید ، توصیه های زیر را در نظر بگیرید.

با دکتر خود صحبت کنید

اگر فکر می کنید علائم و علائم کمبود آهن را نشان داده اید ، باید برای مراجعه به پزشک خود قرار ملاقات کنید. اگر قبلاً پزشک ندارید ، می توانید از ابزار Healthline FindCare برای یافتن ارائه دهنده نزدیک خود استفاده کنید آزمایش خون ساده تأیید می کند که آیا شما کم خونی فقر آهن دارید یا خیر


اگر پزشک تأیید کرد که فقر آهن دارید ، احتمالاً با افزایش دریافت آهن از رژیم غذایی یا با مکمل های آهن ، می توانید آن را به راحتی درمان کنید.


هدف اصلی درمان ، بازگرداندن سطح هموگلوبین در حالت عادی و پر کردن ذخایر آهن است.


سعی کنید اطمینان حاصل کنید که به مقدار کافی آهن از طریق غذای واقعی رژیم غذایی دریافت می کنید. فقط در صورت توصیه پزشک ، مکمل ها را مصرف کنید.


غذاهای غنی از آهن بخورید

اگر پزشک فکر می کند کمبود آهن شما ممکن است به دلیل کمبود آهن در رژیم غذایی شما ایجاد شود ، به فکر مصرف بیشتر غذاهای غنی از آهن باشید ، مانند:


گوشت قرمز ، گوشت خوک و مرغ

سبزیجات سبز تیره ، برگدار مانند اسفناج و کلم

میوه های خشک مانند کشمش و زردآلو

نخود فرنگی ، لوبیا و سایر نبض ها

غذای دریایی

غذاهای حاوی آهن

دانه ها و آجیل ها


به تقویت جذب آهن کمک کنید

نکته مهم اینکه ، خوردن ویتامین C به بدن شما کمک می کند تا آهن را بهتر جذب کند. مطمئن شوید که به اندازه کافی غذاهای سرشار از ویتامین C ، مانند میوه و سبزیجات مصرف می کنید


همچنین ممکن است از پرهیز از غذاهای خاصی که می توانند مانع از جذب آهن در هنگام خوردن در مقادیر زیاد شوند ، مفید باشد. اینها شامل چای و قهوه و غذاهای پر کلسیم مانند لبنیات و غلات سبوس دار است.


در صورت توصیه پزشک از مکمل های آهن استفاده کنید


به طور کلی ، شما فقط باید یک مکمل آهن را به عنوان آخرین راه حل و در صورت توصیه پزشک مصرف کنید. اگر نتوانید میزان آهن خود را تنها از طریق رژیم غذایی بازیابی کنید ، این اتفاق خواهد افتاد.


اگر مکمل آهن مصرف می کنید ، سعی کنید آب پرتقال را با آن بنوشید تا جذب آهن را تقویت کند.


به خاطر داشته باشید که برخی از عوارض ناخوشایند مصرف مکمل های آهن وجود دارد. این موارد شامل درد معده ، یبوست یا اسهال ، سوزش قلب ، حالت تهوع و مدفوع سیاه است.


با این حال ، این عوارض معمولاً با گذشت زمان کاهش می یابد و بستگی به دوز آهن مصرفی شما دارد.


خلاصه:

اگر فکر می کنید کم خونی فقر آهن دارید ، با پزشک خود صحبت کنید که به احتمال زیاد غذاهای غنی از آهن (به علاوه ویتامین C برای افزایش جذب آهن) یا احتمالاً مکمل های آهن را توصیه می کنید.


خط پایین


کم خونی فقر آهن شایعترین نوع کم خونی در سراسر جهان است.


برخی از افراد علائم واضحی دارند ، در حالی که برخی دیگر اصلاً هیچ کدام را تجربه نمی کنند. این اغلب بستگی به شدت کم خونی دارد.


علائم و نشانه های رایج شامل خستگی ، پوست کم رنگ ، ضربان قلب قابل توجه ، سردرد و سرگیجه ، احساس کمبود نفس ، مو و پوست خشک و آسیب دیده ، درد و تورم زبان و دهان ، پاهای بی قرار و ناخن های شکننده یا قاشق شکل است.


اگر فکر می کنید علائم کمبود آهن دارید ، حتما به پزشک خود مراجعه کنید. تشخیص خود توصیه نمی شود.


خوشبختانه ، اکثر اشکالات کمبود آهن را می توان با استفاده از یک رژیم غذایی غنی از آهن یا مکمل های آهن ، به راحتی و به راحتی درمان کرد ، اگر پزشک معالج شما را توصیه کرد.


فرم ارسال نظر  ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو مشاهده